Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA chtějí přepsat adresu čínské ambasády. Má uctít politického vězně

  12:22
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu by mohlo získat nelichotivou adresu. Americký senát schválil návrh republikánského kandidáta Teda Cruze, podle kterého by se prostranství pojmenovalo po literárním kritiku Liou Siao-poovi. Držitele Nobelovy ceny míru Čína vězní za rozvracení státu. Bílý dům ale návrh zřejmě vetuje.

Portrét vězněného čínského disidenta Liou Siao-poa | foto: AP

Na vizitkách a hlavičkovém papíru čínského velvyslance ve Spojených státech se v současnosti skví prestižní adresa: 3505 International Place, tedy Mezinárodní náměstí. Podobnou mají i další zastupitelské úřady na malebném předměstí na severozápadě Washingtonu, D. C., kde stojí ambasáda Kamerunu, Singapuru, Etiopie, Bahrajnu, Jordánska, Bangladéše, Izraele nebo Ghany.

Čínská ambasáda ve Washingtonu.

Republikánský senátor Cruz, který v těchto měsících soupeří s Donaldem Trumpem o nominaci do boje o post amerického prezidenta, má ovšem o adrese čínské ambasády jinou představu (profil Cruze si přečtěte zde). Horní komora amerického Kongresu v pátek schválila jeho návrh, aby část náměstí nesla název „Liu Xiaobo Plaza“ - ve volném českém překladu náměstí Liou Siao-poa.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Spojené státy učinily vůči Číňanům vstřícné gesto. Zastupitelský úřad na místě pojmenovaném po jejich občanovi, který před pěti lety získal Nobelovu cenu, by nejednu zemi potěšil.

To by však literární kritik a lidskoprávní aktivista Liou Siao-po nesměl být politickým vězněm, který si odpykává jedenáctiletý trest za rozvracení státu. Pro cenu si v roce 2010 do norského Osla nesměl přijet ani nikdo z jeho příbuzných a Čína přesvědčovala velvyslance dalších zemí, aby na ceremoniál nechodili (více se dočtete zde).

Na novou adresu jediného domu mají upozornit tři cedule

Senátní návrh číslo 2451 velmi přesně stanoví, která část města má nové jméno nést. Na západě ji vymezuje ulice jménem International Drive, na severu Van Nessova ulice pojmenovaná po někdejším starostovi San Francisca, na východě pak právě zmíněné náměstí.

Lioua inspirovala Charta 77

Liou Siao-po studoval v Pekingu i na univerzitách v USA a Norsku. Sílící demokratizační hnutí v Číně v roce 1989 jej donutilo vrátit se do vlasti, kde se zapojil do organizace studentských protestů.

Za svou činnost byl zatčen a odsouzen k téměř dvouletému vězení. Kritika čínského systému vlády jedné strany vynesla Liouovi v letech 1996 až 1999 druhý pobyt ve vězení, tentokrát v převýchovném pracovním táboře. Oženil se zde s Liou Sia, která je další postavou disidentského hnutí.

Dosud nejvýznamnějším Liouovým počinem je sepsání Charty 08, v níž několik set čínských osobností navrhlo 19 opatření ke zlepšení ochrany lidských práv v Číně. Inspirací k sepsání na čínské poměry velmi odvážného dokumentu byla československá Charta 77.

Stručně řečeno, do nově pojmenovaného prostoru spadají jen dvě budovy. Jednu vlastní americká federální vláda, tou druhou je právě čínské velvyslanectví.

Jeho adresu navrhovaný zákon přepisuje na Liu Xiaobo Plaza 1 a žádá, aby se tak o objektu zmiňovaly veškeré mapy a úřední dokumenty.

Návrh počítá i se zhotovením třech nových uličních cedulí, které jméno politického vězně připomenou na rohu ulic a na stěně vedlejší federální budovy, o jejíž případné nové adrese se ovšem zákon nezmiňuje.

Liou Siao-poa by tak měl na očích každý, kdo se k ambasádě přiblíží.

Bílý dům zákon zřejmě vetuje

Návrh získal v senátu podporu, teď míří do Sněmovny reprezentantů. Pokud projde i tam, musí ho podepsat prezident. Mluvčí Bílého domu však agentuře Reuters řekl, že Barack Obama se k návrhu moc vstřícně nestaví.

„Přestože na Čínu nadále tlačíme s požadavky na dodržování lidských práv, propuštění Liou Siao-poa i dalších politických vězňů, nemyslíme si, že počin senátora Cruze ohledně přejmenování ulice ve Washingtonu, D. C., je efektivní cestou k dosažení cíle,“ prohlásil mluvčí. Prezidentovi poradci podle něj hlavě státu doporučí, aby návrh vetovala.

„Spojené státy už jsou při jednání s Čínou bezradní. Zdráhají se totiž zapojit vojenské hrozby nebo ekonomické sankce, které by se jim mohly vymstít. Jedinou možností pro Washington zůstávají malicherné kroky, jak Čínu popudit. Číně to však pomáhá pochopit, s jak odpornými hráči se na svém vzestupu setká,“ komentuje z Pekingu událost státní deník Global Times.

Návrh na přepsání adresy čínské ambasády se v americkém Kongresu objevil už v roce 2014, i tehdy mělo prostranství připomínat Liou Siao-poa. Zákonodárci se inspirovali krokem z 80. let minulého století, kdy se ulice před velvyslanectvím tehdejšího Sovětského svazu přejmenovala na počest fyzika, aktivisty a politického vězně Andreje Dmitrijeviče Sacharova.

Červená značka ukazuje polohu čínské ambasády na severozápadě Washingtonu. Nedaleká zelená plocha představuje park na Mezinárodním náměstí. Tomu by zůstalo původní jméno, nový zákon by však pojmenoval plochu mezi náměstím a ulicemi, které ambasádu obklopují.

Červená značka ukazuje polohu čínské ambasády na severozápadě Washingtonu. Nedaleká zelená plocha představuje park na Mezinárodním náměstí. Tomu by zůstalo původní jméno, nový zákon by však pojmenoval plochu mezi náměstím a ulicemi, které ambasádu obklopují.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

ANO opouští evropskou frakci, Dostálovou ve vedení Sněmovny nahradí Juchelka

21. června 2024  9:20,  aktualizováno  10:11

Přímý přenos Hnutí ANO se rozhodlo vystoupit z evropské frakce RENEW Europe i z evropské strany ALDE. „RENEW a...

Za zákazem sebrali výbušninu. Chorvati viní Čecha z exploze a smrti dítěte

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  10:08

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana České republiky v souvislosti se středečním výbuchem u...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

21. června 2024  9:13,  aktualizováno 

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního...

Emánka Macrona může z paláce vyhnat protekční „spratek“, říká profesor Eichler

21. června 2024

Vysíláme Slavkov nebo Waterloo? I tak se z pohledu současného prezidenta Emmanuela Macrona hovoří ve Francii...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...