Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkáza Divize 30. Syrští rebelové vycvičení Pentagonem dostávají na frak

  9:03aktualizováno  10:57
Americký plán na vybudování tisícové armády umírněných syrských rebelů selhává. Takzvaná Divize 30 má jen pár desítek bojovníků, kteří se navíc stali terčem radikálních islamistů. Pentagon slibuje, že své muže bude krýt vzdušnými údery, odborníci však pochybují, jestli tato strategie má šanci na úspěch.
Fronta an-Nusra ovládá rozsáhlé oblasti na severu Sýrie. (28. května 2015)

Fronta an-Nusra ovládá rozsáhlé oblasti na severu Sýrie. (28. května 2015) | foto: Profimedia.cz

Jednotka rebelů vycvičených Američany má vysloveně smůlu. Když se minulý týden její členové vraceli z porady s ostatními syrskými frakcemi nedaleko Aleppa, přepadli je radikální islamisté z fronty an-Nusra a zajali osm mužů včetně velitele skupiny Nadima al-Hassana.

Únos 230 lidí

Radikálové z organizace Islámský stát unesli v syrské provincii Homs 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanů. Oznámili to v pátek ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna. Únos souvisí s boji o město Karajtín, které islamisté dobyli po těžkých bojích se syrskými vojáky. Město leží v pouštní oáze jižně od provinčního střediska Homs. Je poblíž silnice spojující historickou Palmýru s pohořím na syrské hranici s Libanonem.

V pátek an-Nusra dalších pět členů tzv. Divize 30 zabila během útoku, jehož cílem bylo podle agentury AFP získat moderní americké zbraně. Dalších osmnáct umírněných rebelů utrpělo zranění. Radikálové napojení na al-Káidu označili příslušníky divize za západní agenty a slíbili, že jim budou „řezat ruce“.

Toto úterý se objevily zprávy, že islamisté unesli dalších pět jejích mužů a z jednotky, která do Sýrie přišla 12. července, je už jen ubohé torzo. Podle tureckých médií v severní Sýrii zbyli z původních 54 bojovníků Divize 30 pouze dva muži.

Pentagon tvrdí, že jeho letadla při útoku z minulého pátku poskytla mužům z Divize 30 „obrannou podpůrnou palbu“. Povstalci, které vycvičil, to však sami zpochybňují. „Ve skutečnosti nemáme žádné mezinárodní záruky, které by chránily naše bojovníky nebo Divizi 30,“ řekl BBC kapitán Ammar al-Wáwí, který patří mezi velitele umírněných rebelů cvičených Američany.

Výcvik brzdí nedostatek vhodných rekrutů i prověrky

Divize 30 vznikla v rámci strategie boje amerického prezidenta Baracka Obamy proti Islámskému státu. Po vleklých angažmá v Iráku a Afghánistánu se už Američanům nechce zabředávat do další války a na zemi by se tak bojovníkům chalífátu měli postavit sami Syřané. Podle Obamovy administrativy navíc boj proti radikálním islamistům nespočívá jen ve vojenské akci.

„Jde o rozbití sítě, zničení a zdiskreditování militantního kultu, který se tváří jako náboženské hnutí,“ prohlásil loni v září ministr zahraničních věcí John Kerry, když představoval plán na výcvik umírněných rebelů. Obamova vláda na něj vyčlenila celkem 500 milionů dolarů a počítala s tím, že během tří let by mělo vojenskými tábory v centrálním Turecku projít patnáct tisíc lidí.

Američané se na konci července domluvili s Turky, že na severu Sýrie západně od Eufratu vytvoří sto kilometrů dlouhou a čtyřicet kilometrů širokou nárazníkovou zónu, čímž by vzniklo útočiště pro syrské uprchlíky a Islámský stát by přišel o důležité zásobovací trasy. Zónu měli zajistit právě povstalci vycvičení Američany.

