Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU je pozadu s dodávkami munice pro Ukrajinu, ta řeší problém s ruskými drony

Sledujeme online   19:43
Evropská unie je pozadu se svým plánem dodat Ukrajině do března příštího roku milion kusů dělostřelecké munice. Pokud plán neuspěje, mohlo by to dát výhodu Rusku, píše agentura Bloomberg. Zatímco se pozornost světa obrátila k dění na Blízkém východu, Ukrajina řeší i další problém: malé drony, které Moskva vypouští s účelem vyčerpat zásoby ukrajinských raket.

Ruští vojáci se učí ovládat drony na výcviku pořádaném čečenskou formací Achmat v okupované Luhanské oblasti na Ukrajině. (23. října 2023) | foto: Profimedia.cz

EU letos v březnu původně přislíbila, že Ukrajině během dvanácti měsíců dodá milion kusů munice. Část měla poskytnout ze svých zásob a část pro Ukrajinu pořídit cestou společných nákupů a zvýšením průmyslových kapacit.

Více než polovina tohoto dvanáctiměsíčního období ale už uplynula a unijní blok zatím Ukrajině dodal pouze třicet procent přislíbeného objemu. Vzhledem ke smlouvám uzavřeným k dnešnímu datu hrozí, že se slib nepodaří splnit, napsala ve čtvrtek agentura Bloomberg.

EU chce víc dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Jenže chybí lidé i borovice

Některé členské státy proto neoficiálně EU žádají, aby dříve stanovenou roční lhůtu prodloužila. Na unijní blok také podle zdrojů agentury apelují USA, aby svůj příslib dodržel. Mluvčí Bílého domu ale tyto informace nechtěli komentovat.

Výroba teprve začne

Dodávky od Evropské unie jsou podle Bloombergu zásadní pro to, aby Ukrajina dokázala co do množství munice držet tempo s Ruskem. Podle agentury totiž někteří experti odhadují, že Rusko dokáže v příštím roce vyprodukovat dva miliony nábojů. Moskva kromě toho podle Bílého domu dostává dodávky munice od Severní Koreje.

Válka na Ukrajině

Voják ukrajinského 42. praporu střílí ze samopalu na neznámém místě na Donbasu. (20. září 2023)

Obavy z nenaplnění příslibu vyjádřila na probíhajícím summitu sedmadvacítky estonská premiérka Kaja Kallasová. „Jsem velmi znepokojená tím, že někteří vysílají signály, že to nedokážeme a že se o to ani nesnažíme,“ sdělila podle Bloombergu novinářům. „A jaký signál vysíláme, když státy říkají, že to nesplníme? Je to ve skutečnosti signál, že nebereme obranu dost vážně,“ dodala.

Asi desítka států včetně Německa, Nizozemska, Polska a pobaltských zemí už Ukrajině prostřednictvím unijní iniciativy dodaly nebo se chystají dodat 300 až 400 tisíc kusů munice. Další státy jako Švédsko, Finsko a Norsko, které ale není členským státem EU, objednaly munici za 52 milionů eur (1,3 miliardy korun) s tím, že její výroba začne příští rok, shrnul Bloomberg.

Jeden ze zdrojů agentuře sdělil, že problém při plnění cíle může být rostoucí cena munice. Původně schválený unijní rozpočet tak nemusí být dostatečný.

Rusko se snaží vyplýtvat Kyjevu rakety

Agentura Reuters ve čtvrtek upozornila, že Ukrajina řeší také další problém, a to malé ruské drony. Ty podle ukrajinské veřejnoprávní televize nesou reflektory, aby zajistily, jestli je Ukrajinci odhalí. Někdy pořizují snímky k identifikaci stanovišť protiletadlových radarů a raketových systémů.

Každý z těchto dronů sestavených z levných součástek běžně dostupných na internetu stojí odhadem okolo 1 500 dolarů (35 tisíc korun), což je méně než jedna z mnohdy několika raket vypálených k jejich sestřelení.

