Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Co může Rusko v Sýrii ztratit? Paradoxně i Asada

  11:11
Ruská vojenská intervence v Sýrii trvá již zhruba měsíc, takže je možno prvotně zhodnotit úspěšnost ruského angažmá a v souvislosti s tím shrnout i hlavní rizika, která se s ním pro Rusko váží, pokud by boje nepokračovaly tak, jak Moskva očekává.

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě. (21. října) | foto: Reuters

Zní to paradoxně, ale ruská vojenská intervence může syrský režim oslabit a přivolat jeho pád.

Úvodní široce založené ofenzívy režimních sil podporovaných ruskými nálety, bojovníky Hizballáhu, šíitskými milicemi z Iráku a příslušníky íránských ozbrojených sil totiž dosáhly jen lokálních úspěchů draze vykoupených těžkými ztrátami na živé síle a vojenské technice. Pokud by se situace nezlepšila, syrský režim nejenom neupevní své obranné pozice, ale bude se po ukončení ruských operací nacházet v horší kondici než na jejich počátku.

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Vyhlídky režimu by mohlo zhoršit i to, že opozici se může dostat zvýšené podpory ze zahraničí a tlak režimu a jeho spojenců může její řady zkonsolidovat a zradikalizovat. Pragmatická nutnost zefektivnit velení a koordinace bojových akcí opozičních bojůvek tváří v tvář zesíleným útokům režimu totiž může jít ruku v ruce s náborem nových bojovníků, jenž bude podnícen odporem proti „okupačním silám pravoslavné velmoci“.

Rusko dnes hraje v Sýrii vabank. Pokud se mu nepodaří syrský režim zachránit, o Sýrii nadobro přijde, neboť mu v regionu nezbude žádný vazal. Není totiž v pozici Íránu, jenž podporuje v Libanonu šíitské hnutí Hizballáh a na syrské půdě pak buduje na místním režimu nezávislé milice. Dlouhodobé vedení leteckých operací v Sýrii bude pro Rusko rovněž logistickou a organizační výzvou a svět bude nepochybně bedlivě sledovat, jak si Moskva povede.

V sázce je tak i mezinárodně-politická reputace Ruska coby velmoci, neboť bez ohledu na délku a vývoj bojů musí prokázat, že jeho intervence není jen pouhý gestem či pomíjivou demonstrací síly.

Putinův režim nehraje syrskou hru pouze pro své zahraniční konkurenty, ale i pro své národní publikum. V případě porážky by tak utrpěla jeho důvěryhodnost i doma. Podobně jako carské Rusko však může své síly snadno přepnout, protože vedle Sýrie je stále angažováno i na pro Putina geopoliticky nepostradatelné Ukrajině. I kdyby však Sýrie popularitou Putinova režimu citelně nezamávala, může vládci Ruska přidělat vrásky na čele z bezpečnostních důvodů. „Islámský stát“ (IS) může provést na území Ruské federace odvetné útoky a krom toho úspěšně těžit i z vývoje v Sýrii.

Například proto, že boj s IS nepředstavuje pro syrský režim ani Rusko v tuto chvíli prioritu. A také z toho důvodu, že Írán je nyní nucen věnovat více pozornosti Sýrii než Iráku. Jednak pro to, aby maximálně využil synergického efektu ruských útoků a režimních ofenziv, a jednak, aby jeho vliv v Sýrii nepoklesl na úkor Ruska. Obě země, ač spojenci, totiž mají každá vlastní regionální agendu a zájmy. Írán tak do Sýrie přesouvá i část milic z Iráku, kde má IS tím pádem volnější ruku, protože bagdádská vláda je slabá a zbytek šíitských milic vyčerpán nekonečnými boji.

Budoucnost samozřejmě nemusí být pro Moskvu takto černá. Je však nutno brát v úvahu i možný negativní vývoj bojů v Sýrii. PR zisky z ruské akce v Sýrii jsou pro Kreml jisté, avšak krátkodobé, kdežto případná ruská neschopnost z konfliktu odejít se ctí by mohla mít následky trvalé.

Tím spíše, pokud syrská opozice skutečně dostane zvýšenou podporu od svých arabských spojenců, syrský režim zeslábne a Írán vytrvá ve svém úsilí nenechat se v Sýrii svým velmocenským spojencem zahanbit. Ve výsledku se pak nemusí zakývat židle jen pod vládcem Damašku.

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

KOMENTÁŘ: Proč v Česku prudce klesá spotřeba piva? Mladí nechtějí, staří nemohou

19. června 2024

Premium Spotřeba piva loni prudce klesla, ukázaly statistiky pivovarníků. Navíc je to trend už roky. Lidé...

Miláček a aktivista, hlasujte proti. Kovářová grilovala adepta na ústavního soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  12:54

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...