Nóbl Superb V6: nové auto prezidenta je nejdražší a nejrychlejší škoda

aktualizováno 
Superb, ve kterém vozí prezidenta, je nejrychlejší a nejdražší osobní auto vyráběné v Česku. A taky největší, nejrychlejší, nejluxusnější a nejdražší škodovka. Netrpělivě teď vyhlíží facelift a na dohled je i nová generace. Právě teď si užívá ještě pár chvil nové slávy. Před několika dny ji slavnostně uvedli do hradních garáží jako oficiální vůz nového českého prezidenta.

Je to nejlepší škodovka, kterou máme v nabídce, prohlásil Petr Pečenka ze Škody při předání klíčků od černé limuzíny (v nabídce je i kombík). Dojem budí Superb Laurin & Klement hlavně zvenčí, zevnitř je to spíše líp vypadající octavia. Cena nejlepšího superbu je 1,1 milionu. Upřímně, za ty peníze se dá nakoupit i líp.

Škoda Superb V6

Škoda Superb L&K 3.6 V6 v číslech

  • délka × šířka × výška × rozvor (mm): 4 838 × 1 817 × 1 462 × 2 761
  • motor: atmosférický benzinový vidlicový šestiválec 3.6 litru
  • pohon: 4×4 (Haldex), automatická 6st. převodovka
  • max. výkon: 191 kW/260 k
  • točivý moment: 350 Nm
  • max. rychlost: 250 km/h
  • zrychlení 0–100 km/h: 6.5 s
  • základní cena: 1 105 900 Kč

Nenápadný luxus

Do služby na Hrad nastoupil superb v nejhonosnější výbavě Laurin & Klement. A má taky nejsilnější motor v nabídce, benzinovou tři-šestku. Je to jediná současná škodovka, která dostává šestiválec.

Kromě vysílačky, která na středovém panelu nahradila popelník, a skrytých výstražných majáčků nemá vůz žádnou speciální výbavu. Černý exemplář byl původně připraven pro jednoho z členů představenstva automobilky. Superb Laurin & Klement 3,6 V6 4×4 totiž není obvyklá verze, ročně jich vznikne jen pár desítek. V dubnu se prezidentská stáj rozšíří ještě o další dva.

Zvenčí pozná ten "nej" superb na první pohled jen znalec. Poznávacím znakem jsou nápisy Laurin & Klement na bocích a zadní lampy složené z diod. Dobrým znamením jsou čtyři koncovky výfuků.

Škoda Superb V6
Škoda Superb V6

Umírněný luxus

Vnitřek se snaží hrát na luxusní notu, ale nepřehání to. Parádní jsou přední, dokonce odvětrávaná sedadla, v nich se novému prezidentovi bude hovět dobře. Miloš Zeman chce totiž sedávat vpředu vedle řidiče, to pro hlavy států není obvyklé. Přitom superb okouzlí velkým prostorem zejména toho, kdo se vozí vzadu. Doširoka otvírané dveře pozvou dovnitř klidně přesdvoumetrového vysokého basketbalistu. Na zadních místech je tolik prostoru pro nohy, až si říkáte, jestli to není zbytečné. V tomto parametru superb předhání snad i prodloužené verze tradičních limuzín, které jsou o kategorii výš.

Budoucnost superbu

Superb letos na podzim dostane facelift, tedy novou tvář. Je slíbený, dokonce chtějí na Hrad poslat jeden z prvních občerstvených kousků. "Chtěli bychom, aby ho měl k dispozici jako první právě prezident," řekl Petr Pečenka ze Škody Auto. Superb dostane příď ve stylu nové octavie, úprav se dočká i tvarování zadní části. Obměněné podoby si však moc dlouho neužije, už v roce 2015 by měla dorazit nová generace. Co se při faceliftu změní čtěte zde.

Jenže jen centimetry komfort nedělají. Hlavně co do šířky tu přebytek místa není. Auto je v poměru k délce dost úzké: projeví se to v šířce kabiny, která je podprůměrná, víceméně na úrovni předchozí octavie. Řidič se spolujezdcem navíc sedí hodně blízko středového tunelu.

Na zadních místech budete po delší cestě trochu dřevění. Sedák je krátký a sklon opěradla nesedí každému. Kvůli technické spřízněnosti s octavií totiž konstruktéři použili její zadní lavici s několika úpravami. V octavii ostudu nedělá, ale v manažerském autě se sedává pohodlněji. Zadní místa ještě dostanou vyhřívání, ničím dalším superb vzadu nehýčká.

Škoda Superb V6

Právě na tom, že moderní komfortní a bezpečnostní vychytávky nemá superb ani za příplatek, je nejvíc cítit pokročilý věk modelu. Třeba tempomat, který díky radaru udržuje odstup od předjedoucího auta což by se zrovna pro jízdu v prezidentské koloně hodilo, má třeba už nová octavia, vyhřívaný volant i letitý malý Opel Corsa. Nic z toho do superbu nepořídíte.

Škoda Superb V6

Součástí nejvyšší výbavy jsou elektricky stavitelná sedadla, dvouzónová klimatizace, audio systém s deseti reproduktory, vyhřívané čelní sklo nebo roletky na zadních bočních sklech a na zadním okně, bi-xenonové světlomety, u sedanu zadní LED svítilny a unikátní dvojité ovládání kufru.

Motor hodný prezidenta

Nejvíc se nám na prezidentském superbu líbil motor. Atmosférický šestiválec je dnes už skoro unikum. Dá se taky čekat, že je to poslední velkoobjemový motor ve škodovkách vůbec. Dnešní doba totiž přeje stále menším motorům, ze kterých sílu doluje turbodmychadlo.

Škoda Superb V6

Velký benziňák má hezký plynulý zátah, cítíte z něj přirozenou sílu, líbí se rychlá a přímá reakce na sešlápnutí plynu. Když chcete razanci, vytočit ho stačí nad čtyři tisíce otáček za příjemného jadrného hlasu. Těch 260 koní motoru věříte, když na to dupnete, ozve se hezký mechanický zvuk a dostaví se plynulý mocný zátah. Jen pro zajímavost: stejný motor, naladěný ovšem na tři sta koní mají pod kapotou i stíhačky dálniční policie VW Passat.

Miloš Zeman jezdil tatrou

Miloš Zeman sice býval za svého premiérského působení tatrovák, ale šestsettřináctka, i její nástupkyně Tatra 700 jsou dnes už spíš objekty zájmu veteránistů. Právě v době uvedení nového prezidenta do funkce se v Kopřivnici udála za bouřlivých okolností změna majitele (více čtěte zde). Kdoví, jak to se slavnou značkou, jejíž předchozí majitelé dokonce před lety slibovali nový osobní model, bude.

Bonvivánská motorizace kupodivu neznamená úplně šílenou spotřebu. Mezi deseti a jedenácti litry se dá jezdit normálně, ve městě za 13, ekojízda s úzkostlivým dodržováním rychlostních limitů je za devět. Nejrychlejší superb pak narazí na nezvyklou potíž: má jen 60litrovou nádrž, takže prezidentská kolona bude často u benzinky. Patnáct litrů si motor vezme při opravdu razantní jízdě, a to jsme prezidentský speciál vytáhli i na německou dálnici a proháněli se na úsecích bez rychlostních omezení. Ručka tachometru se došplhá až k dvěstěpadesátce, ale příjemný pocit podporovaný jistotou a suverenitou podvozku to není.

Škoda Superb V6

Dá se čekat, že prezidentští šoféři občas vytáhnou na střechu modrý majáček a budou stíhat důležité jednání jízdou nad povolenými limity. Tehdy superb doplácí na to, že je dlouhý a relativně úzký.

Fotogalerie

A tak je i na příplatkových osmnáctipalcových ráfcích, obutých do širokánských pneumatik, hodně citlivý na boční vítr. Řidič jako by musel stále jeho dráhu korigovat i na rovné dálnici. Na suverénní odpočinkovou jízdu dvoustovkou po německé dálnici s jednou rukou na volantu to prostě není. Minimálně od stopadesátky musíte být ve střehu víc, než se u limuzíny čeká.

V táhlých rychlých obloucích však je superb jistý a suverénní. Velká délka v poměru k šířce se projevuje na okreskách, kde se v rychle projížděných ostrých zatáčkách sklápí kolem podélné osy, ale na tak velké auto zatáčí velmi hbitě i díky pohonu všech kol (systém Haldex), který k tomuto motoru dostane superb vždycky, stejně jako dvouspojkový automat.

Škoda Superb V6
Škoda Superb V6

Pohon všech kol funguje skvěle, bez prodlevy, zadní kola začnou pracovat dřív, než se začne auto hrnout zatáčkou, kam nemá. Z uživatelského hlediska vám neviditelná síla pomáhá tak, že o tom ani nevíte. Řidič prostě jen dravě řídí a elektronika mu pomáhá.

Zemanův předchůdce na Hradě, Václav Klaus, superb odložil do kouta vozového parku, prý moc drncá. Na fešáckých 18palcových kolech opravdu cítíte každou nerovnost. Na sedmnáctipalcových, do kterých auto po Zemanově inauguraci přezuli, to bude o něco lepší, ale velké mohutné limuzíny jezdí plavněji a komfortněji.

Škoda Superb V6

 

Lidový luxus

Šest let na trhu superbu nehádáte. Jenže neumí nabídnout opravdový komfort reprezentativní limuzíny. Superb k úřadu českého prezidenta ale tak nějak pasuje. Je to takový lidový luxus, svět opravdového luxusu limuzín je však už jinde. Na druhou stranu to k lidovější imagi nového prezidenta sedí. Teď už jen vymyslet, jak vysvětlit, že Zemanovi podřízení jezdí v autech o třídu výš. Takové Audi A8 a BMW 7 jsou ve státních úřadech docela obvyklé...

Laurin & Klement

Jména zakladatelů Václavů vozila auta z Mladé Boleslavi do roku 1925. Po mnoha desetiletích se vrátila v roce 1995 na jednu z verzí felicie, potom nejluxusnější octavie a nakonec i superbu.

Škoda Superb V6
  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Automobilky zdržují prodej elektromobilů, stěžuje si organizace

Organizace Transport & Environment, která bojuje za prosazení ekologičtějších způsobů dopravy, v poslední době zejména...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Budoucnost je tady. Auto jsme odemkli mobilem, displeje nahradily zrcátka

V nabídce elektromobilu Audi e-Tron najdeme i hodně zajímavou příplatkovou výbavu. Vyzkoušeli jsme variantu, u které...

Premium

TEST: Pravidlo zipu je v Česku povinné. Dodržují ho čeští řidiči?

Už dlouho u nás platí pravidlo, které jasně určuje způsob řazení aut do průběžného pruhu v případě, že souběžný pruh...

Dinosaurus, který děsil Kaddáfího. Land Cruiser přežil války i modernizaci

Existují vozy, které rozhodí i městské retardéry. Potom máte auta, pro něž je maximem polní cesta, ale na poli s nimi...

Premium

Auta, která nejvíce ztrácejí na ceně. Není to zrovna to vaše?

Ztráta hodnoty je největší položka při vlastnictví auta. Které značky jsou z tohoto hlediska vnímány nejhůře? Odpověď...

Najdete na iDNES.cz