Syrské tanky krotí rakety řízené po drátě, část jich končí u islamistů

  8:16
Se zapojením Ruska do války v Sýrii se objevily zprávy, že i protivládní povstalci začali dostávat více zbraní k nasazení proti Asadovu režimu. Hlavní pozornost se soustředí na americké řízené protitankové střely TOW. Jejich příběh v Sýrii vypovídá o tom, jak komplikované tamější válčiště je.
Na tomto odpalu protitankové řízené střely, zdokumentovaném syrskou „Divizí 13“, jsou patrné dráty, jejichž prostřednictvím se letící raketa řídí.

Na tomto odpalu protitankové řízené střely, zdokumentovaném syrskou „Divizí 13“, jsou patrné dráty, jejichž prostřednictvím se letící raketa řídí. | foto: Divize 13

Anglický výraz „Assad tamer“ je slovní hříčkou. Slovo „tamer“ znamená krotitel, Assad, do češtiny přepisovaný s jedním s, pak je arabským výrazem pro lva. A samozřejmě také pro syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrští protivládní povstalci dávají v posledních týdnech najevo větší poptávku právě po „krotitelích lvů“, jak říkají raketám americké výroby BGM-71 TOW, které vcelku úspěšně používají proti tankům a další technice syrské armády. Ta převzala poté, co se do bojů na její straně zapojilo Rusko, iniciativu a v některých oblastech začala útočit na pozice, které v minulosti ztratila.

Ostatně pokud zadáte do vyhledávače slova Syria a TOW, najdete záplavu videí se stejným průběhem: bojovníci složí přenosný komplet a odpálí raketu. Následuje přibližující se záběr na vládní obrněnec, k němuž klikatým letem míří smrtící střela. Pak přijde zásah a exploze.

Vysvětlení počtu těchto videí je v zásadě jednoduché, byť se opírá jen o neoficiální výpovědi: rakety se do Sýrie dostávají v utajení, přičemž zprostředkovatelem je americká zpravodajská služba CIA. Rakety dodává patrně Saúdská Arábie či Turecko. Bojovníci, kteří střely dostávají, musí vykázat, že je skutečně použili, zdokumentovat odpal a vrátit použitá pouzdra raket, aby dostali další.

Videozáznamy zásahů mají i sekundární roli válečné propagandy: posádky postarších tanků syrské armády nemají v případě dobrého zásahu moc dobré vyhlídky na přežití.

Jak Sýrie přichází o sekulární frakce

Začátkem roku 2014 vznikla v Sýrii sekulární prozápadní frakce Hazzm. Její spolupráce s USA se měla stát modelem i pro ostatní obdobné frakce. Počet příslušníků hnutí dosáhl 1 500, měli kontaktní kancelář v Turecku a dobrý přístup k americkému výcviku, raketám TOW či lékařské péči.

To ale mezi ostatními sekulárními skupinami v jen volně spolupracující, neislamistické části opozice vzbudilo závist. Když se proti Hazzm obrátila islamistická an-Nusra, jeden z nejsilnějších hráčů v Sýrii, nikdo nepřišel hnutí na pomoc a džihádisté hnutí nakonec rozdrtili (krátce poté, co zničili jinou sekulární skupinu, Frontu syrských revolucionářů - více o jejím pádu zde).

Fronta an-Nusra se pak podle Reuters pochlubila snímky - podle neoficiálních odhadů - až 90 ukořistěných střel TOW.

Podle agentury Reuters Američané nastavili pravidla ohledně vydávání raket tak, aby omezili riziko, že se jich zmocní islamisté. Konkrétně například Fronta an-Nusra, jedna z nejvlivnějších sil v Sýrii a tamější franšíza al-Káidy.

Což lze ale vlivem roztříštěnosti frakcí ochotných spolupracovat se Západem a proměnlivosti jejich názorů vyloučit jen těžko a osud hnutí Hazzm (viz rámeček) je toho dobrou ilustrací.

Pro Západem vyzbrojované povstalce to znamená obtížnější přístup k výzbroji a menší bojovou sílu, ať už by ji nasadili proti islamistům nebo vládní armádě.

Přestože je videí s odpaly amerických střel plno, jsou jen příslovečnou špičkou ledovce zahrnujícího výzbroj protivládních ozbrojených sil v Sýrii. U ostatních zbraní jen nejsou povstalci vázáni povinností dokumentovat jejich použití. Týká se to především četné výzbroje ruské či sovětské provenience, ukořistěné ze skladů syrské armády.

V různých neoficiálních seznamech výzbroje, která se používá v Sýrii, tyto nemedializované zbraně stále počtem typů výrazně převládají. I proto, že jsou snáze dostupné na černém trhu.

Docela úspěšný krotitel

Výpovědi o účinnosti protitankových střel, mezi nimiž rakety TOW patří mezi ty účinnější, se různí. Během října se ale videí se zásahy tanků a obrněnců objevily desítky, poznamenal nedávno The Washington Post, hned první den si povstalci nárokovali 24 zničených vozidel.

Jiné zdroje hovoří o 21 zničených vozidlech u Aleppa či 57 u Hamá, ovšem bez časového údaje. Tyto údaje není možné nezávisle ověřit.

Smyslem dodávky raket - z pohledu USA - bylo dodat rebelům zbraň, která vyváží převahu armády v těžké technice, ale nebude stačit k tomu, aby režim v Damašku zkolaboval a vzniklo tak mocenské vakuum. Jenže namísto záměru USA dotlačit Asada k vyjednávání se do bojů vložilo Rusko, podle některých názorů proto, že povstalci byli s raketami TOW úspěšnější, než se očekávalo, a režim začal kriticky slábnout.

Ostatně podle Reuters první ruské letecké útoky cílily právě na místa, kde povstalci dávali syrské armádě zabrat právě s protitankovými raketami amerického původu (neoficiální seznam frakcí, které se k nějakým střelám TOW dostaly, včetně popisu těchto skupin, najdete zde).

Raketa „na drátkách“ zabila i Saddámovy syny Udaje a Kusaje

Přestože se moderní zbraně díky technologickému pokroku nyní už obejdou bez navádění po drátu, myšlenka jako taková měla v době svého zrodu opodstatnění. Operátor měl relativně dobrou kontrolu nad trajektorií střely, která byla odolná proti radiovému rušení.

Kladivo na tanky

První řízenou protitankovou střelu s názvem X-7 Rotkäppchen použili Němci v závěru druhé světové války, naváděla se po drátě a inspirovala armády vítězných velmocí k vývoji tohoto druhu zbraně. Dnešní střely mohou být odpalovány jak pěchotou, tak z vozidel, vrtulníků či dronů a bývají víceúčelové, tedy nejen k ničení tanků, uvádí analytik Lukáš Visingr (jeho článek o protitankových řízených střelách čtěte zde).

Raketa TOW patří do tzv. druhé generace protitankových řízených střel - operátor už ji neřídí přímo jako u generace první, musí ale na cíli celou dobu letu střely udržovat záměrný kříž. To mimo jiné znamená, že se nemůže krýt.

Novější systémy využívají zaměření cíle laserovým paprskem, infračervenými čidly či kombinací více zaměřovacích prostředků.

Jeden z nejznámějších útoků provedených raketami TOW se odehrál v roce 2003, když během Spojenými státy vedené invaze do Iráku zabila raketová salva syny diktátora Saddáma Husajna Udaje a Kusaje.

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl americký ministr obrany Pete Hegseth. Operaci pojmenovanou Půlnoční kladivo, v jejímž rámci USA v noci...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

Ruské noční údery na Kyjev zabily pět lidí, čtyři po zásahu výškové budovy

Kvůli ruským úderům na Kyjev a okolí zemřelo nejméně pět lidí a dalších 20 utrpělo zranění, uvedla agentura AFP. Čtyři oběti přišly o život, když Rusko zasáhlo výškovou budovu v Ševčenkivské čtvrti....

