Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nikdy vám nezapomenou poděkovat, líčí Čech jednání s islamisty v Sýrii

  19:25
V Sýrii jednal s radikály z Islámského státu či fronty an-Nusrá, největší obavu o život však měl při setkání s dětskými vojáky v Súdánu. S dospělými vyjednávat jde, ale děti mají jiné uvažování, řekl iDNES.cz Ondřej Horváth, koordinátor misí humanitární organizace Lékaři bez hranic.
Ondřej Horváth, koordinátor projektů Lékařů bez hranic (snímek pochází z mise v...

Ondřej Horváth, koordinátor projektů Lékařů bez hranic (snímek pochází z mise v Jižním Súdánu). | foto: James Keogh

Stalo se to už před lety, ten okamžik si však pamatuje dodnes velmi živě. Společně s kolegy jel domluvit rozšíření humanitárních projektů do oblasti, kde Lékaři bez hranic v Súdánu ještě nepůsobili. Jeden z úseků cesty kontrolovala místní vojenská frakce, která na kontrolních stanovištích rozestavěla ozbrojené děti.

Ondřej Horváth

Pro Lékaře bez hranic pracuje od roku 2007, předtím byl rok a půl na misi v Afghánistánu s Člověkem v tísni. Své první mise absolvoval jako logistik, nyní působí na pozici koordinátora projektů, který je zodpovědný za bezpečnost a koordinuje jednotlivé složky týmu (lékařský personál, logistici, administrátoři). Působil v Súdánu, Keni, Barmě, Pákistánu, Somálsku, Sýrii, při své poslední misi vedl budování dětské nemocnice v ebolou postižené Libérii.

„Na těch dětech, jedenácti až čtrnáctiletých, vidíte, že jejich uvažování je jiné. Toto bylo už o strach. Naštěstí se to s nimi podařilo domluvit a vysvětlit, o co nám jde. A oni tu spoušť nezmáčkli,“ popisuje Horváth okamžik, kdy mu šlo o život.

Horváth má za sebou kromě Súdánu humanitární mise v Keni, Barmě, Pákistánu Somálsku či v ebolou postižené Libérii. Na začátku roku 2014 strávil tři měsíce v Sýrii.

„Nebylo moc jednoduché se v tamní situaci orientovat, protože tehdy docházelo k množství bojů a šarvátek, přesto jsme byli v omezené míře schopni cestovat, vyhledávat osamocená lékařská zařízení a domlouvat dodávky lékařského materiálu,“ popisuje Horváth nesnadnou misi v zemi rozervané občanskou válkou.

Schůzky s džihádisty

V Sýrii vyjednával i s představiteli teroristických organizací jako je Islámský stát, fronta an-Nusrá či Ahrar aš-Šám. Při setkáních s těmito radikálními islamisty mu prý o život nešlo - dospělí lidé ve válečných konfliktech si podle něj více uvědomují význam lékařské péče a možná proto se s nimi dokážou humanitární pracovníci domluvit, i když pocházejí z jiného kulturního prostředí. „Život bojovníka je jednodušší, když ví, že v okolí je zařízení, kde jeho příbuzní mohou získat péči,“ soudí Horváth.  

„Ti lidé, se kterými jsem se setkal, vyžadují respekt ke svému názoru, poslání. Oni na oplátku respektují vás, nikdy vám neopomenou poděkovat, že tam přijdete a snažíte se pomoc. Ale neopomenou vám říci, že pokud se zpronevěříte základním principům, které oni vyznávají, tak s vámi velmi tvrdě zametou,“ vysvětluje.

Schůzku s místním vůdcem islamistických milic si ale nemůže sjednat kdekdo, Horváth musel dostat doporučení od vesnických stařešinů. „Většinou jsou to velmi milí chlapíci, kteří mají nejaktivnější léta za sebou. Je velmi příjemné a zároveň velmi důležité si s nimi popovídat, představit se a říci, co člověk dělá,“ popisuje.

„Schůzky jsou plné vřelých slov, je to velmi milé. Není to úplná láska, ale minimálně tam není nepřátelství. Na nepřátelství je čas až později, pokud se něco pokazí,“ popisuje Horváth. Při jednání s místními mu podle něj hrál do karet fakt, že pochází z Česka a ne ze Spojených států či Velké Británie.

Na počátku loňského roku Islámský stát zajal třináct pracovníků Lékařů bez hranic, přestože humanitární organizace měla s radikály dohodnuté bezpečnostní záruky. Osm Syřanů propustili po několika hodinách, nicméně pět zahraničních členů mise strávilo v zajetí téměř pět měsíců. Organizace proto z oblastí pod kontrolou Islámského státu rychle evakuovala své zahraniční spolupracovníky a nadále misi řídí z Turecka.

Přežil ebolu, pak si rozkopal nohu

Z poslední mise se Horváth vrátil letos v květnu. Podílel se na otevření nové pediatrické nemocnice v Libérii, kde Lékaři bez hranic po epidemii eboly pomáhají s rekonstrukcí zdravotnického systému. Během epidemie zemřelo mnoho zdravotníků, z liberijského vzdělávacího systému přitom každý rok vzejde pouze asi patnáct lékařů.

„Během epidemie systém zcela zkolaboval. Problém byl v tom, že lidé, kteří šli k lékaři a neměli ebolu, skončili v ebolových centrech. Tam měli výbornou šanci se nakazit a posléze s největší pravděpodobností zemřít,“ popsal. V Libérii je proto podle něj potřeba obnovit důvěru ke zdravotnickým zařízením. „Nejhorší z mého pohledu bylo vysvětlit, že nemocnice, které se nyní otevírají, nejsou nebezpečné.“ 

Lékaři bez hranic

Mezinárodní humanitární organizace, která byla založena v roce 1971. Od roku 2006 působí i v České republice. V loňském roce česká pobočka získala od soukromých dárců téměř 67 milionů korun a dvoumilionovou dotaci od ministerstva zahraničí na projekt v Čadu. V roce 2014 vyjelo na 51 misí v 24 zemích 37 spolupracovníků organizace z Česka a Slovenska. Loňský rok ředitel české pobočky Pavel Gruber označil za „rok eboly“. Z 1 500 přeživších v Libérii se jedna třetina podařila zachránit díky Lékařům bez hranic. V letošním roce organizace mimo jiné provozuje tři lodě ve Středozemním moři, kde již zachránila kolem pěti tisíc běženců.

Humanitární organizace proto zřídila kliniku, kde pacientům zajišťuje komplexní péči a lékaři zkoumají nejen jejich tělo, ale i duši. „Potkal jsem jednoho pacienta, který přežil ebolu. Oslavil to, dva či tři týdny žil úplně normálně a pak se jeden den probudil a začal bezmyšlenkovitě kopat do stolu. Kopal tak intenzivně, až si tu nohu úplně rozbil a musela mu ji uříznout,“ dokresluje Horváth psychická traumata lidí, kteří smrtící horečku přežili.

Vyléčení lidé mají problém se začlenit zpět do svého okolí. V Libérii je rozšířený mimo jiné náboženství i animismus a řada lidí se domnívá, že ebolu sesílá čarodějnice či ďábel. Pokud někdo přežil, značí to, že je s nimi spojen. 

Věčně na cestách

Na zahraničích misích tráví Horváth až devět měsíců ročně. „Má žena je velice tolerantní a tuto moji zálibu nebo závislost chápe,“ říká. „Při propojenosti dnešního světa není problém někoho slyšet nebo i vidět na obrazovce. Při dlouhodobém využívání však člověk zjistí, že je v kontaktu, ale vlastně není. Dozví se věci, ale plnohodnotný kontakt to není,“ popisuje dlouhá období odloučení, kdy svojí ženu vidí jen přes Skype.

Do zemí, kde byl na misi, se poměrně často vrací a udržuje kontakt s místními lidmi. Připomíná však, že Lékaři bez hranic nejezdí do turisticky atraktivních míst. Lokality jsou to většinou buď suché a vyprahlé, nebo naopak velmi vlhké a bahnité.

Místní jsou si však všude podobní a mají podobné problémy. „Všichni tvrdí, že v době jejich rodičů bylo zboží málo, ale jakžtakž na to měli peníze. Dnes je extrémně málo peněz, ale ten kdo je má, může si koupit úplně cokoliv. Všude se lidé odklánějí od tradičního způsobu života a vlastně jim není jasné proč,“ shrnul.

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Padající kusy ledu měly někde i téměř 10 centimetrů. Výstraha platila až do noci pro celé území. První...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo dítě a dvě ženy utrpěly zranění, uvedla stanice N1. Záhřeb předá vyšetřování českým úřadům. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin Schmarcz na bývalého policistu Roberta Šlachtu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News....

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele, ponorka na jaderný pohon Kazaň mezitím zamířila na sever. Objevila se u floridského pobřeží, kde ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Kvůli...

Padouch, nebo hrdina? Sága Assange po dvanácti letech končí

Premium

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přizná se k porušení zákona o ochraně tajných informací. Dohoda znamená tečku za dvanáctiletou právní bitvou o jeho vydání...

I s rakovinou slinivky lze žít mnoho let. Nový program odhalí nádor včas

Premium

Lidé ohrožení zákeřnou rakovinou slinivky mají naději, že nezemřou do roka a půl od zjištění diagnózy, ale přežijí mnohonásobně déle. Pokud se tedy o nemoci dozvědí dříve, než se projeví. Pomoci jim...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem Belousovem, informoval mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Šlo o první rozhovor šéfů resortů obrany obou zemí...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická závada na systému fotovoltaiky,“ informovali na síti X. Při explozi v domě nebyli žádní lidé.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Kellnerová s partnerem koupili hotel v Krkonoších. Součástí je atomový bunkr

Novým majitelem čtyřhvězdičkového Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně se stal právník a investor Tomáš Otruba,...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...