Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kosovo vyhlásilo nezávislost a už létají kameny

  11:10aktualizováno  22:56
Na mapě Evropy se objevil nový stát. Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Bělehrad odtržení provincie odsoudil. Dva tisíce Srbů napadly kameny ambasádu USA a ve čtvrtek vyjádří svůj nesouhlas na masové demonstraci. Rusko ještě večer svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Albánci oslavují nezávislost Kosova

Albánci oslavují nezávislost Kosova - Kosovští Albánci v Prištině oslavují historické nedělní odpoledne, kdy jejich parlament vyhlásil nezávislost. (17.2.2008) | foto: Reuters

Vyhlášením kosovské nezávislosti končí další kapitola předlouhého a krvavého rozpadu bývalé Jugoslávie. "Počínaje dneškem je Kosovo hrdým, samostatným a svobodným státem," řekl premiér Hašim Thaci.

Parlament mimořádně zasedl ve tři hodiny odpoledne. K poslancům promluvil kromě Thaciho i prezident Fatmir Sejdiu. Předseda vlády pak zákonodárcům přečetl text deklarace nezávislosti, podle něhož se Kosovo stává demokratickým, laickým a multietnickým státem, který zajistí stejná práva všem obyvatelům.

Pro deklaraci se vyslovilo 109 poslanců, proti žádný. Jedenáct zákonodárců - hlavně kosovských Srbů - na mimořádné schůzi chybělo. Poslanci ještě vyberou národní symboly.

Oslavy Albánců začaly už v sobotu
Kosovo, nyní již bývalá jihosrbská provincie, bylo od konce konfliktu v roce 1999 pod správou OSN. O jejím budoucím statutu se začalo pod taktovkou mezinárodního společenství vyjednávat v únoru 2006.

Zdlouhavé a komplikované rozhovory mezi Bělehradem a Prištinou však k ničemu nevedly. V posledních měsících už bylo jisté, že Priština jednostranně vyhlásí nezávislost, otazníkem zůstávalo jen datum.

Spekulace, že to bude neděli, potvrdil v sobotu i Hašim Thaci. Do ulic okamžitě vyšly oslavovat stovky kosovských Albánců. - více zde

Kosovský parlament vyhlašuje nezávislost

Budovy OSN, USA a EU se staly terčem útoků
První útoky ze strany rozhořčených Srbů na sebe v neděli nenechaly dlouho čekat. Před americkou ambasádou v Bělehradě se srotily dva tisíce demonstrantů. Vykřikovali hesla jako "Kosovo je srdcem Srbska" a nadávali USA a NATO. Na ambasádu házeli kameny.

Převážně mladiství demonstranti rozbili několik oken. Vstupu do velvyslanectví jim ale 500 příslušníků pořádkové policie zabránilo. Dav rozehnali slzným plynem. Sanitky odvezly podle reportéra ČT několik zraněných. Rozohnění Srbové v Bělehradu následně zdemolovali prodejnu McDonald´s.

Na budovu soudu OSN v Kosovské Mitrovici, která je centrem kosovských Srbů, dopadlo několik granátů. V jiné budově zástupců Evropské unie se našlo výbušné zařízení. Nejsou ale hlášena žádná zranění.

Největší protest srbské veřejnosti proti odtržení Kosova se ale bude konat ve čtvrtek. Prezident Tadič a šéf radikální strany Nikolajič se dohodli uspořádat v centru Bělehradu velké shromáždění, které vyjádří odpor Srbů.

. Nezávislost Kosova vzbudila nadšení i odpor

Rusko svolalu Radu bezpečnosti
Postoj Bělehradu zůstává stejný: úplné a bezvýhradné odmítnutí samostatného Kosova. Srbové považují provincii za kolébku své národnosti a nedělitelnou součást svého území. Předseda srbské vlády Vojislav Koštunica v televizním projevu po deklaraci nezávislosti prohlásil, že Kosovo je falešný stát, nezákonně podporovaný Američany.

Srbové v kosovské otázce spoléhají na podporu svého tradičního spojence Ruska. Moskva se také od počátku stavěla proti odtržení a varovala, že nezávislé Kosovo bude precedentem pro separatisty na celém světě, třeba i v "její" Abcházii a Jižní Osetii. - více zde

Moskva okamžitě po deklaraci nezávislosti požádala OSN o její anulování a svolání Rady bezpečnosti. Ta se měla sejít už v 19:00 našeho času. Nakonec bylo setkání v New Yorku přesunuto na devátou večer. Po takřka dvouhodinovém jednání Rada oznámila, že se neshodla na společném postupu.

