Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Plán pro Kosovo: částečná suverenita pod dohledem EU

  13:30aktualizováno  26. ledna 15:05
Jihosrbská provincie Kosovo je už sedm let pod správou OSN. To by se teď mělo změnit. Zvláštní zmocněnec Martti Ahtisaari předložil skupině mocností návrh na budoucí uspořádání provincie. Zveřejní ho nejspíš za týden. Kosovo by mělo získat některé atributy suverénního státu.

Bývalý finský prezident Martti Ahtisaari | foto: Profimedia.cz

INFOGRAFIKA: Kosovo - kolébka srbství

Obsah Ahtisaariho zprávy pravděpodobně zůstane tajný až do příštího pátku, kdy se s ním seznámí Srbové a kosovští Albánci.

Agentuře Reuters se však pod podmínkou anonymity podařilo získat vyjádření několika diplomatů z OSN. Ti tvrdí, že v dokumentu nejspíš nebude použit termín "nezávislost".

Bývalý finský prezident podle nich navrhne pro Kosovo omezenou suverenitu pod dohledem Evropské unie. Provincie, jejíž populaci tvoří z téměř devadesáti procent Albánci, by získala právo na členství v mezinárodních organizacích jako je Světová banka či Mezinárodní měnový fond.

Zpráva klade zvláštní důraz na ochranu práv srbské menšiny v Kosovu, napsala agentura AP. "Budeme mít zvláštní práva v oblasti bezpečnosti, zdravotnictví, školství a vzdělání," řekl Oliver Ivanovič, umírněný vůdce kosovských Srbů z etnicky rozděleného města Kosovska Mitrovica.

Zákony, které se budou týkat srbské menšiny, bude muset schválit většina srbských poslanců v kosovském parlamentu, napsala zase s odvoláním na bělehradský deník Večernje novosti agentura APA. Srbština se má stát v provincii druhým úředním jazykem.

Klíčovou roli by v Kosovu měla hrát EU, jejíž zástupce by mohl vetovat zákony a rozhodnutí tamní vlády. Měl by také pravomoc odvolávat úředníky, kteří nebudou jednat v souladu s novým statusem.

Zmocněnec pojede na Balkán
V kontaktní skupině, které Ahtisaari svůj plán předložil, zasedá šest mocností: Británie, Francie, Německo, Itálie, Spojené státy a Rusko. Jejich zástupci teď dokument odvezou k posouzení do svých zemí.

Ahtisaari pojede za týden na Balkán, aby s plánem seznámil kosovské a srbské politiky. Jeho pozice přitom nebude jednoduchá, protože Priština i Bělehrad ho podezírají, že nadržuje těm druhým.

Obě strany pak k dokumentu mohou vyjádřit svá stanoviska. Na nich záleží, zda se ve Vídni budou muset sejít k dalšímu jednání. Definitivní podobu kosovského statusu předá Ahtisaari generálnímu tajemníkovi OSN Panu Ki-munovi. Ten ho postoupí Radě bezpečnosti.

Co na to Rusko
Důležitým hráčem v jednáních o Kosovu je Rusko. Moskva je tradičním spojencem Srbů v Radě bezpečnosti a Bělehrad se spoléhá, že by případný návrh na úplné odtržení provincie vetovala.

Nahrávají mu i výroky ruského prezidenta Putina, který mimo jiné prohlásil, že "Rusko považuje za nepřijatelné vnutit řešení Kosova zvnějšku". Moskva také chce, aby se definitivní rozhodnutí odložilo až do doby, kdy bude mít Srbsko novou vládu.

Ruský prezident Vladimir Putin

Sedm let pod správou OSN
Dvoumilionové Kosovo, jehož rozloha je srovnatelná například se Středočeským krajem, je od června 1999 pod správou OSN. Tento jeho statut byl výsledkem dlouhodobého dramatického vývoje.

Situace v provincii nebyla vzhledem ke složitému etnickému složení nikdy úplně růžová. Nicméně během 90. let minulého století se prudce zhoršila poté, co tehdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič začal omezovat autonomní práva kosovských Albánců.

Slobodan Miloševič

Násilnosti postupně přerostly ve dva roky trvající válku, během níž zahynulo na deset tisíc kosovských Albánců a dalších nejméně 800 tisíc jich muselo opustit své domovy.

Neudržitelnou situaci nakonec vyřešila Severoatlantická aliance leteckými útoky na jugoslávské cíle. Rezolucí Rady bezpečnosti z 10. června 1999 se pak Kosovo ocitlo pod správou OSN - i když formálně zůstalo součástí Srbska. V současné době tam na pořádek dohlíží asi 17 tisíc aliančních vojáků (včetně českých a slovenských).

Kolébka srbství
Nabízí se otázka, proč se vlastně Bělehrad odmítá Kosova vzdát. Jak už je na Balkáně zvykem, odpověď je třeba hledat v historii. Srbové považují Kosovo za nedílnou součást svého státu a jakousi kolébku srbství.

V roce 1389 se na Kosově poli odehrála velká bitva, v níž Turci porazili balkánská vojska, a otevřeli si tak cestu dále do Evropy. Srbové považují tuto bitvu za klíčový bod svých národních dějin a během staletí ji opředli mnoha hrdinskými mýty. Pro řadu z nich je tak představa samostatného Kosova nepřijatelná.

K národní hrdosti je navíc potřeba přičíst skutečnost, že v Kosovu se nacházejí některé důležité průmyslové komplexy a bohatá naleziště nerostných surovin.

Srbové tvoří v provincii sedmiprocentní menšinu, která neobývá žádné kompaktní území, ale je rozeseta po jednotlivých enklávách. Když v roce 1999 Kosovo opouštěli srbští vojáci, odešlo s nimi až čtvrt milionu místních Srbů. Báli se odvety ze strany Albánců.

Čekání na výsledek voleb
Vídeňská jednání o budoucím statutu Kosova začala už loni v únoru. Ahtisaari chtěl původně výsledky zveřejnit už koncem roku, ovšem když Srbové na 21. ledna 2007 vyhlásili předčasné parlamentní volby, rozhodl se počkat. Mezinárodní společenství se obávalo, že by jeho závěry mohly posílit pozici ultranacionalistů v Srbsku. - více zde

Ve volbách nakonec ultranacionalisté opravdu vyhráli, ale nebudou schopni sestavit vládu. Jejich koaliční potenciál je nulový. A tak příští kabinet s největší pravděpodobností vytvoří prozápadní demokraté. - více zde

Autoři:

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....