Ojetin se stočeným tachometrem ubývá, kupující jsou obezřetnější

aktualizováno 
Podíl ojetých aut na českém trhu se stočeným tachometrem v prvním čtvrtletí klesl meziročně o zhruba sedm procentních bodů na 33 procent. Trend směrem k poklesu začal loni na podzim, kdy v říjnu vešla v platnost nová legislativa, díky které je možné udělit za stočení počitadla ujetých kilometrů pokutu ve výši až půl milionu korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Navíc vozy se stočeným tachometrem neprojdou od října přes STK, připomíná společnost Cebia, která situaci na trhu ojetin pravidelně analyzuje a zabývá se prověřováním nájezdu.

Vliv na snížení počtu stočených aut má nejen větší množství zánovních a mladých ojetin na trhu, ale rovněž skutečnost, že kupující ojetá auta čím dál více prověřují a zajímají se o jejich historii, a především o vývoj stavu tachometru. Počet dotazů na prověření vozu v systému Autotracer od Cebie stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 76 procent na 768 494.

Podíl aut, která mají udávaný stav tachometru mezi 100 tisíci a 200 tisíci kilometry se meziročně snížil ze 47 na 42 procent. Naopak podíl vozidel, která najela více než 200 tisíc kilometrů, se zvýšil z 20 na 24 procent.

Průměrná hodnota udávaná na tachometru stagnovala na 158 372 kilometrech. Průměrné stáří prodávaných vozidel se pohybuje okolo 9,5 roku, tedy zhruba o necelý rok méně než loni, což lze vysvětlit velkým množstvím zánovních ojetin po ukončení leasingů, které zamířily již koncem loňského roku na trh.

Nová legislativa by potřebovala vylepšit

V Česku od loňského října za stáčení tachometru hrozí až půlmilionová pokuta. Odborníci ovšem namítají, že se pravidla dají lehce obejít a stočená auta míří do Česka i nadále.

Současná legislativa tak výslovně nezakazuje přetáčet tachometry. Pouze zakazuje touto činností uvádět někoho v omyl. Přitom při kontrole na STK stačí při zjištění nesouladu se stavem kilometrů například obyčejné prohlášení, že tachometr byl opravován. Podle odborníků na tuto problematiku jsou lepší v potírání tohoto nešvaru v Polsku i na Slovensku.

Velcí obchodníci s ojetými vozy tlačí na zavedení národního registru najetých kilometrů se zdroji dat z STK, od obchodníků s auty, ze servisů nebo od pojišťoven či úvěrových společností.

„Podle našich odhadů je z dovozových ojetých aut stočeno až devadesát procent, což lokální trhy ojetin masivně deformuje. Jen k nám se loni dovezlo ze zahraničí téměř 180 tisíc ojetých vozů,“ uvádí Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Test litých kol na octavii: Některá se doslova rozpadla na kusy

Test litých kol pro Škodu Octavia

Kola dělají auto, říká se. Na designových osmnáctkách zkrátka vypadá o poznání lépe než na plechových zimních...

Uměle vyrobené ojetiny jsou šancí pro ty, kteří nechtějí čekat

Ilustrační snímek

Američané se nejdřív zbavují Mercedesu typu C, v Česku najdete jako nejmladší ojetiny v bazarech modely Škoda Karoq,...

Škoda startuje v Bratislavě éru s Citigem a Superbem do zásuvky

Hybridní Škoda Superb - domácí nabíječka

Škoda inovovala dva modely. Největší a nejmenší. Do obou pustila elektřinu. Pár hodin před hokejovým čtvrtfinále ČR –...

V závodech aut do zásuvky se osvědčil hybrid, elektroauta málem nedojela

Czech New Energies Rallye

Osmý ročník závodu Czech New Energies Rallye, kde nejde o rychlost, ale přesnost, přilákal desítky účastníků s...

Další z rubriky

V Polsku za stočený tachometr pět let vězení, České předpisy jsou chabé

Neposuzujte ojetiny jen podle stavu tachometru.

Až pětileté vězení bude v Polsku hrozit podvodníkům, kteří při prodeji vozu falšují údaje o stavu najetých kilometrů....

Uměle vyrobené ojetiny jsou šancí pro ty, kteří nechtějí čekat

Ilustrační snímek

Američané se nejdřív zbavují Mercedesu typu C, v Česku najdete jako nejmladší ojetiny v bazarech modely Škoda Karoq,...

Na brněnské výstavě je k vidění jedinečné Porsche 959

Výstava Naše Porsche show v obchodním centru Olympia Brno

Obchodní centrum Olympia v Brně už tradičně pořádá výstavy automobilových klenotů. V pátek 10. května otevřela...

Najdete na iDNES.cz