Citadela v Aleppu přežila i Mongoly, občanskou válku však nemusí

  15:46aktualizováno  15:46
Konflikt v Sýrii plní světová média už více než dva roky. Šokující počty obětí střídají spekulace o použití chemických zbraní. Násilím však netrpí jen lidé, kriticky ohrožené jsou také stovky let staré památky, které hrají v mnoha případech strategickou roli ve střetech povstalců a armády Bašára Asada.

Citadela ve městě Aleppo slouží jako úkryt pro vojáky Bašára Asada. | foto: Profimedia.cz

Základy citadely v syrském městě Aleppo byly položeny už v 3. tisíciletí před naším letopočtem. V průběhu věků ji ovládali Makedonci, Seleukovci, Římané, byzantští císaři, muslimové, Mongolové a Osmané a pevnost nad městem tak byla pravidelně křtěna krví a ohněm.

V moderní historii si její zdi mohly konečně odpočinout, v roce 2011 se citadela dočkala záštity UNESCO. Jenže o pár měsíců později v Sýrii vypukla občanská válka a citadela se opět dostala do centra bojů - její zdi opět fungují jako klíčové strategické body.

Citadela

Citadela je pevnost chránící město. Obvykle se nachází buďto při městě, nebo v něm, často bývala posledním místem odporu, kam se stahovala posádka města, případně i jeho obyvatelé (často však jen malá část z nich) poté, co padly městské hradby.

Zdroj: Wikipedia

Nejedná se však jen o Aleppo, boje v Sýrii ohrožují stovky dalších historicky cenných staveb. Jednou takovou je i křižácký hrad Krak des Chevaliers, který se nachází asi 65 kilometrů západně od města Homs v údolí řeky Orontes.

Boje zde probíhaly zejména v loňském roce a svědci popisovali, že v památce UNESCO byly patrné tisíce stop po střelbě a v jejím okolí se pak nacházely obrovské krátery po dělostřelecké palbě. Stavba boje naštěstí ustála.

O mnoho hůře pak podle všeho dopadne citadela ve městě Homs, která je rozhodujícím strategickým bodem pro vládu nad městem. Jen za poslední měsíce ji několikrát obsadili jak rebelové, tak vojáci armády Bašára Asada. Kruté boje si samozřejmě vybírají svou daň.

"Pokud rebelové obsadí a udrží citadelu, bude to znamenat konec přímého ostřelování Homsu," uvedl pro washingtonpost.com člen jedné z místních aktivistických skupin. Neopomněl dodat, že když rebelové obsadí citadelu, bude jim patřit celé město.

Citadela u historického města Palmýra.

Citadela u historického města Palmýra.

Citadela al-Madiq v provincii Hamá.

Citadela al-Madiq v provincii Hama.

Situace v Aleppu je rozdílná. Strategickou citadelu dlouhodobě okupují provládní vojska a podle všeho to tak ještě dlouho zůstane. Rebelové totiž přímý útok na citadelu vylučují. Rozsáhlá stavba podle jejich slov slouží jako úkryt i mnohým civilistům.

Památky ochráníme, tvrdí znepřátelené strany

Znepřátelené strany se snaží historiky uklidnit. Obě se zapřísahají, že historické památky chtějí zachovat a z jejich poškozování vždy viní protivníka. Jaký je skutečný stav staveb, je v současné době nezodpovězenou otázkou. Historici a archeologové se k nim totiž kvůli bojům nemohou dostat.

"Je však téměř jisté, že mnoho staveb a archeologických nalezišť bylo boji zasaženo," uvedla Veronique Daugeová z organizace UNESCO.

Nenávratně ztraceny pak mohou být také archeologická naleziště, kterých je v Sýrii podle některých odhadů vůbec nejvíce na světě. "Během let míru jsme tato naleziště objevili a pak jsme je během několika měsíců zničili," smutní Helga Seedanová, archeoložka z Americké univerzity v Bejrútu.

Památky trpí zejména v Homsu a Aleppu

Památky trpí zejména v Homsu a Aleppu

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz