Britské nepokoje mají první oběť, Londýn obsadí 16 tisíc policistů

  12:14aktualizováno  17:15
Britský premiér David Cameron pošle večer do londýnských ulic 16 tisíc policistů, tedy téměř trojnásobek, než jich hlídá metropoli obvykle. Reaguje tak na nepokoje a rabování v ulicích. Násilí už má první oběť. V nemocnici zemřel šestadvacetiletý muž, který byl v noci postřelen v autě.

Policisté zasahovali v pondělí večer například ve východolondýnské čtvrti Hackney (8. srpna 2011) | foto: AP

"Tohle je kriminalita, prostá a jasná. Lidé by neměli pochybovat, že uděláme všechno nezbytné pro to, abychom v ulicích Británie obnovili pořádek a učinili je bezpečnými," prohlásil před svým sídlem na Downing Street 10 premiér Cameron, který kvůli násilí přerušil dovolenou.

Britské nepokoje

Na večer pak povolal do ulic metropole téměř trojnásobek policistů, pořádek ve městě se bude snažit udržet 16 tisíc mužů zákona (minulou noc to bylo 6 tisíc). Metropolitní policie proto zrušila svým zaměstnancům veškerá volna a povolala výpomoc i z dalších částí země. Vedení policie se už nechalo slyšet, že se v noci nebude zdráhat použít proti násilníkům gumové projektily.

Nejhorší nepokoje od 80. let

Cameron výtržníkům v ulicích vzkázal: "Pocítíte plnou tíhu práva. A když jste dost staří na to, abyste páchali tyto zločiny, jste dost staří na to, abyste čelili trestům. Neničíte pouze životy druhých, neničíte jenom své komunity, potenciálně ničíte i své životy."

Premiér nicméně neoznámil drastičtější opatření, o kterých se spekulovalo - například nasazení armády, případně vyhlášení zákazu vycházení. Mnohé obchody v metropoli na nic nečekaly, a v úterý raději zavřely dříve. Některé z nich i zabednily okna, uvedla televize BBC na svém webu.

V nemocnici v londýnské čtvrti Croydon v úterý zemřel šestadvacetiletý muž, který byl v noci postřelen v autě. Jeho tělo bylo nalezeno po deváté hodině večerní místního času. Scotland Yard později prozradil, že muž jel do Croydonu společně s přáteli a skupina se pohádala s devíti individui. Následovala honička mezi třemi vozidly, která skončila postřelením muže. Policie smrt vyšetřuje jako vraždu.

Nepokoje jsou nejhorší od osmdesátých let. Policie zadržela už nejméně 525 lidí, proti stovce z nich vznesla obvinění. Přes sto mužů zákona byly zraněny. Objevují se i informace, že Londýn nezažil tolik požárů od náletů za druhé světové války. Hasič Julian Spooner uvedl, že některé budovy ve čtvrti Croydon budou muset být strženy.

MAPA: Nepokoje v Britských městech

Metropolitní policie přijala za jedinou noc skoro 21 tisíc tísňových hovorů, což je o 400 procent více, než je ve městě obvyklé (průměr je 5 400), upozornil server telegraph.co.uk. Policejní cely jsou přeplněné a nově zatčení směřují do vazby mimo metropoli. "Minulá noc byla vůbec nejhorší, jakou metropolitní policie v poslední době zažila, bylo to kvůli nepřijatelnému množství rabování, požárů a nepokojů," uvedl mluvčí policie.

Nepokoje se v noci na úterý rozšířily i do dalších britských měst a zesílily. V ulicích Liverpoolu nebo Manchesteru ale i dalších městech hořely obchody, vozy a mohutně se rabovalo. V ulicích měst většinou řádili mladí lidé, často příslušníci gangů, hlavně muži, ale i dívky. Podle ministryně vnitra Theresy Mayové byl zadržen i jedenáctiletý chlapec.

Nepokoje, které vzbuzují obavy i kvůli olympiádě v britské metropoli příští rok, začaly v noci na neděli v londýnské čtvrti Tottenham. Postupně se rozšířily do mnoha dalších čtvrtí.  V některých čtvrtích měli výtržníci v podstatě volné pole k drancování a policie byla z velké části bezmocná, protože nepokoje byly rozprostřené po celém městě.

Násilníci se přitom mobily domlouvali a organizovali. Rychle - většinou na kolech - měnili místa, kde útočili. Když se policie objevila, udeřili jinde. Například v Claphamu měli dle svědků v místním obchodním domě skoro dvě hodiny na to, aby si vybrali, co chtěli. Policie v úterý na svém webu zveřejnila fotografie některých výtržníků.

Ušetřena nebyla například ani restaurace veleznámého šéfkuchaře Jamieho Olivera v Birminghamu. „Bohužel moje restaurace v Birminghamu byla zničena. Okna jsou všechna pryč, celá oblast je zavřená, nemůžu teď otevřít, naštěstí jsou všichni zaměstnanci i hosté v pořádku,“ napsal Jamie na Twitteru o své italské restauraci.


Zobrazit mapu Nepokojů v Londýně na větší mapě

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Najdete na iDNES.cz