Paříž slaví výročí konce světové války, k Trumpovu vozu běžela aktivistka

  10:04aktualizováno  14:06
Svět si připomíná 100. výročí konce první světové války. V Paříži se uskutečnila vzpomínková ceremonie, na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do metropole dorazilo na sedm desítek hlav států a vlád, včetně prezidentů USA Donalda Trumpa a Ruska Vladimira Putina.

V 11 hodin a 11 minut se po celé Paříži rozezněly kostelní zvony. Kolem 11:30 začala u Vítězného oblouku vzpomínková ceremonie za účasti prezidenta Macrona a zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého ministerského předsedy Andreje Babiše.

Fotogalerie

Macron vzdal hold praporům, následovala přehlídka jednotek a série vojenských poct včetně čtení jmen vojáků, kteří v uplynulém roce padli za Francii. Minutu ticha pak ukončila francouzská hymna Marseillaisa v podání armádního hudebního sboru.

Prezident poté přednesl projev. Varoval před křehkostí míru a před nebezpečím nacionalismu, které označil za přímý protiklad vlastenectví.

„Stopy této války nikdy nezmizely,“ řekl Macron. „Staří démoni se opět probouzejí,“ dodal. Podle Macrona musí světoví předáci za mír bojovat společně, neboť násilí a uzavření se do sebe není řešením. Na závěr pietní ceremonie u Vítězného oblouku poté symbolicky znovu zažehnul věčný plamen.

Agentura AP poznamenala, že světoví vůdci zmeškali přesný okamžik příměří, které začalo platit 11. listopadu 1918 v 11:00. V neděli v 11:00 kolona autobusů s prezidenty a premiéry teprve mířila po bulváru Champs-Élysées k Vítěznému oblouku.

Od brzkého rána jsou ve francouzské metropoli z bezpečnostních důvodů zavřené stanice metra, které jsou poblíž místa oslav. S dopravními omezeními musí počítat i řidiči, okolí Vítězného oblouku je zcela uzavřeno.

Polonahou aktivistku policie rychle zpacifikovala

V ulicích města hlídá bezpečnost zhruba deset tisíc policistů, z čehož pětina dohlíží na pořádek přímo u místa chystané slavnosti. V ulicích jsou k vidění i vojáci armády.

Ani zostřená bezpečnostní opatření ale nezabránila demonstrantce, která do půl těla nahá pronikla na vzdálenost jen několika metrů k Trumpově koloně mířící po bulváru Champs-Élysées k Vítěznému oblouku. Policie proti ní rychle zakročila.

Trump odpoledne uctil památku amerických a spojeneckých vojáků, kteří přišli o život během první světové války. „Je naší povinností chránit civilizaci, kterou oni bránili, a ochránit mír, kvůli kterému před sto lety ušlechtile položili svůj život,“ uvedl Trump během návštěvy hřbitova na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků. 

Nedělení projev a návštěva hřbitova se uskutečnily den poté, co se Trump stal terčem kritiky kvůli tomu, že zrušil svou sobotní cestu na americký vojenský hřbitov u Paříže, kde měl rovněž uctít padlé vojáky.

Agentura AFP napsala, že za zábrany se podařilo dostat třem aktivistkám z hnutí Femen. Jedna z nich měla na obnažených prsou nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela „fake peace makers“ (falešní mírotvorci).

Trojice žen z Femen s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela. Hnutí Femen podle agentury DPA na Twitteru uvedlo, že jeho záměrem bylo odsoudit „pokrytectví“ vzpomínkových akcí.

Stoleté výročí připomněli u Vítězného oblouku i studenti středních škol, kteří přečetli autentické vzpomínky vojáků bojujících na západní frontě v roce 1918.

V Česku se rozezněly zvony

V Česku připomnělo oběti první světové války ve 13:30 zvonění. Zvony zněly z pražské katedrály svatého Víta i mnoha dalších kostelů po celé zemi. Sirény, o kterých po středečním jednání vlády mluvil premiér Andrej Babiš, spuštěny nebyly. Hasiči na to nedostali požadavek z Úřadu vlády.

Rozeznění zvonů doporučila ve středu vláda na návrh ministerstva vnitra, uvedlo ministerstvo na Twitteru. "V tom materiálu byly jenom zvony, v žádném případě sirény tam nebyly," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl uveld, že připomínku konce první světové války zvoněním církev chystala i bez vládního doporučení.

