KOMENTÁŘ: Co může Rusko v Sýrii ztratit? Paradoxně i Asada

  11:11aktualizováno  11:11
Ruská vojenská intervence v Sýrii trvá již zhruba měsíc, takže je možno prvotně zhodnotit úspěšnost ruského angažmá a v souvislosti s tím shrnout i hlavní rizika, která se s ním pro Rusko váží, pokud by boje nepokračovaly tak, jak Moskva očekává.

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě. (21. října) | foto: Reuters

Zní to paradoxně, ale ruská vojenská intervence může syrský režim oslabit a přivolat jeho pád.

Úvodní široce založené ofenzívy režimních sil podporovaných ruskými nálety, bojovníky Hizballáhu, šíitskými milicemi z Iráku a příslušníky íránských ozbrojených sil totiž dosáhly jen lokálních úspěchů draze vykoupených těžkými ztrátami na živé síle a vojenské technice. Pokud by se situace nezlepšila, syrský režim nejenom neupevní své obranné pozice, ale bude se po ukončení ruských operací nacházet v horší kondici než na jejich počátku.

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Vyhlídky režimu by mohlo zhoršit i to, že opozici se může dostat zvýšené podpory ze zahraničí a tlak režimu a jeho spojenců může její řady zkonsolidovat a zradikalizovat. Pragmatická nutnost zefektivnit velení a koordinace bojových akcí opozičních bojůvek tváří v tvář zesíleným útokům režimu totiž může jít ruku v ruce s náborem nových bojovníků, jenž bude podnícen odporem proti „okupačním silám pravoslavné velmoci“.

Rusko dnes hraje v Sýrii vabank. Pokud se mu nepodaří syrský režim zachránit, o Sýrii nadobro přijde, neboť mu v regionu nezbude žádný vazal. Není totiž v pozici Íránu, jenž podporuje v Libanonu šíitské hnutí Hizballáh a na syrské půdě pak buduje na místním režimu nezávislé milice. Dlouhodobé vedení leteckých operací v Sýrii bude pro Rusko rovněž logistickou a organizační výzvou a svět bude nepochybně bedlivě sledovat, jak si Moskva povede.

V sázce je tak i mezinárodně-politická reputace Ruska coby velmoci, neboť bez ohledu na délku a vývoj bojů musí prokázat, že jeho intervence není jen pouhý gestem či pomíjivou demonstrací síly.

Putinův režim nehraje syrskou hru pouze pro své zahraniční konkurenty, ale i pro své národní publikum. V případě porážky by tak utrpěla jeho důvěryhodnost i doma. Podobně jako carské Rusko však může své síly snadno přepnout, protože vedle Sýrie je stále angažováno i na pro Putina geopoliticky nepostradatelné Ukrajině. I kdyby však Sýrie popularitou Putinova režimu citelně nezamávala, může vládci Ruska přidělat vrásky na čele z bezpečnostních důvodů. „Islámský stát“ (IS) může provést na území Ruské federace odvetné útoky a krom toho úspěšně těžit i z vývoje v Sýrii.

Například proto, že boj s IS nepředstavuje pro syrský režim ani Rusko v tuto chvíli prioritu. A také z toho důvodu, že Írán je nyní nucen věnovat více pozornosti Sýrii než Iráku. Jednak pro to, aby maximálně využil synergického efektu ruských útoků a režimních ofenziv, a jednak, aby jeho vliv v Sýrii nepoklesl na úkor Ruska. Obě země, ač spojenci, totiž mají každá vlastní regionální agendu a zájmy. Írán tak do Sýrie přesouvá i část milic z Iráku, kde má IS tím pádem volnější ruku, protože bagdádská vláda je slabá a zbytek šíitských milic vyčerpán nekonečnými boji.

Budoucnost samozřejmě nemusí být pro Moskvu takto černá. Je však nutno brát v úvahu i možný negativní vývoj bojů v Sýrii. PR zisky z ruské akce v Sýrii jsou pro Kreml jisté, avšak krátkodobé, kdežto případná ruská neschopnost z konfliktu odejít se ctí by mohla mít následky trvalé.

Tím spíše, pokud syrská opozice skutečně dostane zvýšenou podporu od svých arabských spojenců, syrský režim zeslábne a Írán vytrvá ve svém úsilí nenechat se v Sýrii svým velmocenským spojencem zahanbit. Ve výsledku se pak nemusí zakývat židle jen pod vládcem Damašku.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj proti Tálibánu: při útoku v Afghánistánu zahynuly desítky civilistů

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)

Nejméně 40 civilistů zahynulo a dalších 13 utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na...

Na zelené vlně se svezla i Le Penová, své příznivce však ekologií uspávala

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou...

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou programovou řeč věnovala více ekologii než...

Migrační tlak zesílil. Pašeráci mění taktiku. EU se dohaduje

Loď Ocean Viking má na palubě 356 migrantů, které vylovila ve Středozemním...

Počet migrantů plujících přes Středozemní moře do Evropy roste. Na Maltu za uplynulý týden přijelo téměř 500 lidí,...

GLOSA: Dva Matteové se spolu přetahují o moc. A Itálie trpí

Matteo Salvini a Matteo Renzi

Italská politika netrpí těžkopádností. Zdá se, že ji ovládají dva muži téhož křestního jména. Není však Matteo jako...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz