Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fotka s varanem se prodraží. Indonésané staví luxusní novodobý Jurský park

  21:54
Varan komodský se stal díky svému robustnímu tělu a smrtícímu kousnutí oblíbenou turistickou atrakcí. Za fotografii s ním jsou turisté ochotní zaplatit nemalé peníze. Jelikož je ale tento druh zranitelný, a turisté se za ním na indonéský ostrov vydávají ve velkém množství, na ostrově vznikne luxusní středisko, které turisty eliminuje na menší skupinu prémiových návštěvníků.

Varan komodský, přezdívaný jako komodský drak, obývá indonéské ostrovy Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami a Gili Motang. Mezi jeho oblíbenou potravu patří především jeleni, divoká prasata a buvoli. | foto: Profimedia.cz

Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která může dosahovat více než 150 kilogramů, délka přes tři metry a zuby, za které by se nemusel stydět ani žralok. Aby toho nebylo málo, jeho kousnutí obsahuje jed, který lidské srdce zastaví během několika hodin - tedy pokud dříve nevykrvácí. Varan má ve zvyku do své kořisti zarýt zuby a trhat jí končetiny, napsal server The Week.

Ale jeho obávaná reputace je právě tím, díky čemu je tento ještěr tak přitažlivý pro jistý druh turistů - tedy pro ty, kteří jsou ochotní zaplatit za selfíčko s komodským drakem na pozadí. Pořádat placené výpravy za komodskými draky se stalo výnosným turistickým odvětvím na indonéském ostrově Flores a v jeho okolí, kde je původní domov varanů komodských.

Ve volné přírodě zbývá méně než 6 000 varanů komodských. Přesto se v uplynulých letech do této oblasti vydávaly statisíce turistů, z nichž mnozí toužili právě po setkání s komodským drakem - až příliš mnoho vzhledem k tomu, že varan komodský je klasifikován jako zranitelný živočišný druh, což je předstupeň statusu ohroženého tvora.

Turistické středisko podobné Jurskému parku

A proto oficiální činitelé vymysleli plán. Zatímco turistický boom má nucenou pauzu kvůli pandemii nemoci covid-19, zahájili stavbu luxusního nového turistického střediska v Národním parku Komodo. To se má místo davů turistů zaměřit na menší skupinku „prémiových“ návštěvníků, kteří by byli ochotní za setkání s varany zaplatit zhruba 1 000 dolarů (asi 21 500 korun) za osobu.

Park, který si nechává platit od turistů za to, aby se mohli pokochat pohledem na obrovské ještěry přežívající z pradávných dob? Srovnání s Jurským parkem je nevyhnutelné. A tvůrci parku proti tomuto přirovnání nic nemají; architekti nového střediska doprovodili virtuální návrh stavby hlavní melodií z filmu.

Varani komodští budí respekt, natož sedm samců pohromadě.

Ochránci přírody se bojí ekologické vraždy varanů

Tím jen pustili vodu na mlýn aktivistům, kteří poukazují na skutečnost, že film je ve skutečnosti o následcích toho, když si člověk zahrává s přírodou. „Jurský park? Vážně?“ říká Aloysius Suhartim Karya, místní turistický průvodce a bývalý strážce v Národním parku Komodo. „Tohle je chyba. Opravdu nechápu, co si vláda myslí.“

Obavy, které vyvolává tento projekt, nemají nic společného s draky, které by popadl amok. Ochránci přírody se podle Aloysia bojí, že se park stane spouštěčem ekologické vraždy ještěrů.

„Tento ostrov je perlou Indonésie,“ dodal. „Je krásný takový, jaký je - čistý a skutečný. A to díky tomu, že tu nejsou žádné superluxusní vymoženosti pro turisty. Ale oni ho teď chtějí změnit na zoo.“

Kácení stromů, aby bylo možné park vybudovat, připraví o přirozené prostředí jak ještěry, tak jejich kořist. Otevření restaurace zamoří vzduch podivnými pachy, které naruší schopnost komodských draků ucítit kořist na kilometry daleko. „Ano, bude to bezpečné pro lidi, ale nebude to bezpečné pro zvířata,“ dodal Aloysius.

Než se po celé Zemi rozšířil covid-19, mohli turisté zaplatit místním průvodcům, aby je zavedli do džungle za varany komodskými, kteří se líně rozvalovali na slunci nebo okusovali mršinu divokého vepře. K útokům na lidi docházelo zřídka, ale průvodci s sebou nosili zašpičatělé hole, aby mohli zahnat varany od svých skupin.

Oficiální činitelé Národního parku Komodo tvrdí, že projekt Jurského parku krajinu nezničí. „Nepokáceli jsme jediný strom,“ prohlásil vysoký představitel parku.

Ovšem koncem loňského října ze staveniště unikla do médií fotografie, která propagaci parku značně pošramotila. Je na ní varan komodský zírající na nákladní vůz naložený kovovými výztužemi - a dva ustrašeně vypadající stavební dělníky, kteří před varanem utekli na střechu vozu.

„Tahle fotka mluví sama za sebe,“ řekl Aloysius. „Komodští draci nepotřebují lidi, aby za ně protestovali. Reagují sami svým vlastním způsobem. Vidí, že jim ničí jejich přirozené prostředí, a začínají mít vztek.“

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nová stíhačka F-35 se zřítila po natankování

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Reformu, která zvýší věk odchodu do důchodu, se nepodařilo opozici zamítnout

30. května 2024,  aktualizováno  18:07

Přímý přenos Poslanci jednají třetí den o návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk odchodu do důchodu nad 65...

Pohled na rodičovství se změnil. Ale muži to mají jinak než ženy, říká socioložka

30. května 2024

Premium Obavy z budoucnosti a touha žít udržitelně se často stávají hlavními faktory v rozhodování odložit...

Evropské volby pokládám i za referendum o současné vládě, řekl Zeman

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  17:59

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Írán využívá gangy ve Švédsku pro násilné útoky, cílí na disidenty a Židy

30. května 2024  17:36

Írán využívá kriminální gangy pro násilné útoky ve Švédsku. Ve čtvrtek o tom informovala švédská...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...