Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Putin v Sýrii zastínil Západ. Ale zbrojení ho stojí čím dál víc

  16:40
Ruské vojenské angažmá v Sýrii je zatím úspěšné. Nabízí se ale otázka, kolik Moskvu stojí. V době klesajícího ruského HDP a rychle rostoucích výdajů na obranu stojí podle analytika Vladimíra Votápka prezident Vladimir Putin před otázkou ze sovětských dob: máslo, nebo rakety?

Ruské nálety v Sýrii jsou relativně intenzivní. V mediálním prostoru zastínily akce Západu. | foto: AP

Ruské vojenské angažmá v Sýrii je zatím úspěšné. Pod záminkou boje proti teroristickému uskupení „Islámský stát“ poskytuje významnou vojenskou pomoc režimu Bašára Asada, kterého většina mezinárodního společenství odmítá uznat jako legitimního vládce Sýrie.

I když je ruská vojenská síla na místě jen omezená, Moskvě se podařilo v mediálním prostoru zastínit několikaleté angažmá „aliance ochotných“, vedené Spojenými státy a podporující část protiasadovské opozice. Kreml se zatím v Sýrii, podobně jako Bílý dům, vyhnul nasazení pozemních sil (kromě personálu určeného k ochraně základen) a veškerou práci dosud odvádí z bezpečné vzdálenosti letadla a rakety.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Na zemi se ve prospěch Asada angažuje pestrá směsice sil, mezi kterými nechybí gardisté z Íránu, nebo vojáci z Kuby, kteří tak údajně splácejí staré dluhy, které má Havana vůči Moskvě.

Na první pohled se tedy zdá, že Vladimír Putin dokázal v Sýrii zahrát hodně muziky za málo peněz. Na pohled druhý je ale jasné, že Moskvu musí vojenská intervence něco stát.

Kromě operačních nákladů na provoz 50 letounů a podpůrného personálu, umístěného v Sýrii, musíme započítat i cenu „spotřebovaných“ bomb a raket. Spojené státy udávají průměrné náklady na svou kampaň proti Islámskému státu ve výši 10 mil. USD za den. I když lze očekávat, že ruské jednotkové náklady na jednu svrženou bombu, nebo odpálenou raketu, budou nižší než u Američanů, poměrně vysoká intenzita nasazení ruských sil nás vede k odhadu, že jejich náklady spojené s operací v Sýrii nebudou menší než americké.

Zvláště, když k nim musíme ještě připočíst hodnotu zbraní a dalšího materiálu, dodávaného ruskými loděmi do syrských přístavů. Položme si otázku, jak dlouho si může Kreml podobné náklady dovolit a jakou cenu za ně ruské ekonomika nakonec zaplatí.

Je zřejmé, že výdaje na angažmá v Sýrii dále zvýší podíl HDP, který Kreml věnuje na armádu a vojenskoprůmyslový komplex. Podobně jako u jiných autoritativních režimů, ani ruské vojenské náklady není snadné vyčíslit přesně. Pokud vyjdeme z odhadů SIPRI, pak vidíme, že Kreml v roce 2008 vydal na armádu cca 20 miliard amerických dolarů, zatímco v roce 2015 to má být více než 100 miliard dolarů. Jenom v posledním roce mají náklady na zbrojení vzrůst o 15 %, zatímco pokles HDP je odhadován na 4,5 %.

To jinými slovy znamená, že stále větší část národního produktu je přesouvána do neproduktivního a hluboce zkorumpovaného sektoru, který jen stěží pomůže řešit ruský základní problém - nedostatek konkurenceschopnosti národní ekonomiky.

Ruské hospodářství je dlouhá desetiletí silně závislé na cenách ropy, plynu a dalších surovin. I když si Kreml v letech hojnosti vytvořil určité rezervy, lze očekávat, že mu při současném stylu hospodaření dlouho nevydrží. Ceny ropy zatím nevykazují žádné podstatné tendence k růstu a nacházejí se hluboko pod úrovní, při které je Rusko schopno udržet vyrovnaný státní rozpočet. To Kreml nutí k čerpání státních rezerv.

Co může Rusko v Sýrii ztratit?

Přečtěte si také komentář Jana Kužvarta

Zatímco v období hojnosti Rusko deklarovalo fondy ve výši cca 540 mld. USD, v polovině letošního roku to bylo „jenom“ 360 mld. USD (viz zde). Státní dluh přitom činí cca 246,6 mld. USD. I když je čisté saldo stále na úrovni, kterou se může pochlubit jenom málo zemí, negativní tendence je zřetelná na první pohled.

O tom, jak hodnotit vývoj ruské ekonomiky, je možné vést dlouhé diskuse. Svůj pohled na vývoj posledních let velmi zřetelně popsal jeden z nejvýraznějších ruských podnikatelů Oleg Deripaska ve svém vystoupení na investičním fóru „Rusko zve!“, které se konalo ve dnech 13.-14. října v Moskvě. Tento miliardář, stojící v čele vedení řady významných ruských firem, např. Basic Element, hliníkarny RUSAL, automobilky GAZ, výrobce letadel Aviacor nebo pojišťovny Ingosstrach řekl: „Chci připomenout, že v roce 2013 jsme měli HDP vy výši 2,3 bilionu dolarů, letos budeme mít 1,2 bilionu dolarů a jdeme směrem k úrovni roku 1998, kdy jsme měli HDP ve výši 700 miliard dolarů“ (více zde).

Na pořad dne se tak dostává klasická otázka sovětské ekonomie - máslo, nebo rakety? Dokonce i Sovětský svaz, který kromě kapacit vlastní ekonomiky mohl využívat hospodářský potenciál sítě svých kolonií, sdružených v tzv. Radě vzájemné hospodářské pomoci, si nakonec uvědomil, že nedokáže soutěžit se svobodným světem.

Koncem osmdesátých let musela Moskva pro celkové vyčerpání vzdát studenou válku, doprovázenou závody ve zbrojení, a rezignovat na svůj status jedné ze dvou světových velmocí. Není vůbec jasné, jak by mohlo v podobné soutěži uspět dnešní Rusko, které disponuje jenom částí lidského, průmyslového i surovinového potenciálu svého předchůdce a které se za dvacet let „reforem“ nedokázalo přerodit v moderní, konkurenceschopný stát.

Jistě, ani Spojené státy nejsou v dobré kondici. I Washington svým angažmá v Afghánistánu, Iráku a v dalších neklidných místech zjevně napnul své možnosti za dlouhodobě udržitelnou mez a prezident Obama dnes hledá cesty, jak své zemi ulevit. Přesto ale poměr v ekonomické výkonnosti, technické vyspělosti a tvůrčím potenciálu hovoří jasně v neprospěch Ruska.

Podobně jako v sovětských časech může i dnes Kreml testovat připravenost Spojených států a jejich spojenců a lze s jistotou očekávat, že dříve nebo později se mu podaří podobný kousek jako v Sýrii. Problémem Ruska ale je, že dokonce ani případný úspěch mu nepřinese nic podstatného.

Pokud bude Moskva plýtvat svými silami na podporu států podobných asadovské Sýrii, nebude z toho mít Rusko ani jeho občané vůbec nic. Prospěch z toho může mít pouze kremelská propaganda a ti, kteří dokáží čerpat zisk ze zbrojení. Pokud se samotné Rusko nedokáže vypořádat se zkorumpovaným a nekompetentním režimem, který mu vládne, pak Putinovy pokusy znovu vstoupit do sovětské řeky mohou znepokojovat demokratický svět, ale skutečnou hrozbu budou představovat pouze pro Rusko samotné.

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:30

Při nedělních útocích neznámých pachatelů v ruském Dagestánu zahynulo devět lidí včetně sedmi...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...