Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. července 2020 Prokop

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

  7:08aktualizováno  21:07
Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění. Policie zatkla zatím třináct podezřelých. Osm z nich jsou Srílančané. Terčem útoků, jež se odehrály během půl hodiny, byly tři katolické kostely a tři luxusní hotely. Poté se ozvaly další dva výbuchy.

Počet obětí neustále roste. Nejprve se uvádělo 137, pak 156 a 185 mrtvých. Poslední bilance hovoří o 207 obětech. 

Podle srílanského ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi tři Indové, dva Turci, jeden Portugalec, tři Britové a tři lidé, kteří měli zároveň britské a americké občanství. Jednu oběť z Nizozemska potvrdil na svém Twitteru nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. 

Fotogalerie

Jeden mrtvý pocházel podle agentury Reuters z Číny. Srílanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v nemocnicích je asi 36 zraněných cizinců. 

„Mnoho lidí bylo zraněno a někteří z nich jsou v kritickém stavu,“ sdělil agentuře AFP nejmenovaný policejní zdroj. Jedna z nemocnic v Kolombu přijala 254 zraněných, mimo hlavní město bylo hospitalizováno 60 lidí. Podle Reuters více než 450 lidí utrpělo zranění. 

Agentura Nová Čína uvedla, že zraněni jsou čtyři čínští občané. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že zjišťuje, zda mezi postiženými nejsou občané České republiky.

Indický list Hindustan Times s odkazem na zdroje z nemocnice napsal, že mezi oběťmi jsou občané Británie, Nizozemska a USA.

Útoky soustředili atentátníci do hlavního města Kolombo a jeho okolí. Exploze na šesti místech nastaly kolem 8:30 místního času, kdy byly kostely plné věřících, kteří přišli na mši o Velikonoční neděli. Terčem útoků byl kostel sv. Antonína v Kolombu, sv. Šebestiána v Negombu, které leží asi 35 kilometrů severně od metropole a evangelický kostel ve městě Batticaloa.

Výbuchy otřásly třemi pětihvězdičkovými hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury, všechny jsou v Kolombu. Nejméně ve dvou z nich útočili atentátníci v restauracích, když přišli hosté na snídani. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba, který zabil dva lidi, a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.

Policejní mluvčí řekl, že úřady zatím nemohou poskytnout detaily k obětem atentátů v hlavním městě. Sdělil také, že zákaz vycházení se prodlužuje až do odvolání. Podle původních zpráv měl být dvanáctihodinový.

Na pondělí a úterý ohlásila také volné dny. Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene na tiskové konferenci označil útoky za „teroristický čin spáchaný extremistickými skupinami“. 

„Zákaz vycházení bude platit, dokud se věci nezklidní,“ prohlásil. Řekl také, že pozdější dva útoky na okrajích hlavního města mohli spáchat ti, kdo útočili předtím a byli na útěku. Ve snaze zabránit šíření poplašných zpráv byly zablokovány hlavní sociální sítě včetně Facebooku a služby WhatsApp. Zahraniční turisté začali podle agentury AP horečně kontaktovat své rodiny, aby oznámili, že jsou v pořádku. Operátoři je upozornili na zablokování sítí.

Srílanská média uvádějí, že policie dostala už před deseti dny informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle.

21.dubna 2019 v 10:39, příspěvek archivován: 21.dubna 2019 v 10:54

An explosion reported at a hotel opposite Dehiwala Zoo: Police Spokesman

Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na nejmenované představitele uvedla, že dva útoky provedli sebevražední atentátníci.

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Zrušil všechny nedělní velikonoční bohoslužby v okrsku hlavního města. Kondoloval rodinám obětí a vyzval k darování krve pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých 10 procent muslimové a 7,6 procent křesťané. Národní evangelický svaz loni zaregistroval 86 incidentů a diskriminačních projevů proti křesťanům, letos dalších 26. 

Některé skupiny křesťanů podle loňské zprávy amerického ministerstva zahraničí uvádějí, že čelí úřednímu tlaku ukončit aktivity v kostelích a že některé úřady na shromáždění křesťanů pohlížejí jako na „nepovolené shromažďování“. Tato zpráva amerického úřadu také uvádí, že se buddhisté na Srí Lance několikrát pokusili uzavřít modlitebny křesťanů i muslimů.

Na Srí Lance jsou stovky Čechů, turisté cestovních kanceláří jsou v bezpečí

První snímky z jednoho z napadených kostelů odhalují rozsah zkázy. Množství sutě leží na podlaze a kostelních lavicích a přeživší se snaží pomáhat těm, kdo zůstali na zemi. Prostor je zahalen prachem.

Úřady také ohlásily mimořádná opatření v dopravě. Na mezinárodním letišti u Kolomba platí mimořádná bezpečnostní opatření, pasažéři se musejí dostavit už čtyři hodiny před letem. Správa železnice oznámila, že do vlaků nebudou vpouštěni lidé s velkými zavazadly. Na nádražích provádí personál i policisté prohlídky. 

Prezident Maithripala Sirisena vyzval veřejnost, aby zachovala klid. Vydal bezpečnostním složkám příkaz útoky vyšetřit a potrestat viníky.

Kondolují politici z Indie, Pákistánu, Slovenska i Česka

Pákistánský premiér Imran Chán útoky odsoudil. „Silně odsuzuji hrozné teroristické útoky na Srí Lance o Velikonoční neděli, které vedly ke ztrátě cenných životů a stovkám zraněných. Vyjadřuji upřímnou soustrast našich srílanským bratrům. Pákistán stojí při Srí Lance v naprosté solidaritě v této hodině zármutku,“ napsal na Twitteru.

Na stejnou sociální síť svou kondolenci napsal také indický premiér Narendra Modi. „V našem regionu není pro takové barbarství místo. Indie je solidární se srílanským lidem. Mé myšlenky jsou s truchlícími rodinami a modlitby s raněnými,“ uvedl.

„Dnešní útok na Srí Lance během největšího křesťanského svátku je projevem nenávisti nejen vůči nevinným křesťanům, ale vůči celému lidstvu. Žádné násilí šílených teroristů zdůvodňované náboženstvím nesmí změnit náš zápas o svět plný míru a porozumění. Ať už se děje v kterékoliv části světa,“ napsal na svůj facebookový účet také slovenský prezident Andrej Kiska.

Terorismus odsoudili i další evropští politici, mezi nimi třeba britská premiérka Theresa Mayová, předseda Evropské unie Jean-Claude Juncker nebo  německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Zprávy ze Srí Lanky jsou šokující. Velikonoce jsou svátkem lásky, jež nás učí: Nenávist z naší strany nikdy nemůže být řešením,“ napsal na Twitteru.

„Hluboký zármutek“ nad strašlivým krveprolitím na Srí Lance vyjádřil na sociální síti také francouzský prezident Emmanuel Macron. Rodinám obětí tohoto „hnusného zločinu“ zároveň projevil účast.

Ruský prezident Vladimir Putin poslal svému srílanskému protějšku soustrastný telegram, v němž potvrdil, že Rusko „bylo a nadále zůstává... spolehlivým partnerem v boji proti mezinárodnímu terorismu“. Přes Twitter poslal do Kolomba kondolenci rovněž americký prezident Donald Trump. Bombové atentáty označil za „hrozné teroristické útoky“. I on dal najevo ochotu pomoci Srílančanům.

„Všichni jsme boží děti. Útok na některé z náboženství je útokem na nás všechny,“ uvedl také izraelský prezident Reuven Rivlin, který události na Srí Lance označil za „ohavný zločin“. 

21.dubna 2019 v 10:52, příspěvek archivován: 21.dubna 2019 v 11:47

Teroristické útoky na věřící v kostelech v době nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou zrůdnost. Pan prezident vyjadřuje soustrast pozůstalým a myslí na zraněné.

Nedělní útoky jsou nejhorší v dějinách Srí Lanky

V cestovatelské databázi DROZD je na Srí Lance registrováno 92 Čechů. „Ministerstvo zahraničních věcí rozeslalo varovnou zprávu 92 cestovatelům zaregistrovaných v dobrovolné databázi,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Robert Řehák. 

Pro informace a případnou konzulární pomoc se čeští občané mohou obracet na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Kolombu. V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460.

„Českým občanům jsme k dispozici prostřednictvím naší ambasády v Dillí a honorárního konzulátu v Colombu,“ napsal na Twitter český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Co nejdůrazněji odsuzuji teroristické útoky na nevinné lidi na Srí Lance právě na Velikonoční neděli,“ dodal. 

Ministr vnitra Jan Hamáček Srí Lance nabízí pomoc:

21.dubna 2019 v 09:27, příspěvek archivován: 21.dubna 2019 v 10:04

S hrůzou jsem si přečetl zprávy o nesmyslných útocích na Srí Lance. Přes 100 mrtvých a 400 zraněných! Upřímnou soustrast blízkým obětí. Jsme připraveni pomoci srílanské straně, pokud nás požádá o spolupráci. https://t.co/SifY7Xc9x5

„Čeští turisté, co jsou na Srí Lance s cestovní kanceláří, jsou v tuto chvíli v bezpečí. V zemi může být až 400 Čechů, sami i s cestovkami,“ uvedl místopředseda české Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. 

Se 185 oběťmi je nedělní útok nejhorší v dějinách země. Nejtragičtější byl až dosud 15. říjen 1992, kdy při útoku na čtyři převážně muslimské vesnice na východě Srí Lanky zemřelo 172 lidí. Separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) tehdy odpovědnost za útok popřela.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Češi při mluvení myslí jako počítač se sedmi procesory, říká Američan

Gavin Roy je jednatřicetiletý vystudovaný meteorolog. Den po získání doktorátu však s vědou skončil a začal se naplno...

Dva tisíce piv i suši. Jeli jsme prvním žlutým vlakem do Chorvatska

Do chorvatské Rijeky dorazil krátce před desátou dopoledne první přímý spoj RegioJetu. Vlak s kapacitou pro pět stovek...

Otčím, který dostal 22 let za utýrání nevlastního syna, zemřel ve věznici

Vrah lounského batolete, kterého pražský vrchní soud minulý týden poslal na 22 let do vězení, si svůj trest už...

Na životech bělochů nezáleží, napsala pedagožka. Univerzita ji povýšila

Profesorka indického původu z britské univerzity v Cambridgi Priyamvada Gopalová čelí výhrůžkám kvůli aktivitě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Česku přibylo 260 nakažených za den, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu

V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

V Asii prý k práci zneužívají opice. Britské obchody stáhly sporné zboží

Několik britských obchodních řetězců stáhlo kokosový olej a další produkty obsahující kokos. Vedly je k tomu informace...

Prolévání krve nevěřících je pro něj zdrojem radosti. Dostal 30 let

Za účast na popravách vězňů a další zločiny uložil pařížský soud 30 let odnětí svobody Francouzovi, který před několika...

Vandalové zaútočili i na sochu mořské víly v Kodani. Nikdo netuší proč

Dalším cílem vandalů se stala proslulá socha Malé mořské víly v dánské Kodani. Sprejeři tentokrát nastříkali na její...

Írán tepe jedna nehoda za druhou. Elektrárnu mohla vyřadit sabotáž

V jaderné elektrárně v jihozápadním Íránu v sobotu vypukl požár. Jde o další z podobných incidentů v íránských...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...