“To, že bylo zastaveno vraždění nevinných a bezbranných lidí, je rozhodně krok kupředu,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.
Aliance dosáhla svých vojenských cílů v rámci operace Storm of Resolve (Bouře řešení) a chce začít novou operaci s názvem Restoring Hope (Obnovená naděje), citovala prohlášení ze saúdskoarabské televize Al-Arabíja agentura Reuters.
Nová operace se má zaměřit na potírání terorismu v oblasti, udržení bezpečnosti, pomoc občanům a hledání politického řešení. Podle mluvčího saúdské armády generála Ahmada Asírího má být nová mise „kombinací politických, diplomatických a vojenských kroků“. Saúdská Arábie už dříve slíbila Jemenu na vyrovnání humanitární krize pomoc ve výši 274 milionů dolarů, tedy téměř sedm miliard korun.
Vývoj v JemenuPŘEHLEDNĚ: Proč se v Jemenu válčí? ČEŠI: Evakuovali snad i Křováky, jen my čekáme AL-KÁIDA: Těží z války ÚTOK: Islámský stát zabil 137 lidí v mešitách ADEN: Přestřelka na letišti ÚTOK: Saúdská Arábie zahájila nálety ŽÁDOST: Přejeme si intervenci ZÁKLADNA: Povstalci obsadili základnu elitních sil VELVYSLANECTVÍ: Stahují se západní diplomaté PALÁC: Rabující povstalci CHAOS: Sanaa obsadili Hútíovci |
Nová operace, která hlásá mírumilovnější přístup, však může skončit stejně jako ta první. Koalice už ohlásila, že plánuje bránit Hútiům v pronikání hlouběji do vnitrozemí státu. „Koalice bude i nadále bránit milicím Hútiú v pohybu nebo v zasahování do probíhajících operací,“ řekl Asírí.
Bombardování pozic rebelů z řad Hútíů probíhalo v Jemenu více než tři týdny. Jen během posledních dnů zemřelo podle agentury AFP při leteckých úderech a bojích kolem šedesáti lidí.
Celkem se mluví o 731 obětech války a dalších 2 754 zraněných. OSN však varuje, že čísla nejspíše budou ještě vyšší. Kvůli válce ze svých domovů uteklo kolem 150 tisíc lidí a dvanáct milionů lidí nemá dostatek potravin.
Vzdušný útok Saúdské Arábie od začátku ostře kritizoval Írán, který se stejně jako Hútíové hlásí k šíitskému islámu.
Nepokoje začaly v Jemenu loni, kdy Hútíovci, kteří tradičně obývají sever země, obsadili hlavní město Sanaa. Nejprve vyjednávali s prezidentem Hádím, který pak odvolal vládu. Povstalcům to však nestačilo a počátkem roku zaútočili na vládní budovy, prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu. Ani tam však nebyl v bezpečí a po postupu Hútíovců utekl i s premiérem do Saúdské Arábie.
Bombardování zasáhlo i obydlené oblasti:
26. března 2015 |