Je jedno, jestli vás naštval šéf, ostatní řidiči, kolona, která se nehýbe nebo hladové oko rozsvícené v opravdu špatnou chvíli, kdy nemáte čas tankovat. Situací, které si nadávku žádají, zažívají motoristé opravdu hodně. Ostatně, v nedávném průzkumu, který provedla společnost Nextbase, se ukázalo, že nenadává pouhých 12 procent českých řidičů. Zbylých 88 procent pak používá velmi pestrý výběr nadávek a vulgarit. Tu nejpopulárnější z nich říká při řízení téměř polovina šoférů.
„Stará svině“ je v Německu za 60 tisíc. Nadávání policii je drahé i v Česku![]() |
Dva druhy vulgarit
Než se k ní dostaneme, vysvětlíme si, jak se to s vulgaritami vlastně má. Je totiž rozdíl mezi klením k uvolněním vnitřního napětí a hrubým nadáváním ostatním lidem. Zatímco první verze nadávek je přínosná, správně a včas zvolené ostré slovo může ulevit přetlaku, druhá může mít i nepříjemné následky. A věřte, že v tom nejsme v Česku sami. Nedávný výzkum automobilky Hyundai na britském trhu například zjistil, že tamní řidiči nadávají šestadvacetkrát na každých sto ujetých kilometrech.
Nadáváte sprostě při řízení ostatním?
Výrobce autokamer Nextbase se však zaměřil především na Česko a zjistil, že tuzemskou nejčastější nadávkou je označení někoho za „debila“. To používá 46 % respondentů. „S 34 procenty následuje povzdechnutí ‚Ty vole,‘ o třetí pozici se dělí výrazy ‚Kreténe‘ a ‚Hovado‘ s 20 procenty v rámci průzkumu. Pomyslnou bramborovou medaili drží označení ‚Idiote,‘ bez zajímavosti není, že jen 12 procent z více než tisíce dotázaných tvrdí, že za volantem nikdy nenadává,“ popsal Nextbase.
Urážela slova šelma či chlap, nadával i Hus. České vulgarity kdysi a dnes![]() |
Od vola až k agresivní jízdě
Jedna věc je ulevit si směrem ke špatné dopravě nebo i jedinci, druhá věc je uvědomit si, že i nadávky a bublání napjatých nervů jsou jistou formou agresivity. A od té už je jen krůček k té, co se podepíše na jízdě nebo v konečném důsledku třeba i na inzultaci někoho z ostatních řidičů.
Autofotka týdne: Za prostředníček vztyčený na radar čtyřicet tisíc pokuty![]() |
Z agresivního chování šoférů má podle průzkumu obavy 35 procent českých řidičů. S nadávkami a verbálními útoky má pak zkušenost devět procent dotázaných. „Při setkání s agresivním chováním je nejlepší zůstat klidný, nezapojovat se do konfliktu a zaměřit se na bezpečnou jízdu – a i když vám samotným, jakožto řidičům, nějaká ta nadávka ujede, je vhodnější ulevit si se zavřenými okny a potichu,“ doporučuje Oldřich Kassl, lektor a koordinátor BESIPu.
To znamená, že toho vola klidně ve svém autě pusťte ven, už však nedovolte, aby mu dělal společnost klakson a pár neslušných gest k tomu. Zbytečně tak můžete vyvolat konflikt. Myslete si své a nikdy nikoho nevychovávejte!
Jak správně nadávat a vyhrožovat. Naučte se mluvit sprostě jako zločinec![]() |
A co ve chvíli, kdy se stanete terčem někoho, komu přetekly nervy? Nejlepší obranou proti agresivitě je nezapojovat se do ní. Pokud na vás někdo zatroubí, předjíždí vás agresivně, nadává z okénka nebo na vás mává, snažte se zachovat klid. Nemávněte zpět, nezrychlujte, abyste jim nedali přednost, a vyhněte se jakékoliv formě odpovědi.
Pokud je agresivní chování řidiče extrémní nebo pokud se cítíte ohroženi na svém životě, je vhodné situaci nahlásit policii. Zaznamenejte si poznávací značku, popis vozidla a, pokud je to možné, popis řidiče – se záznamem agresivního chování může velmi dobře pomoci palubní kamera.
Informace, které vycházejí z průzkumu, provedla jménem společnosti Nextbase společnost YouGov Deutschland GmbH. V rámci tohoto průzkumu bylo v období od 23. listopadu do 26. listopadu 2023 online dotazováno 1 059 lidí v Německu ve věku 18 let a více. Dalšími zeměmi, ve kterých byl průzkum proveden, byly Polsko (1 058 účastníků) a Česká republika (1 051 účastníků). |