ČTK

„Ještě včera jsem si myslel, že válka byla jen noční můrou. Dnes jsem si uvědomil, že jsem se mýlil. Boj pokračuje, shoříme na prach,“ zapsal si 8. listopadu 1918 francouzský voják Alfred Roumiguieres. „Jsem přesvědčen, že válka skončila. Zbraně utichly,“ poznamenal si 11. listopadu.

Větší vojenská přehlídka se v rámci výročí nekoná. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát ceremonii příliš vojenský ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany. K vidění byli pouze zástupy vojáků v uniformách.

Před jednou hodinou měla začít recepce pro státníky v Elysejském paláci. Trump nebo německá kancléřka Angela Merkelová dorazili už v sobotu, stejně jako zástupce České republiky premiér Andrej Babiš (více v článku Macron se před oslavami výročí konce války sešel s Trumpem i Merkelovou).

Putinova setkání

Podle médií Putin během své návštěvy Paříži uvítal výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby vznikla společná evropská armáda. Jak uvedl, mohla by tak být „posílena multipolární povaha světa“.

S prezidentem Putinem hovořil ve francouzské metropoli rovněž i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Byla to jejich první schůzka od zářijového incidentu, kdy si syrské vládní síly spletly ruský výzvědný letoun s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho

Při incidentu přišlo o život 15 lidí, kteří byli na palubě. Netanjahu nedělní konverzaci s Putinem označil za „velmi dobrou a důležitou“. Dodal, že měl možnost hovořit rovněž i s americkým prezidentem Trumpem.

Proti Trumpovi v Paříži demonstrovalo asi 1 500 lidí. Sešli se pod velkým balonem znázorňujícím Trumpa jako mrzutého kojence v plenkových kalhotkách. Policejní zdroje uvádějí, že protestní shromáždění zatím probíhá v klidu a nebyl hlášen žádný incident.

Hlavy států a vlád se pak přesunuly na mírové fórum, které svou řečí symbolicky otevřela německá kancléřka Angela Merkelová. Na fóru vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. Mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat, dodala s tím, že „není možné jen stát opodál a dívat se“, jak ve světě zuří množství konfliktů. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii.

Merkelová během své řeči odsoudila „národní nafoukanost a vojenskou aroganci“, které vedly „k nesmyslnému krveprolití“ během dvou světových válek. 

Jak poznamenala agentura AP, během svého vystoupení na fóru kancléřka vyslovila i zjevnou narážku na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prosazuje svůj protekcionistický program Amerika na prvním místě a je skeptický vůči mnohostranné spolupráci. Uvedla, že „nedostatek komunikace a neochota dělat kompromisy“ mohou mít smrtící následky.

Babiš do Paříže dorazil den před oslavami. „Prezident Macron nás představil své sympatické ženě Brigitte, premiér Lucemburska Xavier Bettel paní Melanii Trumpové, což je velmi skromná a sympatická dáma. Mluvili jsme s kanadským premiérem Trudeauem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a mnoha dalšími prezidenty a premiéry,“ řekl Babiš, který se také soukromě sešel se spisovatelem Milanem Kunderou.

Český premiér se v nedělí zúčastnil přehlídky, slavnostního oběda a večer hovořil na mírovém fóru. Za hlavního nepřítele míru Babiš terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a místo výcviku cizích vojáků zapojit české vojsko opět do bojových misí. Babiš to řekl českým novinářům po vystoupení na fóru.

„Je to o tom definovat nepřítele. V tom jsem přesvědčen, že je to mezinárodní terorismus,“ řekl Babiš. „Možná bychom se měli znovu zamyslet nad tím, že kdysi jsme bojovali, naši vojáci NATO proti teroristům přímo,“ uvedl s tím, že politickým rozhodnutím se to změnilo, takže nyní čeští vojáci cvičí kolegy v Afghánistánu a Mali.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Britka drží v íránském vězení druhou hladovku, její muž bdí u ambasády

Richard Ratcliffe, manžel Britky Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové vězněné v...

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová zahájila ve věznici v Íránu protestní hladovku. V roce 2016...

Udělala ze mě zrůdu, obvinila média studentka neprávem vězněná za vraždu

Soud s Amandou Knoxovou a jejím přítelem Raffaelem Sollecitem. Obžalovaná na...

Američanka Amanda Knoxová obvinila média, že ji obestřela falešným příběhem, který ji i přes prokázanou nevinu zobrazil...

OBRAZEM: Cesta na vrchol. Z aktivistky první prezidentkou Slovenska

Volební plakát Zuzany Čaputové. (30. března 2019)

První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nastoupila do úřadu. Advokátka a občanská aktivistka vyhrála 30. března v...

Najdete na iDNES.cz