Babiš se v Paříži setkal se spisovatelem Kunderou, pozval ho do Prahy

  15:58aktualizováno  18:00
Paříž (od zpravodajky iDNES.cz) - Premiér Andrej Babiš se v Paříži setkal se spisovatelem Milanem Kunderou. Učinil tak během prvního ze čtyř dnů cesty po Francii, Itálii a Dánsku. V Paříži v neděli oslaví společně s dalšími státníky sté výročí od konce první světové války. Zároveň předal francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi obraz českého malíře.

„Mám zážitek na celý život. Milan Kundera, jeden z nejslavnějších spisovatelů na světě, jehož 17 románů bylo přeloženo do 44 jazyků, mě s Monikou pozval na návštěvu jeho pařížského bytu,“ pochlubil se premiér Babiš na Facebooku.

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

„Má tam plno zajímavých věcí. Nejvíc mě zaujala lampa s nápisem Je m’en fous neboli Kašlu na to,“ dodal Babiš.

Spolu s manželkou Monikou potom manžele Kunderovy pozval do jejich oblíbené restaurace a následně i na návštěvu Česka. „Pozval jsem je k nám do Česka, kde nebyli 22 let, a myslím, že by si české občanství, o které přišli po emigraci, zasloužili,“ uvedl český premiér. 

Devětaosmdesátiletý Kundera žije ve Francii od roku 1975, o čtyři roky později byl zbaven československého občanství. Jeho dílo bylo až do sametové revoluce v tuzemsku zakázáno.

Ještě před odletem z Prahy Babiš novinářům řekl, že ho zastupováním České republiky na oslavách 100. výročí konce 1. světové války pověřil prezident Miloš Zeman. Podle premiéra dostalo pozvánku zhruba sto třicet státníků z celého světa.

„Myslím, že je důležité mluvit o míru a připomínat si tyto události sto let od konce první světové války. Naštěstí v Evropě už dlouho válku nemáme a musíme se starat, aby i na celém světě to takhle fungovalo.“

Předseda české vlády se oslav zúčastní už v sobotu večer – nejdříve si společně s dalšími zástupci různých států prohlédne výstavu v Musée d`Orsay, pak má naplánovanou slavnostní večeři v Elysejském paláci, kterou hostí francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zmínil také, že pokud bude při slavnostní večeři příležitost, pohovoří s některými dalšími premiéry. Připomněl nedávnou schůzku s předsedou vlády Thajska, země má podle Babiše zájem o nejnovější stíhačky české výroby L-39NG. 

„Oni mají zájem o naše stíhačky, o tu naši nejnovější stíhačku, to je skutečně hi-tech vojenská technika,“ uvedl Babiš. Thajské letectvo provozuje desítky strojů L-39 starší generace, některé z nich už dřív nahradilo jihokorejskými letouny T-50TH.

Babiš také zdůraznil význam ekonomické diplomacie a nutnost zefektivnění českého exportu.

Hlavní část oslav stého výročí je na programu v neděli – u Vítězného oblouku je připravená slavnostní vojenská ceremonie za účastni státníků a odpoledne na to naváže Pařížské mírové fórum. Premiéra čekají také dvě přednášky pro studenty, v Paříži se má sejít i s některými francouzskými investory v Čechách.

Z Paříže v pondělí Babiš odletí do sicilského Palerma, kde se v úterý koná konference o Libyi. Ještě v úterý český premiér odcestuje do Kodaně, kde má bilaterální jednání s dánským kolegou Larsem Lökkem Rasmussenem, a následně se vrátí do vlasti.

10.listopadu 2018 v 12:35, příspěvek archivován: 10.listopadu 2018 v 15:46

Premiér s manželkou Monikou odletěli do Paříže na oslavy míru. Zúčastní se s prezidentem @EmmanuelMacron několika významných společenských událostí u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války. @AndrejBabis se setká také se studenty @SciencesPohttps://t.co/mpn2uuzEpB https://t.co/N3BjvsQ47e

Babiš věnoval Macronovi obraz s motivem babylónské věže

V sobotu Andrej Babiš také předal francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi obraz českého malíře Zdenka Jandy s názvem Vizionáři a žháři. Dílo s námětem hořící babylónské věže je osobním Babišovým darem Macronovi. „Základní myšlenka obrazu je přání, aby snaha zachraňovat a budovat hodnoty převažovala nad rozpadem a ničením. Porozumění je při těchto snahách velmi důležité, determinující. Proto je zde vzata babylónská věž, symbol pýchy a neporozumění si navzájem jako symbol zcela opačný. Jako symbol snahy lidí o dosažení nových výšin poznání i ušlechtilosti. Ti, kteří zapalují a hoří, nechávají jen odpad a nabízejí zkažená jablka svých myšlenek. Ti, kteří se snaží budovat, požár hasí a stavby dokončují, přestože je jejich práce někdy bolestivá,“ napsal k obrazu jeho autor.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic, Francie mobilizuje tisíce četníků

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z hnutí takzvaných žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

Filipínští Morové bojují za nezávislost celá staletí. Duterte jim teď dal naději

Bojovník Morské islámské osvobozenecké fronty (MILF) se prodírá zaplavenou...

Muslimští Morové ubránili své území před kolonizátory, stali se však cizinci ve vlastní zemi. Jejich boj za nezávislost...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Italský zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

Najdete na iDNES.cz