Výcvik začal letos v dubnu. Ovšem nepříliš slavně - ze sedmi tisíc Syřanů, kteří se do programu přihlásili, jich pouhých šedesát výcvik dokončilo. Řada rekrutů odmítla podepsat slib, že nebude útočit na jednotky syrského prezidenta Bašára Asada, někteří se jednoduše pro povolání vojáka nehodili. Výcvik navíc značně zpomalují důkladné prověrky, které mají zabránit infiltraci radikálních islamistů.

„Ten projekt se rozbíhá velice pomalu. Tvrdí, že jsou připraveni vycvičit a postavit armádu o patnácti tisících mužích a poskytnout jí výzbroj, finance a vzdušnou podporu,“ soudí al-Wáwí. „Ve skutečnosti však za šest měsíců vycvičili jen šedesát mužů. Pokud to půjde tímhle tempem, zabere to celá desetiletí,“ povzdechl si.

Pentagon v pondělí oznámil, že Divizi 30 budou v Sýrii před islamisty a dalšími případnými nepřáteli chránit jeho letadla. „Budeme ji bránit proti každému, kdo ji napadne,“ varoval nejmenovaný americký vojenský důstojník pro The Wall Street Journal. A to i s vědomím rizika, že by mohlo dojít ke střetu s Asadovými jednotkami, na které dosud měly americko-syrské milice zákaz útočit. 

Islámský stát

Podle Los Angeles Times by Američané při ochraně své jednotky dokonce mohli vytlačit Asada z jeho strategických pozic. Američané však zdůraznili, že s Asadem, jehož dlouhodobě podporuje Rusko a Írán, ve válce nejsou. Jakkoliv by to přivítali jejich spojenci - Turecko, Jordánsko, Katar i Saúdská Arábie - kteří by se Asada nejraději zbavili.

Sýrie se rozpadá na pět částí

Jednotkám syrského prezidenta podle analýzy BBC v posledních měsících dochází síly. Asad v televizním projevu 26. července konstatoval, že armáda nemá dostatek lidí a musí v zájmu záchrany strategických míst nepříteli přenechávat některá území. Také jeho spojenci, jako je Írán a libanonský Hizballáh, Asada nabádají, aby se raději některých oblastí Sýrie vzdal - kontrolu nad celou Sýrií už podle nich neobnoví ani s jejich pomocí.

Režim ovládá spolehlivě jen třetinu země, byť tu nejdůležitější - velká města a pobřeží, tedy území, kde žije víc než polovina obyvatel. Islámský stát drží polovinu území, ale většinou jde o poušť. Umírněná opozice kontroluje jižní Sýrii, Kurdové oblasti u turecké hranice a fronta an-Nusra zbytek území na severu.

Země se tak už teď rozpadá na pět částí a Asad je zřejmě připraven přenechat další území, aby zachránil Damašek, Homs, Hamá a pobřežní Latákíju. Mohlo by to znamenat, že se vzdá i poloviny největšího města v zemi Aleppa, kterou armáda stále ještě kontroluje. Neudrží možná ani Dará na jihu a někteří se domnívají, že přijde i o středosyrský Homs.

Zatímco Asad bojuje o přežití, radikálové jsou na vítězném tažení. USA, Saúdští Arabové, Turci a Katařané jim dodávají rakety a množství peněz. K mnoha možným scénářům patří i vítězství rebelů, i když právě to si Spojené státy nikdy nepřály a i když to může znamenat, že nad Damaškem zavlají černé prapory radikálních islamistů.

„Neumím si představit žádné řešení s dlouhodobým přežitím Asada. To ale neznamená, že se nebude zoufale snažit udržet se u moci, i když ho Írán a Rusko už budou chtít dostat z kola ven. Ale končí zde jedna etapa a něco se musí změnit. Asadovi už v klobouku nezbyli žádní další králíci,“ řekl BBC nejmenovaný diplomat dobře obeznámený se situací.

Situace v Sýrii k 1. srpnu 2015
Autoři: , ,

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...