23. června 2025  7:09

Piráti představí plán pro volby. Jdou do nich se Zelenými a heslem „Nakopneme to“

Pirátskou kandidátku ve volbách do Poslanecké sněmovny doplní členové Strany zelených. V pondělí ráno obě strany představí společný plán do voleb a memorandum o spolupráci. Jejich předvolebním heslem...

23. června 2025

Odvolací soud k Čapímu hnízdu finišuje. Zazní závěrečné řeči, brzy i verdikt

U Vrchního soudu v Praze po měsíční pauze pokračuje odvolací řízení v kauze Čapí hnízdo, v níž čelí šéf ANO Andrej Babiš a europoslankyně Jana Nagyová obvinění z dotačního podvodu. V pondělí dojde na...

23. června 2025

Izrael v noci zasáhl vojenský komplex u Teheránu. Írán vyslal balistickou raketu

Sledujeme online

Obě strany Izraelsko-íránského konfliktu na sebe vzájemně v noci na pondělí opět vyslaly vlnu úderů. Írán podle izraelské armády vyslal na Izrael jednu balistickou raketu, kterou ale protivzdušná...

23. června 2025  6:52

Začalo astronomické léto. Česko čekají horké slunečné dny, ale i silné bouřky

Přímý přenos

Do Česka po letním slunovratu přichází podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyloženě letní a teplé počasí. Meteorologové ale varují před pondělními bouřkami, které by mohly přinést silné...

23. června 2025  6:32

Chce Trump svrhnout Chameneího? Naznačil možnost změny režimu v Íránu

Sledujeme online

Přestože několik amerických činitelů dříve zdůraznilo, že změna režimu v Íránu není cílem amerických úderů na jaderná zařízení, prezident Spojených států Donald Trump naznačil něco jiného. Na své...

23. června 2025  6:25

Potřebuji na dron „řidičák“? Někdy ano – a získat ho je jednodušší, než si myslíte

Ve většině případů ano – a dobrou zprávou je, že získat ho zvládne opravdu každý.

23. června 2025

Vyjádření lítosti pozůstalým z FF UK

Redakce MF DNES a iDNES.cz dne 17. června 2024 zveřejnila článek s titulkem „Vrah přišel ve 13:23“, respektive „Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23“. Chtěli...

23. června 2025

Povodně na Jesenicku vystřídala záplava byrokracie, opravy spí

Od loňských zničujících povodní uplynulo už devět měsíců a práce na odstraňování škod na Jesenicku jako by usnuly. Proč se nic neděje a neopravuje, ptají se místní. Stav nebezpečí na severu kraje...

23. června 2025  5:39

K lékaři za hranice to brzy půjde snáz. Pojišťovny zajistí péči i v cizině

Premium

Statisíce Čechů včetně dětí obtížně shánějí praktické lékaře, zubaře či jiné specialisty. Ale i pro ty, kteří lékaře mají, je těžké se k nim dostat. Čekací doby rostou. Čím dál více lidí z pohraničí...

23. června 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ (57-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 57 000 - 65 000 Kč

Mladí lidé se do práce nehrnou. Zato rychle přibývá pracujících seniorů

Ještě před třiceti lety bylo běžné, že mladí lidé ve velké míře pracovali již na prahu dospělosti. To je dnes velká výjimka. Prodlužuje se doba studia a tím i nástup do pracovního procesu. U starší...

23. června 2025

Na kontroly odlesňování chybí 70 milionů ročně. Česko čeká na analýzu rizika

Premium

V rozpočtu pro Národní lesnický institut, který vznikl z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, chybí 70 milionů korun jenom na platy nových úředníků. O rok odsouvaná nová povinnost pro firmy vykazovat...

23. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.