Nezávislost Kosova vzbudila nadšení i odpor

  18:04aktualizováno  20:39
Vyhlášení nezávislosti Kosova vyvolalo ve světě rozdílné reakce. Albánie a Irsko okamžitě přislíbily bývalé srbské provincii rychlé uznání. Rusko odtržení Kosova odsoudilo a vyzvalo ke svolání schůzky Rady bezpečnosti OSN. Evropská unie, NATO a Německo žádají zachování klidu.

Česko zatím chtělo nezávislé Kosovo uznat. Klaus i levice jsou ale proti. | foto: Reuters

Nezávislost Kosova ihned odmítli Srbové. Předseda vlády Vojislav Koštunica prohlásil, že Kosovo je falešný stát, nezákonně podporovaný Američany. Ambasáda USA v bělehradě a budovy OSN a EU v Mitrovici se staly terčem útoků. Srbská pravoslavná církev dokonce požádala vládu, aby historicky cenné uzemí udržela za pomoci armády. - více zde

Moskva žádá OSN o anulování kosovské deklarace nezávislosti. "Rozhodnutí kosovského vedení vytváří riziko vystupňování etnického násilí v provincii a vznik nového konfliktu na Balkáně," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Rada bezpečnosti OSN by se měla na žádost Ruska sejít k naléhavému zasedání už v dnes v 19:00 našeho času. Nakonec bylo setkání přesunuto na devátou večer.

Albánie vyhlášení nezávislého Kosova uvítala. "Dnes se pro Balkán otevřela nová éra, období, kdy se začleníme do euroatlantických struktur a kdy odložíme nepřátelství a otevřeme novou kapitolu spolupráce," řekl premiér Sali Berisha.

Unie, Německo a NATO vyzvaly ke klidu
Mluvčí Evropské komise Jens Mester vyzval po vyhlášení nezávislosti Kosova ke klidu. "Apelujeme na všechny strany v Kosovu a v celém regionu, aby zachovaly klid a nereagovaly na žádnou provokaci. Mezinárodní komunita nebude tolerovat žádné násilí," uvedl Mester.

Se stejnou výzvou se na všechny zainteresované strany obrátil i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. NATO ujistilo, že jednotky KFOR zůstanou v oblasti a budou se snažit zabránit násilnostem.

Spojené státy vzaly vyhlášení nezávislosti Kosova na vědomí, zatím však bývalou srbskou provincii neuznaly. Prezident Bush dnes jen ocenil deklarovanou rovnost Srbů a Albánců v Kosovu.

. Kosovo vyhlásilo nezávislost a už létají kameny

Češi čekají na Unii, Klaus je proti
Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry Česko nezávislost Kosova uzná, ale zřejmě až jako jedna z posledních zemí EU. Před srbskou ambasádou v Praze proti tomu dnes protestovalo asi 20 lidí.

Nesouhlasí ani řada vrcholných politiků. Jednostranné vyhlášení nezávislosti kritizoval prezident Václav Klaus. "Některé jiné části jiných států mohou najednou přijít na to, že jim to tak úplně nevoní v tom větším státu, ve kterém se dodneška nacházejí," řekl na TV Prima.

Dominového efektu a eskalace násilí se obává i poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD) či komunistický europoslanec Ransdorf.

Česká diplomacie čeká s konkrétnějším vyjádřením na stanovisko EU. "Za klíčový (...) považuje ČR závazek zajištění demokratického a multietnického Kosova, včetně ochrany kulturních a historických památek, práv menšin, vytváření podmínek pro návrat uprchlíků, stejně jako uznání role mezinárodního společenství v Kosovu v nadcházejícím období při implementaci Ahtisaariho plánu," konstatuje prohlášení ministerstva zahraničí. Podobně a opatrně se vyjádřil i premiér Topolánek.

Od většiny Evropské unie se Kosovo zřejmě dočká podpory. Proti jeho samostatnosti se dosud stavily jen Kypr, Řecko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Španělsko.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Najdete na iDNES.cz