Hamás zjistil, jak na Izrael. Inspiroval se Ukrajinou a rozsáhle nasadil drony

Komentátoři ruských stanic reagovali na neočekávaný útok radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října se stěží skrývanou radostí. Předpovídali, že konflikt na Blízkém východě dramaticky sníží západní podporu Kyjeva. Podobně to vidí řada ukrajinských analytiků, kteří se obávají zejména toho, že rozhořčení z rostoucího počtu obětí v Pásmu Gazy a v Izraeli zničí už tak křehkou podporu Ukrajiny ze strany chudších zemí „globálního jihu“.

Rusko v říjnu oznámilo, že jeho výdaje na obranu v roce 2024 dosáhnou téměř 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun), tedy zhruba třikrát víc, než kolik činily před jeho invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Jedná se o zhruba 30 procent státního rozpočtu.

Izrael pozdrží pozemní útok na Gazu, USA chtějí posílit protivzdušnou obranu

Ukrajina na obranu hodlá příští rok vydat okolo 40 miliard dolarů (938 miliard korun), zhruba polovinu státního rozpočtu a 20 procent veškerého hospodářského výkonu země. Počítá ale také s desítkami miliard zahraniční vojenské pomoci, alespoň v případě, že budou západní dárci nadále ochotni ji poskytovat.

Co se týče raket protivzdušné obrany a dělostřelecké munice, Kyjev nyní přímo soupeří s Izraelem o západní dodávky, zejména ze Spojených států. Ruské a ukrajinské jednotky v posledních týdnech vedly útočné operace v očekávání omezených postupů během nadcházející zimy. Obě strany dosáhly omezeného pokroku.

Ukrajince čeká krušná zima

Ukrajinské úřady nyní očekávají, že Rusko se tuto zimu opět zaměří na ukrajinskou energetickou infrastrukturu ve snaze zmrazit odpor ukrajinského obyvatelstva. Zároveň tím Kyjevu znemožňují dostávat peníze za vývoz, a to i s pomocí útoků na přístavní infrastrukturu podél Dunaje a v Oděse.

K těmto útokům Rusko často používá íránské bezpilotní letouny. Není nicméně jasné, zda konflikt na Blízkém východě přiměje Teherán, velkého podporovatele Hamásu, aby tyto dodávky omezil.

Ukrajina chystá elektrárny na další zimu, hrozbou jsou ruské rakety i hackeři

Ukrajina bude k překonání zimy potřebovat veškeré dostupné prostředky protivzdušné obrany, proto Rusko nemá problém obětovat své nejjednodušší drony. Rostoucí nedostatek dělostřelecké munice je také závažný, protože zprávy z fronty naznačují, že Ukrajině chybí munice k použití zhruba 350 darovaných západních dělostřeleckých systémů.

USA a EU se dohromady zavázaly Kyjevu poslat zhruba dva miliony nábojů ráže 155 mm, přičemž americká polovina pochází ze strategických zásob, které Pentagon skladuje v Izraeli. Vysoký představitel amerického ministerstva obrany tento týden potvrdil, že část z nich byla přerozdělena izraelským silám. Jestli Pentagon najde náhradní zásoby pro Ukrajinu, není jasné.

USA stupňují odstrašení, k Izraeli míří lodě i letadla. Putin reaguje kinžaly

Ukrajinští představitelé uvádějí, že konflikt na jejich území i na Blízkém východě ukazuje, že Západ musí výrazně zvýšit výrobní kapacitu zbraní a munice.

Předpokládá se, že Rusko lobbuje za vlastní zahraniční dodávky zbraní, včetně těch z Číny a Severní Koreje. Po zářijovém setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una se Moskvě zřejmě otevřely zbrojní zásoby Pchjongjangu. Mezi severokorejskými přístavy a městem Dunaj na ruském Dálném východě od srpna opakovaně pendlují dvě nákladní lodě, které vyložily nejméně tisíc kontejnerů.

Podle estonských úřadů tyto dodávky obsahovaly okolo 350 tisíc nábojů, což je zhruba množství, které Rusko vypotřebuje každý měsíc. V kombinaci se zbývajícími ruskými zásobami, které Estonsko odhaduje na čtyři miliony, by to umožnilo Rusku udržet současné tempo palby po celý rok 2024 a potenciálně tak co se týče munice předstihnout Ukrajinu.

Autoři: ,

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...