Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor na platnost dálniční známky. Ideální je nastavit si chytré upozornění

  17:00
Už dva roky si řidiči pořizují elektronické dálniční známky. Tím, že je nemají nalepené na okně, a tedy na očích, ale řada z nich může snadno zapomenout na to, že jim dálniční známka už neplatí. Vyřešit to přitom může nastavení upozornění o konci platnosti přímo při nákupu známky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Při nákupu elektronické dálniční známky prostřednictvím oficiálního státního e-shopu je možné si zažádat o připomenutí toho, že platnost známky bude končit. Je možné si vybrat ze dvou možností upozornění, a to prostřednictvím mailu nebo SMS. Systém měl ale v minulosti občasné problémy s výpadky notifikací, proto doporučujeme si platnost známky ověřit přímo na webu edalnice.cz. Není určitě od věci si též zaznamenat připomenutí do diáře.

Dálniční známky koupené omylem někomu jinému lze nově opravit, pouze jednou

Upomínka a konečně i oprava údajů

Lidé občas chybují a splést se při zadávání registrační značky není nic těžkého. Dříve takovou chybu při nákupu dálniční známky nebylo možné napravit a řidič si musel koupit známku novou. Po vlně kritiky provozovatel systému dálničních známek nakonec umožnil případný překlep opravit.

Možnost opravy chybných údajů v době platnosti e-známky lze však využít jen jednou. Řidiči přitom mohou změnit jak dva znaky v registrační značce, tak stát registrace vozidla. Pokud motorista zjistí, že má chybu v obou položkách, musí opravu provést v rámci této jedné změny.

Po letech klidu citelné zdražení. Cena dálniční známky má růst každoročně

„Pokud řidič dříve zadal například písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje. Nyní však může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu. Nejrychleji zadané údaje zkontroluje na webu edalnice.cz v Ověření platnosti. Pokud najde chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ vysvětlil ředitel státního podniku Cendis Jan Paroubek.

Pozor na podvody!

Spolu se spuštěním elektronických dálničních známek se objevila řada různých webů, které se sice tváří jako oficiální prodejce, ale jde o podvod. Známky vyjdou prostřednictvím těchto stránek dráž a kupující navíc neznámé straně dobrovolně předává veškeré své platební a osobní údaje. „Neoficiální weby prodávající dálniční známky se někdy graficky velmi podobají státnímu e-shopu edalnice, což je hrubě neetické. Průběžně je všechny řešíme právní cestou,“ říká Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů SFDI, který je správcem systému.

Jednodenní dálniční známka od roku 2024. Cenu určí zdražená roční viněta

Ceny dálničních známek jsou pevné a stanovené státem. Vždy jsou nabízeny ve třech variantách – roční za 1500 Kč (eko cena 750 Kč), třicetidenní za 440 Kč (eko cena 220 Kč) a desetidenní za 310 Kč (eko cena 155 Kč). SFDI i Cendis se snaží tyto neoficiální aktivity monitorovat, a tímto upozorňují řidiče, aby si vždy ověřili, kde známku kupují. „V adresním řádku webového prohlížeče pokaždé zkontrolujte, že nakupujete na jediném oficiálním e-shopu edalnice.cz. Na státním webu můžeme zaručit, že k cenám za známku řidič nezaplatí žádné další poplatky a dostane potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Nic z toho není při nákupu na neoficiálním kanálu garantováno,“ vysvětluje Paroubek.

Česko se mezi země, v nichž se časový poplatek za užívání dálnic platí elektronickou cestou, zařadilo před dvěma lety. Elektronické známky nahradily původní nalepovací. Lze je zakoupit na internetovém portálu www.edalnice.cz nebo v pobočkách České pošty, čerpacích stanicích EuroOil či samoobslužných kioscích v blízkosti hraničních přechodů. V letošním roce je možné kupon pořídit také přes www.portaldopravy.cz prostřednictvím elektronické identity občana.

Od začátku předloňského prosince do konce loňského listopadu se podle údajů Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy prodalo 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Počet prodaných známek se tak meziročně zvýšil o 26 procent. Nejvíce si loni motoristé kupovali kupony s desetidenní platností, zatímco předloni upřednostňovali roční známku.

V současné době už nemusí elektronická dálniční známka začínat v den nákupu, jako tomu bylo u její papírové podoby – počáteční datum platnosti je možné odložit až o tři měsíce.

Pozor je potřeba dát si i při nákupu elektronické známky v zahraničí. I tam existuje řada podvodných e-shopů, které nabízejí známky s přirážkou. Zkušenosti s tím máme například z Rakouska, kde přes neoficiální e-shop není problém za známku zaplatit i o několik desítek eur víc.

Pokuta až pět tisíc

Za jízdu bez platné elektronické dálniční známky loni dopravní policisté uložili na místech přestupků pokuty v celkové výši přes 32,4 milionu korun. Zjistili celkem 34.500 takových přestupků, přes dvě stovky z nich pak oznámili celní správě.

V takzvaném příkazním řízení může policista za jízdu bez elektronické dálniční známky uložit na místě až pětitisícovou pokutu. Ve správním řízení může být pokuta až čtyřnásobná. „Při odhalení záměrného zneužití systému osvobození od dálničního poplatku může pachateli hrozit pokuta až 100 tisíc korun,“ připomněli policisté.

Platnost dálniční známky mohou kontrolovat policisté i celníci. Využívají k tomu speciální tablety a mýtné brány.

Autoři:
  • Nejčtenější

Divoké automobilové devadesátky. Zavzpomínejte na zlaté časy

12. června 2024

„Kdo pamatuje devadesátky, ten je neprožil,“ říká staré pankáčské přísloví. Na velkou jízdu první...

Česko je ostrov elektromobilní skepse, potvrdily to i evropské volby

13. června 2024

Češi jsou dlouhodobě skeptičtí k elektromobilům. Boj o zákaz spalovacích aut a s ním související...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mnoho povyku pro nic? Rusko má novou ladu, která zase tak moc nová není

8. června 2024,  aktualizováno  11:36

Jmenuje se Lada Iskra a má ambici vystoupat až na špici ruských prodejních tabulek. Auto na...

Autogalerie týdne: Hledači pokladů pronikli do dolu s opuštěnými volkswageny

9. června 2024

Nizozemští youtubeři objevili v opuštěném břidlicovém dole ve Švýcarku desítky klasických...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Americká města ničí závislost na parkovištích. Řidičů přitom ubývá

10. června 2024

Řada amerických měst sdílí problém, o kterém se příliš nemluví. I když jej každý má na očích....

ANALÝZA: Čínská msta za cla by postihla Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

15. června 2024

Případná čínská odveta za vysoká cla na dovoz elektromobilů z Číny do Evropské unie by dopadla...

SUPERGALERIE: Se Ženevou je amen. Slavný autosalon viděl i premiéry škodovek

15. června 2024

Ženevský autosalon je již historií. Během své téměř 120leté historie tato nejprestižnější...

Cla proti Číně evropské automobilky nechtějí, mohou poškodit český průmysl

14. června 2024

Čína pohrozila Evropské unii žalobou u Mezinárodní obchodní organizace (WTO) kvůli zvažovanému...

Zemřel karosář, co stavěl legendy pro Lancii i Fiat. Zkusil exoty i šílenosti

14. června 2024

Ve věku 87 let zemřel Bruno Maggiora, majitele stejnojmenné karosárny, která mimo jiné vyráběla...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...