Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak vyfotit potápěče. „Francouzský Cimrman“ vynalezl podvodní blesk

Seriál
Hypnoticky modrozelený snímek vznášejícího se potápěče v dobovém skafandru je považován za jednu z prvních fotografií pořízených pod vodou. Mořský biolog Louis Boutan na ní v roce 1899 na jihu Francie zachytil svého kolegu Emila Racovitze. Experimentoval při tom s výbušnými materiály, a to s jediným cílem: Vyrobit v mořské hlubině dostatek světla. Jak se tehdy vše odehrálo, popisuje další díl seriálu Slavné fotografie.

Podvodní portrét oceánografa Emila Racovitze v potápěčském obleku, připisovaný Louisi Boutanovi, je považován za jednu z prvních podvodních fotografií s bleskem. Snímek z roku 1899 byl digitálně kolorován, barvy nemusí být dobově přesné. | foto: Louis Boutan Getty Images

Původ a vznik podmořské fotografie francouzského mořského biologa Louise Boutana obestírají nejrůznější více nebo méně přesné příběhy. Často se uvádí, že jde o vůbec první podmořskou fotografii. Tu ovšem pořídil o 43 let dřív Angličan William Thompson v zátoce Weymouth v Dorsetu na pobřeží Lamanšského průlivu: Fotoaparát v pouzdře ze dřeva a železa připevnil na stativ, který pak pomocí lana spustil do hloubky 5,5 metru.

Expozice trvala deset minut, než fotoaparát zatopila voda. Fotografická deska poté vydala nepříliš zřetelný, ale přeci jen rozeznatelný snímek zátoky. Z vizuálního hlediska se sice nejedná se o velké umělecké dílo, přesto tato fotografie znamenala značný technický úspěch tehdejší doby.

První podvodní fotografie, kterou v roce 1856 pořídil William Thompson u břehů jihoanglického Doveru.

Trvalo další desítky let až do roku 1893, než se tímto směrem vydal někdo další. Fotografické pokusy pod vodou začal provádět na opačném konci La Manche Francouz Louis Boutan. Biolog, vynálezce, fotograf a renesanční člověk, jehož zájmy sahaly od embryologie vačnatců přes potápění po zlepšování pěstování rýže v Indočíně. Zkrátka skutečný francouzský Cimrman.

Slavné fotografie

I ten si může připsat několik prvenství: Jeho snímek rumunského oceánografa a biologa Emila Racovitze, který pořídil po šesti letech pokusů a omylů v Banyuls-sur-Mer na jihu Francie, je zřejmě prvním podvodním portrétem na světě. Jde také o první podvodní fotografii, při níž byl použit umělý blesk.

O vzniku fotografie kolují různé zavádějící domněnky: třeba ta, že snímek vznikl padesát metrů pod hladinou moře, že expozice trvala třicet minut, nebo že Boutan následně utrpěl otravu dusíkem. O hloubce ovšem nejsou dostatečně průkazné údaje, prokazatelná nejsou ani ostatní tvrzení. Stejně tak se nejedná o autoportrét.

Jak dostat světlo do mořské hlubiny

V roce 1893 Boutan zřejmě sestrojil svůj první podvodní fotoaparát a tehdy také pravděpodobně pořídil několik svých prvních snímků pod vodní hladinou. Svého kolegu Racovitze ovšem vyfotil Boutan až v roce 1899 poté, co s přáteli a kolegy vyvinul své třaskavé udělátko, tedy umělý blesk pro podvodní fotografování.

Biolog a průkopník podvodní fotografie Louis Marie-Auguste Boutan (1859-1934)

Expozice by bez dodatečného zdroje světla skutečně musela trvat zhruba půl hodiny, aby se na osvitné desce postupně vytvořil zřetelný obraz. Právě proto se Boutan snažil dobu expozice snížit a podmořské šero prosvětlit umělým zdrojem. Rizikem bylo, že první prototypy blesku zároveň mohly sloužit jako bomba: k jeho vytvoření nejdříve použil lihovou lampu na sudu naplněném kyslíkem. Záblesk vytvářel obláček hořčíkového prášku vypouštěného nad plamenem.

Právě takto nejspíš Boutanův podvodní portrét také vznikl. Usuzovat tak lze ze zřetelně zobrazených vodních řas na levé straně snímku i z relativně ostrého textu, který potápěč drží na tabulce před sebou. Na ní stojí „Photographie Sous Marine“, tedy Podvodní fotografie.

Od bomby k přenosnému blesku

Od té doby Boutan společně se svým technicky zdatným bratrem Augustem, s elektroinženýrem, kterým byl jistý pan Chaffour, a se svým asistentem Josephem Davidem zdokonaloval původní výtvor. Auguste navrhl plán podvodního fotoaparátu, který umožňoval nastavení clony, desek a závěrky pod vodou. Vyvinul také metodu změny vztlaku fotoaparátu pomocí balonku naplněného vzduchem.

Tyto první pokusy přibližuje video z podmořského festivalu v Barceloně:

Osvětlení ovšem stále nebylo dostatečné. Tady pomohl inženýr Chaffour, jenž vytvořil žárovku, do níž by se vešla hořčíková páska. Žárovka byla naplněna čistým kyslíkem a hořčíková páska se zapalovala pomocí elektrického proudu. Hořící hořčík ovšem vytvářel hustý dým oxidu hořečnatého, který pokrýval vnitřek žárovky a tlumil obraz. Zároveň to nebylo příliš bezpečné řešení, protože žárovky v důsledku přehřátí vybuchovaly.

Žárovku poté vylepšil Joseph David, použil opět hořčíkový prášek a snížil riziko výbuchu. Vše ovšem muselo být připevněno k dřevěnému sudu, a nešlo tedy o přenosné ani příliš praktické řešení. V průběhu let se nicméně podařilo vyvinout už spolehlivější a skladnější model.

Louis Boutan

(1859 – 1934)

Narodil se 6. března 1859 ve Versailles, vystudoval biologii a přírodopis na pařížské Sorbonně, v roce 1880 byl pověřen přípravou francouzského pavilonu na světové výstavě v Melbourne. V Austrálii pobýval celkem osmnáct měsíců, během nichž procestoval celý kontinent a určil řadu nových druhů živočichů.

Po návratu do Francie strávil šest let studiem mořské biologie, v roce 1886 se naučil potápět. S potápěčským skafandrem studoval mořské živočichy v jejich přirozeném prostředí a litoval, že je nemůže zachytit na fotografiích. Právě to jej vedlo k výzkumu v této oblasti.

Opice Pépée a dětská psychologie

V lednu 1907 během expedice do severního Laosu získal Boutan samici gibona bělolícího, kterou pojmenoval Pépée. Byl fascinován její obratností při vzpřímené chůzi, mrštností a také melodickým, podmanivým zpěvem. Následně podnikl srovnávací studie duševních schopností gibonů a dětí ve věku od dvou do deseti let, kdy se snažil pochopit používání jazyka a abstraktního myšlení. Tím přispěl ke vzniku dětské psychologie i k prvním základům experimentální psychologie.

V roce 1910 byl jmenován profesorem zoologie a fyziologie zvířat na Přírodovědecké fakultě v Bordeaux. Během první světové války společně se svým bratrem Augustem pracoval na vývoji potápěčského obleku využitelného pro armádu.

Po válce Boutan pokračoval ve studiu perlorodek a začal se zajímat o umělou výrobu perel, v níž rovněž patřil mezi první průkopníky.

Slavné fotografie

Autor:

Ukradli nám řeznictví. My jim vzali zlato. Dokázali jsme to, brácho!

Bráchové Na mistrovství světa v roce 1972 v Praze se bratři Jiří (vlevo) a...

Seriál Málokdy se do jedné fotky promítne tolik hlubokých pocitů, zásadních událostí či lidských povah....

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

Jednu z nejslavnějších fotografií historie Earthrise pořídil člen posádky mise...

VIDEO Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago...

Seriál Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

Italský diktátor Benito Mussolini byl i se svou milenkou Clarou Petacci a...

VIDEO Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1....

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Pogrom na Kypru z něj udělal velkého fotografa. Hrůzy válek ho mučí dodnes

Kypr, 1964. Don McCullin na rozbouřeném ostrově dokumentoval etnické násilí...

Seriál Nebylo mu ani třicet, když vyhrál nejprestižnější fotografickou cenu na světě. Jeho snímek zoufalé...

Hrábnutí do rozkroku, ikonická fotka anglického fotbalu. A začátek přátelství

Vinnie Jones z Wimbledonu (vlevo) se až příliš intimně sblížil s Paulem...

Seriál Jeden byl na trávníku génius. Nejnadanější anglický fotbalista za padesát let, říkávalo se ještě...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...