Očima reportéra: Londýn se obrnil a proklíná mládež řádící pro zábavu

  0:35aktualizováno  0:35
Londýn (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Na 16 tisíc policistů naběhlo do londýnských ulic. Úkol měli jediný: po třech rozbouřených nocích udržet pořádek. Pořádkumilovní Britové už mají nepokojů a rabování plné zuby, tím víc, že jejich hlavním aktérem je mládež.

Pořádková policie střeží ulice východního Londýna (9. srpna 2011) | foto: Reuters

"Mladí na Blízkém východě a v Arábii se bouří kvůli základním právům, britská mládež kvůli velké plazmové televizi," tak zní jeden z nejironičtějších komentářů britských nepokojů.

Britské noviny i policie vydávají řadu fotografií z dosavadních rabování, na nichž je jeden mladík vedle druhého, kterak z obchodů odnášejí různé zboží. Někteří dokonce neváhají a svými "úlovky" se chlubí na sociálních sítích.

"Nejhorší je, že to dělají jen pro zábavu. A ještě se tím chlubí," rozčiloval se sedmatřicetiletý řidič Addison po cestě do východolondýnské čtvrti Canning Town.

Britské nepokoje

Právě zde v úterý podvečer kroužily zpravodajské helikoptéry v očekávání dalších nepokojů. Jenže problematické čtvrti obsadily posílené policejní jednotky. Dostaly dokonce povolení zahájit palbu gumovými projektily, pokud to bude třeba; dosud je nikdy na hlavním britském ostrově nepoužily.

Také Londýňané se přizpůsobili. Většina mohla odejít z práce o dvě hodiny dříve, se stejným předstihem zavřela i spousta obchodů. "Nevystupujte v North Greenwich, všechny bary jsou zavřené," hlásal nápis naškrábaný na cedulích na trase metra Jubilee.

Normálně v Londýně slouží šest tisíc policistů, teď jich bylo šestnáct tisíc včetně posil z celé země, jak slíbil britský premiér David Cameron. "Pevně doufám, že dnes v noci v Londýně žádné nepokoje nebudou," říká jeden z policistů hlídkujících v Canning Townu.

Místní mladíci zkusili po policistech házet cihly a skleněné lahve, ale policejní těžkooděnci je během hodiny "zpacifikovali". Hasiči museli také za asistence policie likvidovat dva požáry na severu města v Burnt Oak a v Enfieldu, kde hořel sklad elektrotechniky. Daleko více práce měli jejich kolegové v Manchesteru, Nottinghamu či West Bromwichi, kam se v úterý večer nepokoje přelily.

Fanoušci fotbalového klubu Millwall se schází v londýnské čtvrti Eltham (9.
Policisté střeží hořící sklad elektrotechniky v Enfieldu na severu Londýna (9.
Policisté patrolují ve východním Londýně (9. srpna 2011)

Stejně jako v ulicích britských měst to vře na sociálních sítích. Vše odstartovaly dohady, že se nepokoje domlouvají právě jejich pomocí. "Je bizarní, jak si mladík v teplácích za sto liber domlouvá pomocí mobilu za 300 liber, že půjde s kamarády rabovat," tolik jeden z mnoha příspěvků na Twitteru.

Britové na internetu řeší přístup politiků, organizují se úklidy, vyměňují se drby i pochvaly. Třeba pro fotbalové fanoušky londýnského klubu Millwall, kteří zorganizovali domobranu, aby uchránili srdce své čtvrti Eltham High Street.

A snaží se identifikovat, kdo raboval. Středeční vydání listu The Sun vychází s koláží některých násilníků a titulkem Kup si pitomce. Většina novin vypichuje policejní manévry a možnost použít gumové projektily. A samozřejmě se pouští do debaty, kdo jsou násilníci v ulicích. "Generace dětí, která nerespektuje rodiče ani policii," píše Esther Addleyová na titulní straně The Guardian.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Migranti z lodi Open Arms se v noci vylodili na ostrově Lampedusa

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Loď Open Arms, která patří španělské neziskové organizaci Proactiva, v úterý krátce před půlnocí zakotvila v italském...

Syrská armáda rychle postupuje v provincii Idlib, dobyla město radikálů

Turecký vojenský konvoj (vpravo) a vozy syrské armády na silnici k syrskému...

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz