Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Palmýra bývala Benátkami pouště. Řádění islamistů neujde, soudí archeolog

  13:43
Syrské armádě se podařilo vytlačit teroristy z Islámského státu od Palmýry, antického města zapsaného na seznam UNESCO. Svět se však o tzv. „Benátky pouště“ stále obává. Pokud by se radikálové do areálu dostali, je téměř jisté, že by ho zničili jako irácký Nimrúd, domnívá se český archeolog Karel Nováček.

Nejstarší zprávy o Palmýře, která se nachází přibližně dvě stě kilometrů severovýchodně od Damašku, pochází z 2. tisíciletí před naším letopočtem.

„Určitě existovala dva a půl tisíce let. Když se řekne Palmýra, tak si všichni vybaví tu nádhernou římskou architekturu, ale to město přečkalo až do středověku, takže mělo i mladší fáze středověké a nachází se tam velké množství různě starých památek,“ řekl iDNES.cz archeolog Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni.

V rozsáhlém památkovém areálu stojí dodnes úchvatné sloupořadí, antické chrámy i monumentální citadela. Podle českého odborníka ale nesmíme zapomínat, že řada památek je skrytá pod zemí.

Osu města tvoří přes kilometr dlouhá kolonáda lemovaná sloupy, která společně s dalšími ulicemi vede k nejvýznamnějším památkám. Mezi ně patří Belův a Belšaminův chrám, amfiteátr a dalším historicky významné ukázky římské architektury, která se zde mísí s domorodými prvky a perským vlivem. Opodál města se nachází pohřebiště a nad památkovým areálem citadela, odkud je pohled nejen na kolonádu a její okolí, ale i do přilehlé oázy a rozsáhlé pouště.  

„Palmýru porovnávají s Benátkami, protože to byl jeden z koncových bodů hedvábné stezky, nejvýznamnější obchodní magistrály světa, která vedla z Číny. Palmýra byla překladištěm zboží, významný obchodní bod, odtud vyrážely karavany dál - buď na jih na Arabský poloostrov, nebo k Středozemnímu moři. Město bylo založeno v poušti, nemělo žádné výrazné hospodářské zázemí a bylo pevně napojeno na dálkový obchod,“ vysvětluje archeolog.

Ruiny města objevili cestovatelé v 17. a 18. století a do jejich výzkumu se výrazně zapojili polští archeologové. „Výzkumy se tam dělaly od 19. století a řada památek je v zahraničí, což je nyní dobře. Navíc jsem zaznamenal zprávu, že správci místního muzea před blížícími se radikály některé památky ukryli,“ řekl Nováček.

Pokud Palmýra padne do rukou IS, dojde k ničení památek

Starověké památky v Sýrii zatím byly řádění radikálů ve větší míře ušetřeny. Bojovníci Islámského státu bořili spíše středověké budovy - ať už islámské, nebo křesťanské. Pokud jim však Palmýra padne do rukou, s největší pravděpodobností skončí jako irácký Nimrúd, kde radikálové bagry zlikvidovali památky Asyrské říše (více čtěte zde).

Projekt Mosul

Britští odborníci na fotogrammetrii, detailní zpracování fotografií, se nyní snaží zachránit zničené památky radikály z Islámského státu alespoň v kybernetickém prostoru. Fotogrammetrie využívá dvourozměrné fotografie, které jsou podrobeny dalšímu podrobnému zpracování tak, že výsledek poskytne trojrozměrný pohled na daný předmět. Využívají k tomu dochované snímky a vyzvali dobrovolníky, kteří vlastní obrázky iráckých památek, aby je poskytli k dalšímu zpracování. Zatím se sešlo přes 700 snímků a z nich 543 jsou artefakty z Mosulu. Zrekonstruováno pro trojrozměrný pohled je zatím 15 předmětů.

Zdroj: ČTK

„Obávám se, že Islámský stát by postupoval stejně jako v Iráku, protože útoky na umění, architekturu a památky jsou cílené a mají v západní Evropě šířit strach a frustraci. Dá se jednoznačně říci, že k ničení památek dojde i tam. Otázkou zůstává, co jim ozbrojené síly dovolí, kolik času budou mít. Památkový areál je chráněný samostatnou gardou, které velkou šanci nedávám,“ připustil Nováček.

Archeologové mají v případě Sýrie daleko větší strach z rabování. Radikálové již čtyři roky rozkopávají archeologická naleziště po celé zemi a hledají předměty, které by se daly zpeněžit na černém trhu s památkami.

Minulý týden se nedaleko Palmýry rozhořely prudké boje mezi vojáky Bašára Asada a bojovníky Islámského státu. Bojovalo se zhruba kilometr od památek a syrská armáda podle exilových aktivistů bombardovala pozice islamistů v těsné blízkosti města.

Rozlehlý areál v Palmýře byl prohlášen za Světové dědictví UNESCO v roce 1980. Celkově se na území Sýrii nachází šest památek, které jsou pod ochranou UNESCO - starověké části měst Damašek, Aleppo, Bosra, křižácký hrad Krak des Chevaliers a Saláhuddínova citadela a starobylé vesnice v severní Sýrii. Kvůli občanské válce jsou všechny považovány za ohrožené. Palmýru pod jménem Tadmor zmiňuje i Bible, podle níž město vystavěl či opevnil král Šalamoun.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

Zelenskyj poděkoval USA za „správnou cestu.“ Víc Ukrajinců zemře, hrozí Kreml

20. dubna 2024  20:46,  aktualizováno  21:41

Schválení mnohomiliardové vojenské pomoci Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů vyvolalo úlevu...

Sněmovna USA schválila po průtazích pomoc Ukrajině, Izraeli i Tchaj-wanu

20. dubna 2024  15:42,  aktualizováno  21:30

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila čtveřici návrhů zákonů, které zahrnují zahraniční...

Tři scénáře prohry na Ukrajině. Co se očekávalo bez podstatné pomoci

20. dubna 2024  17:01,  aktualizováno  20:24

Ukrajinský boj proti ruskému agresorovi je stále zoufalejší. Armáda má nedostatek dělostřelecké...

Jihočínské moře: Nový výbušný střet na obzoru, „skoroválka“ se rýsuje stranou

20. dubna 2024

Premium O urputných sporech v „horkém“ Jihočínském moři se ve světě až tak moc nemluví. Přitom se jedná o...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...