Papež omyl nohy dvanácti vězňům, byli mezi nimi i odsouzení mafiáni

  • 99
Papež František odpoledne završil tradiční obřady spojené se Zeleným čtvrtkem. Ve věznici s nejvyšší ostrahou v italské obci Paliano, kde si trest odpykávají i bývalí členové mafie, omyl nohy dvanácti vězňům. Předtím sloužil mši ve svatopetrské bazilice, která je spojená s takzvaným svěcením olejů.

Ve věznici Paliano si odpykává trest sedmdesát trestanců. Na padesát z nich se za mříže dostalo kvůli pletkám s mafií. I proto čtvrteční návštěvu papeže Františka provázela přísná bezpečnostní opatření. Fotografie z tradičního obřadu mytí nohou byly zveřejněny až po odjezdu papeže z věznice.

Tradičně přitom tento obřad živě přenáší italské televizní stanice, píše agentura AP. František podle vatikánských úřadů omyl nohy dvanácti vězňům. Byli mezi nimi i tři ženy či bývalý muslim, který přijal křesťanství.

Fotogalerie

„Poté, co se učedníci pohádali mezi sebou o to, kdo z nich je nejvýznamnější, nejdůležitější, Ježíš řekl, že ten, kdo chce být největší, se musí stát malým a sloužit,“ řekl František vězňům. „To je to, co Bůh s námi dělá, s námi všemi, kteří jsme úplnými ubožáky, ale on je skvělý, je dobrý, miluje nás,“ dodal papež podle agentury ANSA.

Vězeňský kaplan Luigi Paoletti před příjezdem papeže prozradil, že současná hlava římskokatolické církve je mezi vězni velmi oblíbená. Trestanci pro něj dokonce – za dozoru bachařů – připravili malé pohoštění.

Rituál mytí nohou odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním. František jej na rozdíl od svých předchůdců nevykonává v kostele. V minulosti takto navštívil například nápravné zařízení pro mladistvé či uprchlické středisko.

Ve středečním rozhovoru pro italský deník La Repubblica František prozradil, že nohy přímo v terénu umývá jak kvůli svému vlastnímu přesvědčení, tak kvůli biblickým textům, které ho k tomu vyzývají. „Když se dívám na vězně, vždy se ptám – proč on a ne já? Proč padl on a nebyl jsem to já?“ sdělil v rozhovoru.

Svěcení olejů a milosrdenství

Před odpolední návštěvou věznice papež odsloužil v zaplněné svatopetrské bazilice mši spojenou se svěcením olejů, která se tradičně koná na Zelený čtvrtek předznamenávající vyvrcholení katolických oslav Velikonoc. František při obřadu posvětil nádoby s olejem, který budou vatikánští kněží používat k sakrálním úkonům celý následující rok.

Proti politikům i souvěrcům. Papežova podpora migrantů štěpí katolíky

Během kázání nabádal přítomné, aby vnímali radost, kterou mohou do svých životů přenést z evangelií. „Jak všichni víme, radost se nejlépe projevuje a sdílí prostřednictvím maličkostí. Když učiníme drobnost, můžeme do bezútěšné situace vnést boží milosrdenství – třeba když zvedneme telefon a domluvíme si s někým setkání nebo někomu trpělivě věnujeme kus svého času,“ řekl papež.

Františka čeká v následujících dnech bohatý program. Na velikonoční Velký pátek se zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu. Na Bílou sobotu bude sloužit za účasti kardinálů a biskupů velikonoční vigílii ve svatopetrské bazilice. V neděli v poledne pak přednese tradiční požehnání Urbi et Orbi.