Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strategie Tří prstenců. Experti vyzkoumali, jak Islámský stát vítězí

  0:02
Islámský stát má dobře promyšlenou vojenskou strategii. Chytře kombinuje prostředky konvenční války, gerilový boj i teroristické útoky. Do karet mu navíc hraje pouštní prostředí, ukazuje studie zveřejněná vojenskými analytiky z amerického Institutu pro studium války.
ilustrační snímek (boje mezi Islámským státem a Asadovým vojskem nedaleko Palmýry)

ilustrační snímek (boje mezi Islámským státem a Asadovým vojskem nedaleko Palmýry) | foto: AP

Na pozice Islámského státu každý den útočí bitevní letouny Spojených států a americký prezident Barack Obama opakuje, že islamisté ovládající značnou část Iráku a Sýrie budou nakonec zničeni. Rok po vyhlášení jejich chalífátu se však ukazuje, že Islámský stát je daleko odolnější, než se čekalo.

Má to několik příčin. Spojenecké nálety se podle BBC zaměřily na velké jednotky, Islámský stát se však přizpůsobil a své jednotky rozdělil na menší skupiny, které nejde tak dobře zaměřit. Islamisté rovněž chytře využívají pouště, ve které se mohou díky své vysoké mobilitě kdykoliv ztratit a opět se z ní neočekávaně vynořit.

Islámský stát

Relativně malá skupinka islamistů tak na sebe na velkém prostoru může vázat velký počet nepřátelských vojáků a další jednotky Islámského státu mezitím má volné ruce k útoku na další město.

Pásová strategie

Jednou z nejúčinnějších zbraní islamistů se ukázaly sebevražedné útoky vozidly napěchovanými výbušninami. Islamisté přitom často využívají americké obrněné vozy Humvee (o nich jsme psali zde).

Menší města islamisté dobývají tak, že do nich najedou se sebevražednými automobily ze dvou stran. Za nimi následují „mučedníci“ s vestami plnými výbušnin a až poté lehce ozbrojená vozidla a pěšáci.

Při dobývání větších měst islamisté kombinují infiltraci a „pásovou strategii“. Nejprve dobudou vesnice v okolí města, uzavřou přístupové cesty a obklíčení postupně utahují až nakonec vstoupí na předměstí.

Vojenští analytici z Institutu pro studium války ve své studii upozorňují, že Islámský stát má daleko více konvenčních zbraní než jeho předchůdci jako al-Káida.

A přestože nyní spíše brání své územní zisky z minulého roku, neznamená to, že se nechystá na další bitvu. Autoři studie soudí, že velitelé islamistů nejdříve chtějí vyhnat své nepřátele z Iráku a Sýrie, poté hodlají expandovat a vytvořit globální chalífát.

Zůstat a expandovat

Jak toho hodlají dosáhnout, nastínili sami islamisté loni v listopadu ve svém časopise Dabiq, ve kterém popsali svoji strategii nazvanou „Zůstat a expandovat“. Jak název naznačuje, má dva cíle. Za prvé udržet chalífát v Iráku a Sýrii a za druhé do konce roku 2014 expandovat do Libye, na Sinaj a dalších částí arabského světa.

Američtí vojenští analytici postup Islámského státu přejmenovali na strategii „Tří prstenců“. Prvním z nich je území současného chalífátu, tedy Irák a Sýrie. Prostřední prstenec představuje Blízký východ a severní Afrika a posledním okruhem jejich zájmu je Evropa, Asie a Spojené státy.

Islámský stát v rámci této strategie využívá tři různé taktiky - konvenční válku, gerilovou válku a teroristické útoky. Ve vnitřním prstenci efektivně kombinuje všechny tři a neblahé stopy jeho přítomnosti můžeme pozorovat i v prostředním prstenci - příkladem jsou opakované útoky na egyptské vojáky na Sinaji nebo situace v Libyi, kde radikálové ovládli Dernu a Syrtu.

V posledním prstenci se džihádisté omezují na teroristické útoky. Několika takovým „osamělým vlkům“ se už podařilo provést několik atentátů v Austrálii, USA a Kanadě.

Hlavně neztratit Mosul

Autoři studie upozorňují, že strategie Islámského státu se v průběhu let měnila. Mezi roky 2008 a 2013 radikálové čekali, až Američané odejdou z Iráku a chystali plány příštího postupu. Po odchodu Američanů se jejich cílem stalo šíitské obyvatelstvo. Islámskému státu se podařilo zaútočit na věznice Abú Ghrajb a Tádží a osvobodit z nich 500 svých sympatizantů. Své síly pak soustředil převážně v pásmu kolem Bagdádu.

Výrazně mu nahrál i vývoj v Sýrii: získal přístup k dalším zdrojů i novým bojovníkům. Islámský stát se v té době zaměřil právě na Sýrii a proměnil se i styl jeho válčení. Spíše než na teroristické útoky proti civilistům se zaměřil na útoky na vojenské základny a policejní stanice.

V první polovině roku 2014 Islámský stát ukázal naplno svoji sílu. Podle odborníků se v této době jasně ukázalo, že v jeho řadách působí vycvičení vojáci, pravděpodobně bývalí členové armády Saddáma Husajna. Není náhodou, že ofenziva v irácké Fallúdži a Ramádí se odehrála ve stejný čas jako dobytí syrské Rakká a měst na severu Sýrie. Islamistům se brzy podařilo územní zisky v obou státech propojit.

Rychle se pohybující radikálové vzápětí obsadili Mosul, Tikrít a další města. Přes léto 2014 Islámský stát postupoval a v srpnu byl pouhých třicet kilometrů od kurdského Irbílu. V tu chvíli na něj začaly útočit letouny Spojených států a jejich spojenců. Po boku iráckých jednotek nastoupily do boje šíitské milice, které za pomoci Íránu odvrátily obsazení Bagdádu.

Přestože v posledních týdnech islamisté dobyli téměř celou provincii Anbár jihozápadně od Bagdádu a syrskou Palmýru, musí se především soustředit na konsolidaci územních zisků. Na severu Sýrie pro ně pokračující hrozbu představují kurdské jednotky, které dobyli klíčové město Tall Abjad na hranicích Turecka.

Odborníci upozorňují, že Islámský stát se od ostatních teroristických uskupení podstatně liší svojí strukturou i ambicemi. Organizace abú Bakra al-Bagdádího chce vládnout, a proto musí mít vlastní území, kontrolovat města a obyvatelstvo. Jenom pokud ztratí možnost ovládat obydlené oblasti, bude to znamenat konec jeho chalífátu, myslí si odborníci.

Za baštu Islámského státu se často považuje syrské město Rakká, odborníci však upozorňují, že skutečným centrem je irácký Mosul. „Mosul je symbolem jejich moci, protože právě tam abú Bakr al-Baghdádí vyhlásil v loňském roce vznik chalífátu. Kdyby ztratil Mosul, ztratí důvěryhodnost,“ píše se v dokumentu o strategii islamistů. Dá se proto očekávat, že islamisté budou o Mosul bojovat daleko houževnatěji než o Tikrít.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Macrona rozdrtila krajní pravice, rozpustí parlament a vypíše volby

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...