Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zimu nepřežijete. Ve Švédsku hoří azylová centra, populisté sbírají body

  19:41
Švédsko až dosud platilo za jednu z nejpřívětivějších zemí pro uprchlíky. Proti vstřícné politice se však začínají bouřit obyvatelé menších měst, kde jsou zřizovány uprchlické osady. Desítky z nich již skončily v plamenech, ze situace profitují populistické strany v čele se Švédskými demokraty.
Požár azylového centra ve švédském Munkedalu (20. října 2015)

Požár azylového centra ve švédském Munkedalu (20. října 2015) | foto: Profimedia.cz

Obrázek Švédska jako humanitární velmoci přilákal do skandinávské země statisíce lidí, kteří v Evropě hledají lepší život. V letošním roce vláda očekává až 190 tisíc uprchlíků, což je více než dvojnásobek původních odhadů. I prouprchlické politické křídlo však začíná uznávat, že země takový nápor nemůže zvládnout. V přepočtu na počet obyvatel totiž do Švédska přijde vůbec největší počet uprchlíků ze všech evropských zemí.

Uprchlická krize

Průzkumy sice ukazují, že většina Švédů uprchlíky ve své vlasti ráda přivítá, realita je však na mnoha místech jiná. Zejména v menších městech a vesničkách, za kterými vyrůstají oficiální uprchlické tábory i provizorní osady, se lidé začínají bouřit. Hněv některých Švédů pocítil i student Mustafa, který přicestoval do města Munkedal z Pásma Gazy.

„Jeden den jsem se tady cítil v bezpečí, hned druhý den po příjezdu azylové centrum lehlo popelem,“ popsal Mustafa pro agenturu Reuters. Nyní tak žije ve strachu a každý večer s spolu s dalšímu prchlíky drží hlídky u svého nového bydliště.

Neznámí žháři útočí nejen na již zabydlená uprchlická centra. Na sklonku října vyhořela plánovaná ubytovna pro uprchlíky ve městě Eskilstuna, asi sto kilometrů západně od Stockholmu. Policie za poslední týdny registruje pět podobných případů. Všechny incidenty se odehrály v jižní části země. Při požárech zatím nikdo nezemřel, podle médií je však jen otázkou času, kdy si útoky vyžádají první oběť.

Proti přistěhovalcům byl podle dosavadního vyšetřování zaměřen také brutální útok ve škole ve Trollhättanu. 22. října tam maskovaný mladík mečem zabil učitele a jednoho žáka. Později vyšlo najevo, že byl sympatizantem krajní pravice a nesnášel imigranty (více o případu se dočtete zde).

Politické body

I kvůli těmto útokům se část veřejnosti kloní k názoru, že benevolentní přijímání přistěhovalců je třeba omezit. Tyto nálady se promítají zejména do vzrůstající podpory politických stran zaměřených na omezení imigrace.

Nejvíce z takové podpory těží Švédští demokraté, kteří překvapivě uspěli už v loňských parlamentních volbách (více o nich zde). Jenže jestliže před rokem získali asi 13 procent hlasů a stali se třetí nejsilnější stranou v parlamentu, podle některých průzkumů z letošního září by nyní volby vyhráli se ziskem až 25 procent hlasů.

Jejich lídr Jimmie Akesson prohlašuje, že jeho strana nemá se žhářskými útoky nic společného, ministryně zahraničí Margot Wallströmová mu však oponuje. Podle ní Švédští demokraté přiživují násilí vyhrocenou rétorikou vůči uprchlíkům.

Akessonova strana například nedávno zveřejnila místa, kde úřady plánovaly zřídit uprchlická centra. Švédská agentura pro migraci přitom i kvůli množícím se útokům udržuje plány na zařízení pro uprchlíky v tajnosti.

„Tohle není to Švédsko, které známe. Není to Švédsko, na které bych byl hrdý,“ myslí si premiér Stefan Löfven . Sociálnědemokratický premiér svými postoji odkazuje na doby, kdy Švédsko přijímalo uprchlíky před válkou ve Vietnamu či v Perském zálivu, připomíná agentura Reuters.

Poslední varování

Na severu země však mají na uprchlíky jiný názor. Na dveřích hotelu, který se proměnil na uprchlickou ubytovnu pro 250 lidí, se tam objevil nápis v arabštině: „Tohle je poslední varování. Odejděte z našeho města. Zimu tady nemůžete přežít. Pokud neodejdete, zemřete. Pamatujte na to, že tady není žádná policie. Můžeme vám udělat, co se nám zlíbí.“ Švédové se podle průzkumů v souvislosti se současnou uprchlickou krizí bojí zejména zvýšení kriminality ve městech a zahlcení zdravotnických zařízení.

Žebraví Romové pokoušejí švédskou toleranci, žijí v lesních chatrčích

V Lundu, kde před pár dny vyhořela jedna z plánovaných ubytoven, využili nálady místních Švédští demokraté. Na facebookové stránky umístili plán chystaných uprchlických center ve městě. Na setkání s voliči pak jeden ze členů strany Kent Ekeroth k davu prohlásil: „Vy všichni, kteří zde dnes jste, byste na sebe měli být pyšní. Vy jste ti, díky kterým získáme naši zemi zpět.“

Komisař OSN pro lidská práva Zejd Ra’ad al-Husejn v říjnu prohlásil, že za násilí po celé Evropě spojené s uprchlíky jsou zodpovědní politici, kteří se vezou na vlně agresivní rétoriky. Tedy té, která jim u mnohých může pomoct ke snadným politickým bodům.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Policie vypátrala třináctiletou dívku z Kroměříže, je v pořádku

29. května 2024  14:28,  aktualizováno  30.5 7:43

Policisté vypátrali třináctiletou dívku z Kroměříže, kterou pohřešovala od neděle její rodina....

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...