Babiš se v Paříži setkal se spisovatelem Kunderou, pozval ho do Prahy

  15:58aktualizováno  18:00
Paříž (od zpravodajky iDNES.cz) - Premiér Andrej Babiš se v Paříži setkal se spisovatelem Milanem Kunderou. Učinil tak během prvního ze čtyř dnů cesty po Francii, Itálii a Dánsku. V Paříži v neděli oslaví společně s dalšími státníky sté výročí od konce první světové války. Zároveň předal francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi obraz českého malíře.

„Mám zážitek na celý život. Milan Kundera, jeden z nejslavnějších spisovatelů na světě, jehož 17 románů bylo přeloženo do 44 jazyků, mě s Monikou pozval na návštěvu jeho pařížského bytu,“ pochlubil se premiér Babiš na Facebooku.

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

„Má tam plno zajímavých věcí. Nejvíc mě zaujala lampa s nápisem Je m’en fous neboli Kašlu na to,“ dodal Babiš.

Spolu s manželkou Monikou potom manžele Kunderovy pozval do jejich oblíbené restaurace a následně i na návštěvu Česka. „Pozval jsem je k nám do Česka, kde nebyli 22 let, a myslím, že by si české občanství, o které přišli po emigraci, zasloužili,“ uvedl český premiér. 

Devětaosmdesátiletý Kundera žije ve Francii od roku 1975, o čtyři roky později byl zbaven československého občanství. Jeho dílo bylo až do sametové revoluce v tuzemsku zakázáno.

Ještě před odletem z Prahy Babiš novinářům řekl, že ho zastupováním České republiky na oslavách 100. výročí konce 1. světové války pověřil prezident Miloš Zeman. Podle premiéra dostalo pozvánku zhruba sto třicet státníků z celého světa.

„Myslím, že je důležité mluvit o míru a připomínat si tyto události sto let od konce první světové války. Naštěstí v Evropě už dlouho válku nemáme a musíme se starat, aby i na celém světě to takhle fungovalo.“

Předseda české vlády se oslav zúčastní už v sobotu večer – nejdříve si společně s dalšími zástupci různých států prohlédne výstavu v Musée d`Orsay, pak má naplánovanou slavnostní večeři v Elysejském paláci, kterou hostí francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zmínil také, že pokud bude při slavnostní večeři příležitost, pohovoří s některými dalšími premiéry. Připomněl nedávnou schůzku s předsedou vlády Thajska, země má podle Babiše zájem o nejnovější stíhačky české výroby L-39NG. 

„Oni mají zájem o naše stíhačky, o tu naši nejnovější stíhačku, to je skutečně hi-tech vojenská technika,“ uvedl Babiš. Thajské letectvo provozuje desítky strojů L-39 starší generace, některé z nich už dřív nahradilo jihokorejskými letouny T-50TH.

Babiš také zdůraznil význam ekonomické diplomacie a nutnost zefektivnění českého exportu.

Hlavní část oslav stého výročí je na programu v neděli – u Vítězného oblouku je připravená slavnostní vojenská ceremonie za účastni státníků a odpoledne na to naváže Pařížské mírové fórum. Premiéra čekají také dvě přednášky pro studenty, v Paříži se má sejít i s některými francouzskými investory v Čechách.

Z Paříže v pondělí Babiš odletí do sicilského Palerma, kde se v úterý koná konference o Libyi. Ještě v úterý český premiér odcestuje do Kodaně, kde má bilaterální jednání s dánským kolegou Larsem Lökkem Rasmussenem, a následně se vrátí do vlasti.

10.listopadu 2018 v 12:35, příspěvek archivován: 10.listopadu 2018 v 15:46

Premiér s manželkou Monikou odletěli do Paříže na oslavy míru. Zúčastní se s prezidentem @EmmanuelMacron několika významných společenských událostí u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války. @AndrejBabis se setká také se studenty @SciencesPohttps://t.co/mpn2uuzEpB https://t.co/N3BjvsQ47e

Babiš věnoval Macronovi obraz s motivem babylónské věže

V sobotu Andrej Babiš také předal francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi obraz českého malíře Zdenka Jandy s názvem Vizionáři a žháři. Dílo s námětem hořící babylónské věže je osobním Babišovým darem Macronovi. „Základní myšlenka obrazu je přání, aby snaha zachraňovat a budovat hodnoty převažovala nad rozpadem a ničením. Porozumění je při těchto snahách velmi důležité, determinující. Proto je zde vzata babylónská věž, symbol pýchy a neporozumění si navzájem jako symbol zcela opačný. Jako symbol snahy lidí o dosažení nových výšin poznání i ušlechtilosti. Ti, kteří zapalují a hoří, nechávají jen odpad a nabízejí zkažená jablka svých myšlenek. Ti, kteří se snaží budovat, požár hasí a stavby dokončují, přestože je jejich práce někdy bolestivá,“ napsal k obrazu jeho autor.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Další z rubriky

Hodiny Notre-Dame bude možné zachránit díky náhodnému objevu

Francouzští vojáci u katedrály Notre-Dame v Paříži (19. dubna 2019)

Francouzský hodinář náhodou našel hodiny téměř totožné s těmi, které byly nenávratně zničeny během dubnového požáru...

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

Smažou si Banderu? Soud vrátil dvěma kyjevským ulicím bývalé sovětské názvy

Kyjevem prošel průvod na počest Stepana Bandery. Účastníci kromě Banderova...

Kyjevský soud na žádost proruské ukrajinské aktivistky vrátil v úterý sovětské názvy dvěma ulicím v centru ukrajinského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz