INFOGRAFIKA:
SONDA CASSINI
Na konferenci v západoanglickém Exeteru to oznámil profesor Carl Murray z londýnské univerzity.
Detailní záběry prstenců Saturnu zaslala sonda Cassini už začátkem července. Tyto ultrafialové snímky odhalily, že na vnějších prstencích je více ledu než na vnitřních. - více zde
Saturnovy prstence jsou podle dosavadních poznatků tvořeny převážně z malých částic pevné horniny a ledových krystalů. Každý z velkých prstenců je tvořen tisíci tenčích soustředných pásů.
Jak přesně ozdoba Saturnu vznikla, je dosud stále nejasné. Podle jedné z teorií jde o částečky měsíců, které se na oběžné dráze rozdrtily a zbytky se vlivem přitažlivosti rozprostřely po celé oběžné dráze kolem planety.
Není ale zřejmé, na základě jakých principů se v soustavě prstenců vyčlení nový, samostatný, jak jsme toho nyní zřejmě svědky.
Své prstence ovšem mají i další velké planety naší soustavy Jupiter, Uran a Neptun, jen nejsou tak zřetelné jako Saturnovy.
Sondu Cassini s výsadkovým modulem Huygens vyvinuly společně vesmírné agentury - americká NASA a evropská ESA. Sonda po sedmiletém cestování dorazila letos v červnu k Saturnu a přešla na oběžnou dráhu kolem něj. - více zde
K jednomu z jejích hlavních výzkumných cílů patří Saturnův měsíc Titan, na němž nejsou vyloučeny ani primitivní formy života.
Právě na Titanu se má modul Huygens pokusit přistát. Má se tak stát při novém přiblížení k tomuto měsíci: v prosinci modul opustí mateřskou sondu, prolétne hustou atmosférou Titanu a v lednu se s pomocí padáku snese na jeho povrch.
Planeta Saturn zachycena na snímku z družice Cassini. (26. června 2004) |
Snímky sondy Cassini zachytily detaily prstenců planety Saturn, které jsou zobrazeny v odstínech tyrkysové a červené. |
Sonda Cassini poslala z oběžné dráhy kolem Saturnu nové snímky prstenců této planety. (21. září 2004) |