Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pedofilii tolerovat nelze, shodli se kardinálové

  23:59
Ve Vatikánu ve středu skončilo dvoudenní jednání vysokých církevních činitelů. Ti se snažili obnovit důvěryhodnost katolické církve v USA otřesenou případy sexuálního zneužívání dětí kněžími. Američtí kardinálové se shodli, že nebudou tolerovat kněží, kteří pedofilií provinili, a navrhli zvláštní proceduru, která je zbaví kněžského úřadu.

Hodnostáři však v prohlášení zdůrazňují neopodstatněnost tvrzení o údajné souvislosti mezi celibátem a pedofilií. Potvrdili, že se v katolické církvi žádné změny pokud jde o celibát nechystají.
 
"Na pozadí skutečnosti, že souvislost mezi celibátem a pedofilií nemůže být vědecky prokázána, zasedání potvrdilo hodnotu kněžského celibátu jako daru od Boha církvi," citovala ze závěrečného prohlášení agentura Reuters.

Kardinálové v červnu doporučí biskupské konferenci USA zavedení speciální procedury pro případy kněžích, kteří se opakovaně dopustili sexuálního zneužívání nezletilých.

"Svatý otec je přesvědčen, že v kněžské službě není místo pro nikoho, kdo zneužívá děti; musíme uvažovat z tohoto hlediska," řekl americký kardinál Theodore McCarrick. Podle něho by kněz měl být z církve vyloučen, i kdyby se provinil jen jednou.

Biskupové z USA se kají za pedofílii
Nejvyšší představitelé Římské kurie si povolali americké biskupy, aby za zavřenými dveřmi hledali cestu k důvěře věřících v USA. Tu podkopaly skandály kolem sexuálního zneužívání. Papež Jan Pavel II. zdůraznil, že zneužívání dětí je "oprávněně považováno za zločin". Pro kněze, kteří se pedofilie dopustili, není podle něho v katolické církvi místo.

Zprávy o skandálech v americké církvi začaly pronikat na veřejnost počátkem letošního roku. V bostonské diecézi bylo podáno proti katolickým duchovním asi 400 obvinění ze sexuálního zneužívání dětí. Podobná situace je i v dalších 16 diecézích USA včetně Chicaga, New Yorku a San Franciska.

"Zneužití, které způsobilo tuto krizi, je nepřípustné z jakéhokoli hlediska a společnost ho oprávněně považuje za zločin. Je to rovněž hrozný hřích před tváří Boha," zdůraznil v úterý papež. 

"Lidé potřebují vědět, že pro ty, kdo škodí mládeži, neexistuje v kněžském poslání a v životě církve žádné místo," řekl papež biskupům. Zároveň prohlásil, že pedofilní akty, jimiž někteří duchovní způsobili utrpení mladým lidem, mu činí hlubokou bolest.

Papež také připomněl, že skandály tohoto druhu by neměly poznamenat celou katolickou církev ve Spojených státech, nýbrž jen ty, kteří se provinili.

Setkání s biskupy z USA svolal papež poté, co se sexuální skandály dostaly na veřejnost a rozhořčily americké věřící.

Papeži bylo vytýkáno, že k řešení problému přistupuje zdlouhavě a nepříliš rázně. Ve svém výročním dopise kněžím napsal, že katolická církev dává najevo obavy o oběti těchto skandálů a že chce "odpovědět pravdivě a spravedlivě na každou z těchto bolestných situací".

"Věřím, že se nám podaří obrátit list," zdůraznil v úterý McCarrick s tím, že se musí učinit vše pro to, aby lidé opět mohli věřit svým kněžím. V souvislosti s aférami byla zahájena diskuse o vhodnosti celibátu.

Podle statistik vyznává ve Spojených státech katolickou víru 29 procent obyvatel - tedy 65 milionů lidí - a jsou náznaky, že neřešení problému by mohlo vést k výraznému odklonu věřících od Vatikánu.

Vatikán zdůraznil mimořádný význam, který zasedání přikládá, a oznámil, že jednání se zúčastní řada nejvyšších představitele Římské kurie včetně "vatikánského premiéra" kardinála Angela Sodana a prefektů kongregací.

Agentura AFP zmiňuje především kardinála Josepha Ratzingera z Kongregace pro doktrínu víry a vatikánského experta na kanonické právo monsignora Juliana Herranze.

Katolické duchovní ze Spojených států zastupuje 13 kardinálů - deset bylo povoláno z USA, tři pobývají v Římě - a dále vedení americké biskupské konference. Předseda této konference biskup Wilton Gregory na tiskové konferenci před zahájením zasedání prohlásil, že "čas, kdy jsme doznali vinu, již minul, nyní musíme přikročit k činům".

Na pořadu jednání je také otázka, zda by měli být homosexuálové vyloučeni z řad kněží, jak nedávno naznačil vatikánský mluvčí Joaqín Navarro-Valls. Biskup Wilton Gregory, prezident americké konference katolických biskupů, přiznal: "Zajistit, aby mezi katolickými kněžími nepřevládali homosexuální muži, je neustálý boj."

V posledních letech se případy sexuálního zneužívání vyskytly také v dalších státech, například v Rakousku, Irsku, Francii, Austrálii, v papežově rodném Polsku i v České republice. V žádné zemi ale nebyly tak početné jako ve Spojených státech.

Církev čelí skandálům i v Polsku

Katolický kněz z fary v Tomaszowě Lubelském v Polsku je obviněn ze sexuálního zneužití šedesátiletého muže. Incident se podle tamní prokuratury odehrál v bytě poškozeného během večeře silně zapíjené alkoholem.

Oba muži, o kterých informovaly polské úřady, se znali a pravidelně se stýkali. Dobré vztahy ale trvaly pouze do letošního ledna, kdy zasedli ke společné večeři.

Po vypití blíže neurčeného množství alkoholu čtyřiačtyřicetiletý kněz údajně staršího muže napadl a násilím přinutil k sexu. Pak mu vyhrožoval smrtí za prozrazení celého incidentu.

Tento případ však není jediný. Arcibiskup polské Poznaně Juliusz Paetz, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání, koncem března odstoupil. Více čtěte ZDE.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Záchranáři našli trosky vrtulníku íránského prezidenta

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Skončí Veselý v Radě ČT za urážky Vášáryové? Ani nevím, kdo to je, říká herečka

21. května 2024  13:39,  aktualizováno  14:46

Slovy člena Rady České televize Lubomíra Xavera Veselého vůči bývalé velvyslankyni v Rakousku,...

Flandry jsou opět naše, hlásají separatisté. S africkou modelkou na plakátech

21. května 2024  14:35

Krajně pravicová strana Vlámský zájem dlouhodobě usiluje o odtržení severní části Belgie. V kampani...

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů

21. května 2024  14:29

Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval muž z Tachova, který podle policie...

Novorozená štěňata kdosi hodil do kontejneru, ujala se jich adoptivní matka

21. května 2024  14:27

Šest asi dvoudenních štěňat někdo vyhodil do kontejneru na okraji Zbraslavic na Kutnohorsku. Z...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....