V Prištině slaví milion lidí
Kosovo má asi dva miliony obyvatel, přes devadesát procent populace tvoří etničtí Albánci. V Prištině žije asi půl milionu lidí. Přesto tu večer slaví nezávislost až milion Albánců. Do města se sjeli i z exilu v zahraničí.

Oslava kosovské nezávislosti v ulicích Prištiny

Kdo naopak neslaví, jsou menšinoví kosovští Srbové. Bojí se diskriminace. Thaci se je už v pátek na tiskové konferenci snažil ujistit, že strach je zbytečný. "V samostatném Kosovu budou mít všichni zaručena práva, nikdo nebude diskriminován," prohlásil.

Osoba Hašima Thaciho je dodnes kontroverzní. Během balkánského konfliktu byl odsouzen za terorismus. Podle německé tajné služby a deníku New York Times doposud udržuje styky s kosovskou mafií a nechal zavraždit své bývalé druhy z UCK. Thaci to označuje ze srbskou propagandu.

Pravoslavná církev radí nasadit armádu
Proti odtržení Kosova se razantně postavila srbská pravoslavná církev. Její biskup Artemije požádal vládu, aby do provincie vyslala vojáky a uchránila historicky cenné území.

Kosovu fandí většina států Evropské unie, proti samostatnosti se staví jen ty země, které mají samy problém se separatisty - například Španělsko či Řecko.

A podpora Prištině přichází i z USA. Američané už několikrát zopakovali, že nový stát na mapě Evropy uznají. I když prezident George Bush se v neděli vyjadřoval poněkud zdrženlivě a na otázku uznání Kosova přímo neodpověděl.

Česko podle vicepremiéra Alexandra Vondry nezávislost Kosova zřejmě časem uzná. Jednostranné vyhlášení nezávislosti ale označil za nešťastné například prezident Klaus. - více zde

. Co se stane po vyhlášení nezávislosti?

Pět možných scénářů, které budou následovat po odtržení Kosova.

Západ Kosovo uzná, EU převezme odpovědnost
USA a většina členů Evropské unie uzná nezávislost Kosova. Srbsko podpoří jen Kypr, Řecko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Španělsko. Unie pošle do Kosova dva tisíce policistů, soudců a úředníků, aby v něm udržela pořádek. Srbsko zřejmě stáhne své velvyslance ze zemí, které Kosovo uznaly.

Bělehrad doporučí Srbům odmítnout odtržení
Vláda v Bělehradě může doporučit 120 tisícům Srbů v Kosovu odmítnout odtržení provincie. Srbové si na severu Kosova vytvoří vlastní srbský parlament, školy, zdravotnictví a administrativu. Menšina by také mohla odmítnout spolupráci s misí Unie. Současní vojáci NATO v krajině zřejmě přesto zůstanou.

Srbsko přistoupí k razantním protiopatřením
Vláda v Bělehradě může uzavřít společné hranice, uvalí na provincii obchodní embargo a odmítne uznat kosovské pasy. Srbsko může Kosovu odříznout i dodávky elektřiny, vody a telefonních či internetových služeb. To by mohlo vyvolat ozbrojený odpor.

V Srbsku přijde politická krize
Odtržení Kosova může posílit politickou rozpolcenost uvnitř Srbska. Nacionalistický premiér Vojislav Kostunica se postaví proti evropské integraci, což vyvolá odpor pro-evropského prezidenta Tadiče. Celá situace může vyvrcholit volbami, kde se Srbové rozhodnou mezi cestou na západ či k Rusku. Ultranacionalistická Radikální strana bude posílena.

Vyhlídky na násilí
Na území Kosova stále operuje řada gangů a ozbrojenců s výzbrojí Kosovské osvobozenecké armády (UČK). Stejně jako Srbské nacionalistické skupiny jsou odhodlány pozvednou zbraně k obhajobě zájmů v novém státě. Násilí by mělo zabránit asi 16 tisíc příslušníků NATO v provincii.

Autoři: , , ,

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....