Saúdové bombardují Jemen kazetovou municí, tvrdí nezisková organizace

  13:19aktualizováno  15:52
Koalice vedená Saúdskou Arábií použila při náletech na šíitské vzbouřence v Jemenu zakázanou kazetovou munici, zkritizovala vzdušné údery spojenců mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Munici podle ní dodaly USA. Svá obvinění organizace opírá o satelitní záběry a další důkazy.

Muž prochází kolem auta, které bylo zničeno při leteckém úderu v Sanaa (21. dubna 2015). | foto: Reuters

Sunnitská koalice v čele se Saúdskou Arábií sice oficiálně koncem dubna oznámila, že ukončila dosavadní nálety na pozice šíitských povstalců (více o tom zde), ve skutečnosti však ve vzdušných úderech nadále pokračuje jako součást protiteroristické operace.

Vývoj v Jemenu

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) koalici v neděli obvinila, že v uplynulých týdnech proti rebelům nasadila také zakázanou kazetovou munici. Fotografie, video a další materiály podle organizace ukazují, že od poloviny dubna dopadala nedaleko obydlených oblastí minimálně v provincii Saada. 

„Tyto zbraně by neměly být nikdy použity, za žádných okolností,“ zdůraznil představitel HRW Steve Goose.

Kazetová munice mnohdy nevybuchuje ihned, může explodovat až za několik let. Nejvíce na ni doplácí civilní obyvatelstvo. Nasazení kazetové munice v bojích zakazuje mezinárodní dohoda z roku 2008. Saúdská Arábie, stejně jako Spojené státy nebo Jemen se k však tomuto ujednání nepřipojily. 

Organizace viní z dodávek USA

Human Rights Watch z dodávek kazetové munice sunnitské koalici v čele se Saúdskou Arábií viní právě USA. Spojené státy se v uplynulých týdnech skutečně zapojily do operace zbrojními dodávkami (podrobnosti najdete zde). Na nařčení z vyzbrojování kazetovou municí však Washington zatím oficiálně nijak nereagoval.

Rozsáhlé nepokoje zmítají Jemenem od loňského podzimu. Tehdy šíité z kmene Hútíů, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. V zemi bylo podle OSN v uplynulých týdnech zabito více než 1 200 lidí a z domovů jich bylo vyhnáno dalších 300 tisíc.

Fotogalerie

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda spolu se svými sunnitskými spojenci z podpory rebelů viní šíitský režim v Íránu. Teherán údajně poskytuje Hútíům finanční i materiální podporu v podobě zbraní či výcviku bojovníků.

Kromě hlavního města Sanaa obsadili povstalci také několik dalších strategických měst a hrozilo rovněž, že by mohli při dalším postupu získat pod kontrolu oblast průlivu Báb al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. 

Saúdská Arábie v reakci na postup vzbouřenců zahájila koncem března nálety na jejich pozice. Na operaci vedené Rijádem se podílí státy Arabského poloostrova -Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Katar a Kuvajt - i další muslimské země jako Egypt, Jordánsko, Maroko nebo Súdán.

V neděli mluvčí vzbouřenců prohlásil, že do strategického přístavu Aden dorazily také saúdské pozemní jednotky. S odkazem na list napojený na místní povstalce o tom informovala agentura Reuters. Vedení koaličních vojsk však zahájení pozemní operace popřelo a později sám mluvčí připustil, že se jedná o jemenské vojáky. 

Mapa Jemenu
Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky
Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Trudeaua čeká test popularity. Jeho liberálové stojí proti konzervativcům

Kanaďané si v pondělí zvolí nové poslance. Pro premiéra Justina Trudeaua, který je u moci od roku 2015, to může...

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz