Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Promile za volantem: Kdy a jak dojet s alkoholem?

U řidiče, který má v krvi jedno promile alkoholu, je nebezpečí nehody až jedenatřicetkrát vyšší, proto i nový silniční zákon tvrdě postihuje řidiče, kteří se posadí za volant "pod vlivem". Od 1. července může jedno jediné pivo "stát" řidiče tři trestné body. Když řidič nasbírá 12 bodů, přijde o řidičský průkaz a jedna promile v krvi už se posuzuje jako trestný čin.
Za jízdu v opilosti až 3 roky vězení

Za jízdu v opilosti až 3 roky vězení

"Jak se ovšem s alkoholem vypořádat?“ - říká si motorista. Za jak dlouhou dobu po poslední sklence je možné usednout za volant? A nebo lze problém, jak dostat po večeru nad vínem, pivem, nebo jiným alkoholem, auto domů, vyřešit jinak? A co ráno?

"Když vím, že budu ráno řídit, dávám si velký pozor. Kolikrát se nabídnu, že namísto pití ostatní rozvezu. Auto mě živí, jsem proto na alkohol za volantem hodně opatrný," říká František Kulíšek z Prahy.

Jak domů?
Už samotná myšlenka jet autem do hospody, baru, diskotéku není úplně dobrý nápad. Hladina alkoholu v krvi, pokročilá noční hodina a klíčky od auta zaparkovaného před podnikem jsou pak pro mnohé neodolatelným lákadlem.

Jednou z možností, jak problémům předejít, je domluva. Je třeba najít dobrovolníka, který bude daný večer abstinovat a podroušenou společnost rozveze domů. Takový dobrovolník ovšem není vždy po ruce.

V tu chvíli nastupují firmy, které na bázi taxislužby odvážejí zákazníka v jeho vlastním voze. Služba funguje tak, že po zavolání na dispečink přijedou v jednom voze dva řidiči.

Jeden pak řídí auto zákazníka, druhý dělá doprovod pro následný odvoz. Cena za tuto službu se pohybuje mezi 20 a 30 korunami za ujetý kilometr.

Alkoholtestery: Přístroje všechno neprozradí

Trubičkám se zelenajícími se balónky už odzvonilo. Řidiči nyní foukají do digitálních alkoholtesterů. Ty profesionální stojí 25 až 40 tisíc korun, běžným řidičům však obchody nabízejí jejich mnohem levnější sourozence. Jsou kapesní alkoholtestery vůbec k něčemu? Vyplatí se? To ověřoval test provedený ve spolupráci s Českým metrologickým institutem.

Jako hlavní nevýhoda se ukázala malá citlivost testerů. Pro českého řidiče, který nemůže mít v krvi žádný alkohol, pak nastává problém: Přístroj neumí určit úplnou nulu. "Ne všechny přístroje dokážou absolutní nulu zcela přesně určit,“ potvrzuje Jan Tichý z Českého metrologického institutu, který přístroje testoval.

Test ukázal, že běžně dostupné analyzátory skutečně ukážou uživateli, že pil alkohol a kolik mu ho ještě zbývá v krvi. Avšak výsledek je nutno brát jen jako orientační, protože některé přístroje nedokážou zcela přesně rozlišit nízké hladiny alkoholu v krvi, či přesněji v dechu. "Přístroje s omezeným rozsahem měření, které ukazují až po překročení koncentrace 0,15 promile alkoholu v krvi, nejsou vhodné pro použití v zemi, kde platí nulová hranice. Označení LO (low = nízký) garantuje jen to, že obsah hladiny alkoholu je nižší než 0,15," vysvětluje Tichý.

Jak dopadly?
Testem prošlo sedm alkoholtesterů, které stály od 1488 korun (Al 2500) do 3558 korun (Al 6000). Jejich ovládání je jednodušší než používání mobilního telefonu, povětšinou vystačí s jediným tlačítkem.

"Výsledky srovnatelné s profesionálním přístrojem vykazovaly jen dva dražší z testovaných alkoholtesterů," říká Jan Tichý. Nejlépe se s "nulou" vyrovnaly přístroje CA 2000 a Al 6000.

Konečné hodnocení, zohledňující také cenu, jednoduchost obsluhy, hygieničnost používání atd. dopadlo takto:

Pořadí

přístroj

1.

Al 2500

2.

CA 2000

3.

ALERT

4.

FIT

5.

Al 6000

6.

Al 5000

7.

CA 1000

Alkoholtester v mobilu
Mobilní telefon v ruce je sice další z tvrdě stíhaných prohřešků, novinku od LG ale řidiči uvítají. Nové "Včko", označené LP4100 v sobě má zabudovaný alkoholtester.

K tomu je potřeba připočítat ještě takzvané přístavné, které může být až 40 korun. Nechat se odvézt domů ve vlastním autě i s nějakým tím upitým pivem mohou hlavně obyvatelé velkých měst po celé republice. Telefonní čísla lze obvykle získat v barech a restauracích. VÍCE... 

Už můžu vyjet?
Nejistá chůze, sucho v krku... a cesta do práce před sebou. Jak zjistit, že mohu bezpečně a beztrestně usednout za volant? Jedna možnost je sednout s bolavou hlavou, hrnkem kávy, tužkou a kalkulačkou nad papír se vzorečky a účtenku a spočítat hladinu alkoholu v krvi.

Existují však mnohem komfortnější způsoby, jak alespoň přibližně určit čas, kdy vyrazit s čistou krví na silnici.

Nejdostupnější variantou je služba SMS PROMILE. Stačí poslat z mobilního telefonu textovou zprávu v ceně 20 korun s údaji o sobě a informacemi o uplynulém večírku a do minuty přijde odpověď, kdy bude hladina alkoholu opět nulová. Čtěte ZDE...

Pravidelní pijáci pak mohou do svého "koníčka" zainvestovat a pořídit si alkoholtester. Digitální měřáky, které změří hladinu alkoholu v dechu, už nepatří jen mezi policejní nádobíčko.

Přístroje velikosti mobilního telefonu je dnes možné koupit v běžných obchodech. Nejsou tak přesné jako profesionální testery, pro orientační měření ale poslouží dobře.

Pouze orientační měření
Jaký je vztah mezi alkoholem v krvi a stopami po alkoholu v dechu? Elektronický alkoholtester ukazuje hladinu alkoholu v ústech, ne v krvi. Pokud si člověk vypláchne ústa alkoholem a vyplivne jej, nebude mít po něm v krvi prakticky ani stopu.

Tresty za alkohol: pokuta, zabavené auto, oprátka
Česko má jako jedna z mála evropských zemí nejpřísnější - nulovou - toleranci k alkoholu za volantem. Stejně střízlivého řidiče vyžadují ještě zákony na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku a Estonsku.

Polský ministr spravedlnosti v polovině června oznámil, že připravuje změnu, podle které by bylo Možné řidičům za jízdu v opilosti zabavovat auta. VÍCE...

Britové inkasují až 7200 eur (213 000 Kč) za jedinou skleničku navíc nad povolený limit 0,8 promile, Francouzi jsou přece jen trochu tolerantnější, ale nejméně 750 eur (22 000 Kč) za překročení povolených 0,5 promile také není málo. ZDE...

Ještě dále jdou thajské soudy. Prvního zářÍ loňského roku odsoudil třiadvacetiletého řidiče, který po čtyřech lahvích alkoholu zabil autem čtyři lidi, k trestu smrti. ČTĚTE...

V tomto případě měřák určí jen koncentraci alkoholu v ústech. Proto se má test opakovat asi po deseti minutách. Aby se ukázalo, zda jde jen o alkohol v ústech, který rychle vyprchá, či o skutečné stopy v dechu, což vypovídá o jeho přítomnosti v krvi.

Je měření přesné?
V situaci, kdy v Česku řidič nesmí mít v krvi ani desetinu promile, hodně záleží na přesnosti měřicích přístrojů. Digitální, které používají policisté, mají drobnou odchylku.

"Ta tolerance je asi 0,2 promile - nahoru/dolů. Záleží i na tom, kdy naposledy před kontrolou policisté nechali přístroj přezkoušet,“ vysvětluje litoměřický státní zástupce Jan Poláček.
Přesnější je až rozbor krve u lékaře.

Protože se ale člověk do nemocnice dostane až s časovým odstupem, musí pak soudní znalec dopočítat hladinu alkoholu v době kontroly.

Pravděpodobnost nehody je při hladině alkoholu

* od 0,3 do 0,9 promile sedmkrát větší než u střízlivého řidiče,

* při hladině od 1,0 do 1,4 promile jedenatřicetkrát vyšší,
* při hladině alkoholu nad 1,5 promile stodvacetosmkrát větší.

Ve světě uhlídá pijany elektronika
Na řidiče, kteří jsou veřejným nebezpečím a nerozpakují se po pár sklenkách usednout za volant, zbrojí švédské automobilky SAAB a Volvo.

Zařízení, které opilému řidiči znemožní nastartovat vůz, mají podobu miniaturního zařízení zabudovaného do trochu většího klíčku k zapalování; řidič musí nejprve do klíčku fouknout, a jen když není pod vlivem alkoholu, auto se mu podaří nastartovat.

 Co způsobuje alkohol?

* poruchy zrakového vnímání,

* tzv. tunelové vidění,
* zhoršené vnímání barev,
* tendence nebezpečně riskovat,
* horší odhad vzdálenosti, 
* prodloužení reakčního času,
* nebezpečí spánku během řízení.

Přístroj Smart Start, povinně instalovaný do aut v americkém státu Nové Mexiko všem těm, které policie nachytala za volantem "pod vlivem", má tu výhodu, že nerozlišuje značku vozu.

Speciální zařízení o velikosti mobilního telefonu se propojí se startováním auta. Řidič zasune klíčky do skříňky zapalování a systém ho vyzve aby fouknul do trubičky alkoholmetru.

Přístroj pak vyhodnotí, jestli hladina alkoholu nepřesahuje zákonnou normu a podle toho rozhodne, zda řidiče nechá nastartovat. Konstruktéři mysleli i na ty, kteří by chtěli systém ošálit tím, že nechají namísto sebe foukat někoho jiného. Smart Start v nepravidelných intervalech vyzývá řidiče k opakování dechové zkoušky i během jízdy.

Pokud systém zjistí, že dech řidiče není "v normě", vyzve jej elektronický hlas k okamžitému zastavení. Když nestřízlivý řidič neuposlechne, spustí se alarm a všechny směrovky začnou blikat.

Jak rychle se odbourává alkohol v těle?

Rychlost odbourávání alkoholu v těle uvádějí odborné prameny v rozmezí 0,085 g (ženy) až 0,1 gramu (muži) alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu.

Obsah alkoholu v jednotlivých nápojích se značně liší. Například v 1 litru 12° piva je cca 30,8 g alkoholu, v litru vína může být od 79,5 g až do 111 g alkoholu. Lihoviny mívají nad 300 g alkoholu v jednom litru.

Příklady:

* po vypití jednoho piva (0,5 l) můžeme za volant za 2,5 hodiny,
* totéž platí pro dvě deci bílého vína nebo sklenku lihoviny,
* u červeného vína počítáme raději 3 hodiny na dvě deci,
* po 5 pivech (2,5 litru) bychom mohli řídit za cca 12 hodin,
* kombinace např. 5 piv a 5 "panáků“ představuje, že za volant nemůžeme zhruba 24 hodin,
* po vypití 1 litru bílého vína je odpočinkový čas rovněž 24 hodin,
* po vypití 1 litru červeného vína bychom neměli řídit téměř 30 hodin.

Výše uvedené platí pro zdravého muže středního věku o hmotnosti cca 80 kg. Muži o nižší hmotnosti, ženy, děti, mládež, lidé vyššího věku, ti, kdo trpí některými nemocemi nebo jsou léčeni určitými léky, odbourávají alkohol pomaleji.

Výpočet hladiny alkoholu v krvi:

hladina alkoholu v krvi [g/kg = ‰] =množství nápoje [dl] × obj. procenta alkoholu [%] × (muži 1,1; ženy 1,3) / tělesná hmotnost [kg] – uplynulá doba [hod] × 0,2

Tento výpočet je možno provést do 15 hod. po požití alkoholu, po 10 hod je však výsledek spíše orientační.

Autoři: ,

Nejčtenější

Stát prodal rolls zabavený lumpům levně, překupník ho nabízí o statisíce dráž

Bílý, sotva zajetý majestátní Rolls-Royce zabavený policií prodávalo v aukci ministerstvo vnitra. Vyvolávací cena šest milionů byla asi o třetinu nižší v porovnání s běžnými nabídkami ojetin. Auto s...

Škoda ukázala kus nového elektromobilu. Sedmimístný obr dorazí v roce 2026

V prezentaci hospodaření za rok 2024 ukázala Škoda první záběry finální podoby svého dalšího elektrického modelu. Velký sedmimístný crossover s praktičností MPV představí v příštím roce. Ještě letos...

Krásky od motorek mají rozmanité chutě, osedlají jawu i starého inda

Tradiční březnový veletrh motorek, čtyřkolek a příslušenství probouzí ze zimního spánku vyznavače jízdy v jedné stopě. Na veletrhu Motocykl Praha 2025, který s předstihem otvírá sezonu na dvou...

Narval oktávku dřevem, až praskla náprava. Byla z toho vážná nehoda

Slovenský bizár s českou škodovkou. Řidič tak přetížil octavii dřevem, že mu praskla náprava a způsobil vážnou nehodu.

Odmocnina z lexusu krade show superbu. Vzduch prořezává samurajským mečem

Toyota Camry byla vždy dokonalou nudou, ale nová verze se osmělila a připomíná upjatého byznysmena, který odhodil kravatu a místo lakýrek chodí v teniskách. Oblíbili si ji zdejší alternativní...

Největší srocení lidí na Zemi vedlo k nejdelší dopravní zácpě historie

O Kumbhaméla se říká, že jsou největším shromážděním lidí na planetě Zemi. Účastníci této indické náboženské slavnosti se běžně počítají po desítkách milionů. Letos pořadatelé očekávali ještě větší...

15. března 2025,  aktualizováno  8:41

Škoda chystá hybridní Fabii. Vyvíjí také spalovák pro americké elektromobily

Škoda plánuje do roku 2030 představit své menší modely Fabia, Scala a Kamiq v hybridní verzi. Uvedl to předseda představenstva firmy Klaus Zellmer. Šéf mladoboleslavské značky také prozradil, že...

14. března 2025

V Česku přibude letos 630 míst na odpočívadlech u dálnic, půlka pro kamiony

Téměř 630 nových parkovacích míst na dálničních odpočívadlech letos plánuje zprovoznit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Meziročně je to o bezmála polovinu více. Přibližně půlka nových stání bude...

14. března 2025

Francouzský buldoček kousne a nepustí. Je to pohodář, ale umí vystrčit drápy

Zaujmout v dnešní záplavě aut je stále těžší. Peugeotu 3008 se to však stále daří. Stylový francouzský crossover působí i ve třetí generaci pořád hodně futuristicky a s konkurencí si ho nespletete....

14. března 2025

Škoda ukázala kus nového elektromobilu. Sedmimístný obr dorazí v roce 2026

V prezentaci hospodaření za rok 2024 ukázala Škoda první záběry finální podoby svého dalšího elektrického modelu. Velký sedmimístný crossover s praktičností MPV představí v příštím roce. Ještě letos...

13. března 2025  14:07,  aktualizováno  15:27

Zápas čínských automobilek o zákazníky za sebou nechává miliony zombie

Premium

V potlesku úspěchům automobilek formátu BYD zanikají zprávy o čínských producentech elektromobilů, kteří štěstí neměli. Jde o desítky menších automobilek, které v posledních letech zbankrotovaly....

13. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda slaví další rekordní rok, je čtvrtá v Evropě

Rok 2024 se stal historicky nejlepším hospodářským rokem automobilky Škoda. Mladoboleslavská značka patřící do koncernu VW dosáhla rekordních tržeb i provozního zisku. V loňském roce dodala...

13. března 2025  12:08

Supermaserati bylo na skok v Praze. Stovku umí za 2,8 sekundy

Maserati GT2 Stradale je v Česku, čistokrevný supersport vychází z okruhového speciálu, ale, jak sám název naznačuje, může na běžnou silnici. Samozřejmě se mu nejvíc líbí na okruhu.

13. března 2025

Továrny baterií elektroaut staví v Evropě hlavně Čína, evropský projekt padl

Švédský výrobce baterií pro elektromobily Northvolt podal ve Švédsku návrh na bankrot. Firma to oficiálně uvedla na svém webu. Skončila tak největší evropská naděje na vytvoření podniku, který by na...

13. března 2025

Nejčastější chyby u dopravní nehody. Jako první volejte záchranáře, ne domů

Ve větším ohrožení života nejsou po nehodě většinou ti, co nejvíc křičí, ale ti, kteří vůbec nereagují. Octnout se jako první u dopravní nehody a reagovat správně určitě není jednoduché, ale stačí se...

12. března 2025

Česká veteránská expedice po 55 letech zase vyrazí do Japonska

Osmnáct tisíc kilometrů, tak daleko je to z Prahy do Ósaky. Sedm posádek dobrodruhů usedne 21. června do svých expedičních speciálů a vydají se na velkolepou cestu do Japonska, kde budou...

12. března 2025

Podívejte, co dovedou zlaté české ručičky. Z motorek staví umělecká díla

Veletrh Motocykl Praha už tradičně hostí v rámci doprovodného programu mezinárodní soutěžní výstavu staveb a přestaveb – Bohemian Custom Motorcycles. Na letňanské výstaviště dorazily desítky strojů,...

12. března 2025