Šetření útoků na Srí Lance vede Čech v týmu Interpolu, obětí už je 359

  6:47aktualizováno  12:00
Tým vyšetřovatelů Interpolu, který na Srí Lance pomáhá tamním úřadům s vyšetřováním krvavých útoků na kostely, vede český policista. Ten v organizaci působí jako expert na terorismus. Počet obětí mezitím vzrostl na 359. Policie v souvislostí s tragédií zadržela ve středu dalších 18 lidí, ve vazbě je už 58 podezřelých.

Ulice v Colombu po sérii teroristických útoků hlídají ozbrojení policisté. (24. dubna 2019) | foto: Reuters

Totožnost českého policisty nechce policejní prezidium zveřejnit, aby neohrozilo jeho bezpečnost, uvedla mluvčí policie Kateřina Rendlová.

Českou stopu ve vyšetřování už v úterý potvrdil na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar. Tým specialistů Interpolu dorazil do Colomba na žádost tamních úřadů, kterým pomáhá s vyšetřováním. 

Na Srí Lanku míří také specialisté z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Američtí vyšetřovatelé nabídli tamním úřadům pomoc při laboratorní expertíze zbytků výbušnin, které by následně porovnali se svojí rozsáhlou databází, napsal The Washington Post

Počet obětí krvavých útoků vzrostl už na číslo 359. Srílanská policie od neděle zadržela 58 podezřelých. K odpovědnosti za sérií atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. 

Televize Sky News ve středu ráno informovala o další explozi, tentokrát u kina Savoy ve srílanské metropoli Kolombu. Podle rozšířené zprávy šlo ale o kontrolované zneškodnění nálože umístěné na motocyklu pod dohledem tamních ozbrojených sil. Oznámil to tamní ministr obrany.

Podle webu institutu SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě, skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším. Ten stojí v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), kterou také srílanské úřady viní z nedělního masakru.

Tajná služba dostala varování, prezidentovi to zatajila

Prezident Maithripala Sirisena ve středu obvinil bezpečnostní složky, že věděly o útoku předem a neinformovaly ho. Podle šéfa parlamentu věděly o útoku špičky tajné služby od indické rozvědky.

„Představitelé bezpečnostních složek, kteří dostali zprávu (o útoku) z cizí země, se o ni se mnou nepodělili. Rozhodl jsem se proti nim tvrdě zakročit,“ řekl prezident Sisirena v televizním vystoupení k národu. Dodal, že se v nadcházejících týdnech chystá zcela reorganizovat policii a bezpečnostní složky.

Strůjcem útoků na Srí Lance je radikální klerik Haším, oznámily úřady

Tajná služba neinformovala ani premiéra Ranila Vikremasingheho. Po útoku se spekulovalo, zda dlouhodobá roztržka mezi prezidentem a premiérem nevedla k zanedbání prevence. Bezpečnostní rada spadá pod prezidenta a premiér se jí už dlouho kvůli vzájemnému sporu neúčastní.

„Někteří čelní představitelé tajné služby informaci (o útoku) úmyslně skrývali,“ konstatoval šéf parlamentu Lakšman Kiriella. Indická rozvědka o možném útoku na kostely, hotely a politiky zpravila srílanskou tajnou službu 4. dubna, řekl. O tři dny později se konala bezpečnostní schůzka s prezidentem Sisirenou, ale informace zůstala zamlčena. „Někdo čelné představitele tajné služby ovládá. Bezpečnostní rada politikaří. Musíme to vyšetřit,“ uzavřel před parlamentem Kiriella.

Fotogalerie

Podle náměstka srílanského ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho mohly být útoky odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Tam pravicový extremista ve dvou mešitách povraždil 50 lidí. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová však v úterý uvedla, že tamní úřady zatím nemají o souvislosti obou tragédií žádné informace.

Zvažte odklad cesty, varuje ministerstvo Čechy

České ministerstvo zahraničí v úterý českým občanům chystajícím se na Srí Lanku doporučilo, aby vzhledem k vyhlášení výjimečného stavu v zemi zvážili odložení cesty na dobu po uklidnění situace. Těm, kteří už na Srí Lance jsou, doporučilo obezřetnost.

Černínský palác už v neděli Čechy vyzval k maximální opatrnosti a doporučil, aby se vyhnuli místům teroristických útoků. Jedna cestovní kancelář přes prodejce Dovolena.cz deseti klientům umožnila zrušit dovolenou na Srí Lance bez stornovacích poplatků. Jiné cestovní kanceláře ale zatím nic neruší, protože jejich klienti si to nepřejí, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Australan našel detektorem hroudu zlata, měla hodnotu přes sto tisíc dolarů

zlato nugeta austrálie

Obrovské štěstí potkalo nejmenovaného australského amatérského hledače zlata. Při jedné ze svých misí po zlatých polích...

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu. Bezprostředně po inauguraci oznámil, že...

Maduro zaútočil na parlament ovládaný opozicí. Navrhl předčasné volby

Lidé ve Venezuele protestují proti současnému prezidentu Madurovi (30. ledna...

Národní shromáždění v současné době ovládá opozice, Madurova vláda ale jeho legitimitu neuznává a ustanovila...

Najdete na iDNES.cz