Asad dobyl křižácký hrad Krak des Chevaliers, který odolal i Saladinovi

  15:29aktualizováno  15:29
Křižáci se v něm schovávali před muslimy, ustál četná zemětřesení, jeho hradby nepřekonal ani obávaný vojevůdce Saladin. Krak des Chevaliers však nyní stejně jako další památky v Sýrii ohrožuje táhnoucí se občanská válka. Ve čtvrtek se hradu po dvou letech zmocnila vládní vojska.

Pevnost z 12. století leží nedaleko pobřeží Středozemního moře, asi 65 kilometrů západně od města Homs. Ten platil až do loňského léta za jednu z hlavních bašt syrských rebelů, kteří ovládali i široké okolí.

Už v červenci Syřané natočili video, na němž se historická památka stala terčem ostřelování, pravděpodobně ze strany vládních vojsk (na video se můžete podívat na YouTube).

Ve čtvrtek se na hradě a v přilehlé vesnici bojovalo znovu. Jak píše britská BBC, vojsko prezidenta Bašára Asada tam zastřelilo 93 povstalců a vážně poničilo řadu tamních budov. Střelba se nevyhnula ani hradu, který je od roku 2006 zapsán na seznamu památek UNESCO.

Fotogalerie

"Poté, co rozdrtila teroristy, kteří se tam skrývali, vyvěsila syrská armáda nad hradem Krak des Chevaliers v homské provincii státní vlajku," cituje zpravodaj amerického listu Los Angeles Times moderátora státní televize, který dobytí významné strategické pevnosti oznamoval ve čtvrtek Syřanům.

Když zbraně utichly, pozvali příznivci prezidenta Bašára Asada za hradby i novináře.

Pevnost rytířů, jak by se dal název hradu volně přeložit do češtiny, utrpěla během dvouleté snahy vládních vojsk o vypuzení povstalců značné škody. Letecká puma v létě 2013 nenávratně poškodila věž a nádvoří, chodby i síně jsou zavalené sutinami. I přesto, že některé části pevnosti, kupříkladu až 10 metrů silné obvodové zdivo, vypadají na první pohled neporušeně.

Hrad, který ve dvanáctém století obléhala armáda vojevůdce Saladina a který v průběhu dějin zasáhla řada zemětřesení, nebyl v ideálním stavu ani před vypuknutím bojů. Srovnání se staršími fotografiemi však ukazuje, že tři roky trvající ozbrojený konflikt mezi vojsky prezidenta Asada a roztříštěnou opozicí se na něm citelně podepsal.

Kulturní památky vládní ani opoziční bojovníci nešetří

Historici a archeologové se o kulturní památky v syrksých válečných zónách bojí dlouhodobě. A nejde jen o křižácký hrad v údolí řeky Orontes. Historicky cenných budov, které se pletou ozbrojencům do cesty, jsou v Sýrii stovky. Obě strany syrského konfliktu se dušují, že historické památky chrání a rozhodně je neničí. Z poškozování cenných budov viní zásadně druhou stranu.

Pohled na rytířský sál syrského hradu Krak des Chevaliers. Snímek pochází z
Krak des Chevaliers patří mezi nejzachovalejší křižácké hrady v Sýrii. Od roku

Snímek vlevo zachytil gotická okna Rytířského sálu v dubnu 2010, ten vpravo je z 21. března 2014.

Zatímco Krak des Chevaliers si za své útočiště na dlouhou dobu zvolili povstalci, vojska Bašára Asada se před nepřítelem ukrývala ve starobylé citadele v Aleppu. Pevnost, kterou v historii ovládali Makedonci, Seleukovci, Římané, byzantští císaři, Mongolové nebo Osmané, je ostřelováním znatelně poškozená (více se dočtete zde).

Historici se bojí také o proslulou Umajjovskou mešitu v centru Aleppa, která už  přišla o jeden z minaretů. Na seznamu ohrožených památek je i památková zóna Damašku nebo Palmýra, přední centrum antické kultury Blízkého východu. Archeologové se bojí rovněž o osud takzvaných "mrtvých měst", asi čtyř desítek opuštěných vesnic mezi městy Damašek a Idlíb.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Střelec s laserovým zaměřovačem zabil v USA jednoho člověka, čtyři zranil

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádala střelba v severoamerickém státě Illinois. Hlášení o „aktivním střelci“...

Najdete na iDNES.cz