Desetitisíce Čechů mířících po chorvatských dálnicích k Jadranu mohou ušetřit na mýtném. Stačí si koupit krabičku s předplaceným levnějším mýtným, která se přilepí na čelní sklo.
A opravdu se to vyplatí. Za přístroj nezaplatíte ani korunu a mýto je o 22 procent levnější než to, jež na branách platíte hotově. Navíc můžete na mýtnicích využít pruh vyhrazený pro uživatele ENC. A nejlepší nakonec: přístroj je přenosný mezi vozidly stejné kategorie (třeba osobní auta), takže jej můžete půjčit přátelům. Zkrátka "elektronička naplata cestarine" přináší výhody. Nevýhoda byla donedávna jen jediná: člověk bez chorvatského pasu mohl mít problém si přístroj pořídit.
Nesehnatelná krabička?
"Loni jsem si chtěl koupit ENC přístroj na platbu mýtného. Nepodařilo se mi to ani po asi patnácti pokusech," popisuje Luděk Piskač. Po přečtení desítek internetových diskusí se ukázalo, že zkušenosti českých cestovatelů jsou různé: někomu se koupě podařila, jinému ne, takže kolem prodeje "elektronické krabičky" panuje spousta nejasností.
Abychom zjistili, jak to opravdu je, chtěli jsme krabičku koupit sami. Na stránkách www.hac.hr jsme našli seznam mýtnic, na nichž se zařízení prodávají, a zkusili jsme mýtnou bránu Dugopolje před Splitem. Jak se ukázalo, mohli jsme si výběr místa ušetřit. Před letošní sezonou totiž připravili Chorvaté novinku, která turistům nákup usnadní.
"Balíčky koupíte nově na všech mýtnicích, a to 24 hodin denně," překvapila nás Natali Munitićová z Chorvatského turistického sdružení, která informaci telefonicky ověřovala přímo na mýtných branách. "Na prodejních místech Bregana a Zadar-Istok mě ujistili, že i po pracovní době prodá krabičku vedoucí směny, a to kdykoliv." Naopak byla zrušena možnost koupit přístroj na benzinkách, a to kvůli nutnosti registrace do systému HAC.
Musíte podepsat smlouvu
A jak nákup probíhal? Obsluha mýtnice nás poslala do kanceláře ze zadní strany budovy u mýtné brány. Vyřízení chvíli trvá, v sezoně budete navíc muset vystát kratší, či delší frontu. My byli v kanceláři sami, přesto jsme se zdrželi čtvrt hodinky. Nejprve je nutné vyplnit formulář s údaji z občanského průkazu, úřednice je ověří a vloží do systému. Vytiskne smlouvy, vy je podepíšete a k nim dostanete ještě vstupní údaje do svého účtu na internetové stránce www.hak.hr včetně "lozinky".
NEJ trasy do ChorvatskaJak jet do Chorvatska nejrychleji nebo nejlevněji, čtěte zde. A podívejte se na mapku s vyznačnými trasami. |
Tak se chorvatsky řekne vstupní heslo, díky němu pak do systému "vlezete". Pak už můžete jednak kontrolovat, kolik a kde jste na mýtném zaplatili, jednak dobíjet prostřednictvím platební karty.
Zůstatek mýtného však vidíte i na mýtné bráně při průjezdu. Podle našich zkušeností se však zobrazuje se zpožděním, odečtení 150 kun jsme zjistili až doma, do té doby jsme žili v tom, že náš zůstatek je vyšší. To je však jen drobný detail. Jinak systém funguje výtečně a v sezoně vás pořádně zrychlí. U brány s ENC se tvoří minimální fronty, protože při průjezdu stačí jen přibrzdit.
Tři cenové varianty
A teď to nejdůležitější: cena. My jsme koupili sadu za 544 kun (1 870 korun), což je sice hodně, ale bohatě se to vyplatí: elektronická krabička je nabitá kreditem 555 kun, samotný přístroj v ceně 110 kun je zdarma.
Není to jediná možnost. "Existují ještě další dva balíčky: za 380,61 a 882,60 kuny. Jinak standardní cena samotného přístroje je 122 kun, seženete ho však jen na patnácti místech v Chorvatsku a v různých provozních hodinách, které je třeba ověřit na internetu. Jednoznačně nejvýhodnější je koupit celé balíčky," říká Natali Munitićová.
Slevu na mýtném mají všechny balíčky stejné: 21,74 procenta. Velkou výhodou je, že elektronického mýtného se zatím netýkalo žádné zdražování, jako tomu bylo třeba loni u hotovostního poplatku, který zdražil o 15 procent. A předpokládá se, že to tak zůstane.
Co se vyplatí koupit?
A jakou krabičku pořídit? Pokud pojedete od hranic se Slovinskem přes Záhřeb až na konec dálnice ve Vrgoracu, přijde vás jedna cesta na 268 kun, obě tedy na 536 kun (1 835 korun). To ovšem jen kdybyste platili mýtné hotovostí, nebo kartou na bráně.
Se slevou 118 kun (405 korun) za elektronickou platbu se vám odečte jen 418 kun (1 432 korun). Takže prostřední nabízený balíček s 555 kunami mýta vám bude bohatě stačit. Míříte-li jen do Splitu, spotřebujete 418 "hotovostních" kun tam i zpět, elektronických jen 326, na což by mohla stačit nejlevnější varianta. Museli byste ji však koupit už na první mýtnici, nebo u Záhřebu před zaplacením.
Doporučujeme pořídit prostřední balík. Mýto totiž navíc nepropadne, zůstane na další roky. Životnost zařízení je zhruba pět let, než se v něm vybije baterie.
Dobíjení: internet a mýtné brány
A jak dobíjet? Coby cizinci nemůžete využít dobíjení přes mobil, museli byste mít tarif s chorvatským číslem. "Dobíjet můžete jen přes internet, třeba z telefonu, pokud máte datový tarif, nebo jste na wi-fi síti, a také na mýtných branách. Minimální vložená částka je 100 kun," říká Natali Munitićová.
Funguje to jednoduše: obsluze řeknete, kolik chcete nabít, podáte jí krabičku a zaplatíte platební kartou, či hotově. Stejné je to, když koupíte krabičku na dálnici a předtím jste si vyzvedli lístek na vstupní bráně. Podáte jej obsluze spolu s krabičkou ENC a mýto se odečte z kreditu. Na stránkách HAC se sice píše, že je nutné počkat několik hodin na aktivaci krabičky, ale v praxi funguje okamžitě.