Modul Huygens poslal první fotografie

  23:01
Jedna z nejambicióznějších vesmírných misí poslední doby skončila. Modul Huygens ze sondy Cassini poslal fotografie z povrchu největšího měsíce Saturnu. Letěl k němu sedm let. Po odeslání snímků a rozboru atmosféry přestane fungovat.

INFOGRAFIKA:
CESTA K TITANU

Modul připomínající třímetrovou mísu se na třech padácích snášel k povrchu Titanu, který je s průměrem 5150 kilometrů dokonce větší než planety Merkur a Pluto.

Huygens potvrdil dopad signálem. Pozemní kontrola v Evropském středisku pro kosmické operace (ESOC) v německém Darmstadtu ho zachytila citlivými teleskopy. První signál poslal už před polednem, kdy vstoupil do atmosféry.

Specialisté tak zjistili, že modul "žije". "Bylo to, jako když poprvé uslyšíte brečet dítě," popsal své pocity serveru BBC manažer mise Jean-Pierre Lebreton. "To nám ukázalo, že je sonda je v pořádku, že vše běží dobře," dodal.

Během prostupování atmosférou Huygens zasílal data pořízená přístroji a panoramatickými kamerami sondě Cassini. Ta je pak předá vědcům na Zemi.

Data poletí na Zemi 67 minut
Manévr začal krátce po desáté hodině středoevropského času. Těsně před 13. hodinou přístroje modulu měly začít odebírat vzorky atmosféry měsíce. První data na Zem dorazila po čtvrté hodině.

K překonání 1,2 miliardy kilometrů signál potřeboval 67 minut. První fotografie Titanu by měly být k dispozici zhruba v půl deváté večer. Hned poté by se měly objevit i na internetu.

Vědci hledají na Titanu kořeny života
Mise Cassini-Huygens stála americkou NASA, Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) a Italskou kosmickou agenturu ASI tři miliardy dolarů. Sonda byla do kosmu vynesena v roce 1997 z Mysu Canaveral na Floridě. Modul se od ní odpojil o Vánocích.

Vědci věří, že by se na Titanu mohly odehrávat reakce organických látek podobné procesům, z nichž vzešel život na Zemi. Ovzduší Titanu je podobně jako na Zemi z velké části tvořeno dusíkem, ale životu nepřeje teplota minus 180 stupňů Celsia.

Titan je pravděpodobně jediným měsícem s atmosférou v naší sluneční soustavě. Na povrchu, který je zastřen hustou mlhou, se údajně nachází tekutý metan a etan. Vědci si ale nejsou zcela jistí, co přesně Huygens na povrchu objeví.

Titan je zmrazená laboratoř, říká astronom
Informace získané Huygens mohou podle ředitele pražské Hvězdárny a planetária Marcela Grüna způsobit revoluci ve znalostech lidstva o sluneční soustavě a vzniku života.

"Doufáme, že najdeme klíč k tomu, jak se neživá látka měnila v živou. Je to takový zmrazený svět, taková laboratoř přírody," řekl.

"Je to paradox. Letíme do vzdálenosti více než miliardy kilometrů od Země, abychom se dověděli o tom, jak to vypadalo na Zemi v době, kdy tady nikdo z nás nebyl. Ještě tu ani nebyl život, ale teprve se začínal tvořit," uvedl Grün.

Připomněl, že lidé pátrají po životě na Marsu a možná tam stopy přerušeného života najdou. "Na Titanu se ale mohou dovědět, jak se rodil," vysvětlil.

Přístroj na modulu vymyslel Čech
Mise k Saturnu je podle Grüna také úspěchem české vědy, protože jeden z dvanácti měřicích přístrojů, který má na palubě družice Cassini, vymyslel Čech Jiří Švestka.

Je to zařízení, které registruje a zkoumá kosmický prach. Novinkou je to, že měří elektrický náboj prachových částic. Soustava mřížek zaznamená nepatrná prachová zrníčka velikosti částic cigaretového kouře.

Zatímco Huygens bude pracovat jen několik hodin, Cassini má létat kolem Saturnu až do července 2008. Na Zemi bude posílat nejen informace o této planetě a jejích prstencích, ale i o jejich měsících, kterých už předchozí sondy objevily 34. - více zde

Jména plavidel jsou poctou astronomům
Evropská sonda se jmenuje podle nizozemského astronoma Christiaana Huygense, který v 17. století objevil Saturnovy prstence a měsíc Titan. Jméno sondy odkazuje na jeho francouzsko-italského současníka Jeana-Dominika Cassiniho.

Ten objevil další čtyři velké Saturnovy měsíce - Iapetus, Rhea, Dion a Thetis. Jako první také zpozoroval mezeru mezi prstenci, která se na jeho počest nazývá Cassiniho dělení.

Specialisté v Evropském středisku pro kosmické operace v německém Darmstadtu čekají na signál z modulu Huygens, který sestupuje atmosférou Titanu. (14. ledna 2005)

Náčrt manévru, při kterém modul Huygens vnikl do atmosféry Titanu. (14. ledna 2005)

Náčrt manévru, při kterém modul Huygens vnikl do atmosféry Titanu. (14. ledna 2005)

Vědci z Evropské vesmírné agentury (ESA) čekají na signál z Huygens. (14. ledna 2005)

Jeden z prvních snímků měsíce Titanu. Byl pořízen z výšky 16 kilometrů nad povrchem při sestupu sondy Huygens. (14. ledna 2005)

Jeden z prvních snímků Titanu. Byl pořízen sondou Huygens z výšky 8 kilometrů. (14. ledna 2005)

Jeden z prvních snímků Titanu. Byl pořízen sondou Huygens z povrchu měsíce. Na povrchu jsou vidět ledové balvany. Jejich velikost bude upřesněna po důkladném zpracování snímku. (14. ledna 2005)

Snímek povrchu Titanu pořízený sondou Huygens. Na povrchu jsou vidět ledové balvany. Jejich velikost bude upřesněna po důkladném zpracování snímku.

Snímek povrchu měsíce Titanu vzniklý složením záběrů, které pořídila sonda Huygens při svém sestupu. (17. ledna 2005)

Snímek povrchu měsíce Titanu vzniklý složením záběrů, které pořídila sonda Huygens při svém sestupu. (17. ledna 2005)

Autoři: ,

Meteorolog Žák: Lidstvo je před bodem zlomu. Moře za 70 let stoupne o půl metru

  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští politici a přátelé, ale také evropští státníci. Do Hluboké nad Vltavou dorazil slovenský premiér Robert...

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít záležitost do vlastních rukou. Na sklonku devadesátých let Roman Blažek vyrobil první snowboardy a...

6. října 2024

„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy, říká mi asi 45letý Ido, Telavivan pohybující se v mezinárodním obchodu. Do rezerv jako námořník...

6. října 2024

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů

Premium

Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku, říká šéf Asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný. Jak velký reálně trh s...

6. října 2024

Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže...