Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Polární noc a přednášky o sexu. Běženci přivykají životu v Arktidě

  19:59
Nejseverněji položené azylové centrum na světě je v norském Hammerfestu. Téměř čtyři desítky uprchlíků si zde zvykají na extrémní počasí, zažily i polární noc. Život bez slunce běžence trápí, v porovnání s tím, před čím utekli, to ale prý nic není.
Žadatelé o azyl v norském městě Hammersfest. (17. února 2016)

Žadatelé o azyl v norském městě Hammersfest. (17. února 2016) | foto: AP

Po dvou měsících polární noci zasvítilo na norské ostrovní město Hammerfest poprvé zase slunce. Hudu al-Haggarovou ten pohled fascinuje a ze svého skromného pokoje proto stále obdivuje krásu ledové krajiny. Něco takového ve své vlasti nikdy nespatřila. „Je to úžasné, když se ráno probudím a vidím tenhle obrázek, moře a hory. Je to úchvatné místo,“ svěřila se agentuře AP zasněně Huda zatímco si její pětiletý syn hraje s legem.

Do Norska přijela z Jemenu, odkud ji vyhnaly letecké útoky koalice vedené Saúdskou Arábií. Nyní žije v dřevěném domku, který v dobách před migrační krizí sloužil jako ubytovna dělníků.

Během zimy rtuť teploměru v severním Norsku nepřeleze nulu, průměrná teplota se během dne pohybuje kolem -5° Celsia. Břehy zde omývá Arktický oceán a po dva měsíce panuje polární noc.

Na zimu si stovky lidí, kteří v Hammerfestu a sousedních městech čekají na udělení azylu, už zvykly. Je to tma, co je vyvádí z míry. Pracovníci azylového centra je sice varovali, ale to, co loni v listopadu přišlo, stejně nečekali.

„Najednou nebylo žádné slunce,“ popisuje 23letý Rami Saad. Nedostatek denního světla mu naboural biorytmus. Jednoho dne vylezl z postele v jedenáct hodin a chtěl si v kavárně dát oběd, ale nikdo tam nebyl. „Bylo jedenáct hodin večer,“ směje se mladý muž.

Uprchlická krize

Jen málokdo z obyvatel místního azylového centra na začátku své cesty čekal, že skončí zrovna tady, 460 kilometrů za polárním kruhem. „Byl jsme v Afghánistánu, daleko odsud a teď jsem na severu Norska. To by mě nikdy nenapadlo,“ říká 20letý Zakira Sedequi.

Do Evropy utekl před Talibanem. Když islamisté přišli do jeho domu v provincii Wardak, snažili se ho rekrutovat. Ošklivé jizva v obočí naznačuje, že si nebrali servítky. Zakiri vzpomíná, jak mu namířili na čelo zbraň a na mobilu ukazuje hrůzy, které talibanci spáchali v jeho městě.

Na jaře se musí přestěhovat

Někteří zdejší žadatelé o azyl utekli před boji, jiní před chudobou. V Norsku si zvykají na nový život. „V mé zemi vybuchují v ulicích bomby a se ženami se zachází hrozně. Kdybyste byli na mém místě, starali byste se o tmu a izolaci?“ ptá se Sufya Nawabiová z Kábulu, která je v Norsku s matkou, otcem a dcerkou už od loňského října.

Ubytování v Hammersfestu jim zařídily norské úřady, protože v jižněji položených ubytovnách už nebylo místo. O ubytování několika desítek běženců požádaly i Stiga Erlanda Hansena, který vede hotel západně od Hammerfestu.

„Nejprve jsem si říkal, že je to šílené. Můžete na tomhle ostrově, ve tmě, ubytovat lidi?“ ptá se Stig. „Nejen že to je možné, nakonec to byl velký úspěch,“ dodává Paal Mannsverk, který provozuje kemp s dřevěnými domky.

Ve městě, které leží podle místních „na sever od ničeho“, se 36 žadatelům o azyl žije překvapivě dobře. Podle Hansena a Mannsverka je to i díky tomu, že běženci se zde rozhodně nenudí. Chodí rybařit, sekají dřevo, sáňkují, lyžují nebo se prochází.

Všichni čekají na rozhodnutí imigračního úřadu, které může trvat i celý rok. Někteří však drsnou zimu nezvládli, raději sbalili kufry a odjeli do Ruska nebo dál na jih.

Až na jaře Hammersfest znovu ožije, uprchlíci odsud opět odjedou. V hotelu budou muset uvolnit místo turistům a norské úřady budou muset znovu vymyslet, kam žadatele o azyl přesunout.

„A co když řeknu já ne?“

Jednou z možností je nedaleké město Alta, jehož obyvatelé mají s integrací běženců dlouholeté zkušenosti. Pracovníci místního azylového centra Hero uprchlíkům vysvětlují norskou kulturu a zvyky, včetně toho, jak se chovat k ženám. Tomuto problému veřejnost po silvestrovských útocích v Německu věnuje velkou pozornost.

„Norské ženy mohou pít alkohol a halasit úplně jako muži. V norské společnosti je to úplně normální,“ vysvětluje běžencům Ingunn Soergaardová, drobná Norka s vlasy do pasu a zářivým úsměvem. Skupina osmnácti uprchlíků převážně ze Sýrie na ni kouká s údivem. Ne proto, že by jim představa popíjejících Norek připadala šokující. Nemohou pochopit, proč si Soergaardová myslí, že něco takového nevědí.

„Viděli jsme to v televizi. Víme, že to tady tak chodí. Není to problém,“ říká Anod al-Ali, jednatřicetiletý učitel ze Sýrie. Další pracovník azylového centra Göran Johansen proto nahazuje nové téma.

„Řekněme, že jsem na rande s Ingunn a ona mě pozve domů s tím, že se spolu vyspíme. Ale na poslední chvíli se rozmyslí a řekne, že se mnou sex mít nechce. Co uděláte?“ ptá se posluchačů Johansen.

V tuto chvíli se někteří posluchači začnou ošívat. Mladá Palestinka Walaa Azíriová pod hidžábem zrudne a schová obličej do dlaní. Osmělí se teprve Ahmed Dawwas, šestatřicetiletý inženýr z Rakká. „A co když mě pozve a já řeknu ne? Jak bych měl reagovat?“ otáčí otázku a posluchárna propuká v smích. Pak ale Dawwas zvážní.

„Přišli jsme sem žít v míru,“ vysvětluje. „Prchli jsme před válkou. Nepřišli jsme proto, abychom naháněli ženy. Nechápu, proč tohle pořád Syřanům vysvětlují,“ dodává.

Hammersfest (červená značka) a Alta (modrá značka)

Hammersfest (červená značka) a Alta (modrá značka)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....