Oficiální představitelé města Mukallá uvedli, že organizace al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) dobyla Rijánské letiště a blízkou vojenskou základnu. Ta leží poblíž města, které je páté největší v Jemenu.
AQAP těží z kolapsu vlády a válečného konfliktu v zemi. Když její bojovníci dobyli Mukallu, hlavní město provincie Hadramaút, obsadili vládní budovy, vyrabovali místní banku a osvobodili stovky vězňů, včetně jednoho z jejich vůdců (více zde).
Výzva OSN„Vyzývám všechny (bojující) strany v Jemenu k okamžitému zastavení palby. Představitelé Saúdské Arábie mě ujistili, že chápou, že musí být politický proces. Vyzývám všechny Jemence k jednání v dobré víře," řekl ve čtvrtek generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle agentury Reuters se jedná o jeho první podobnou výzvu od začátku náletů arabské koalice. |
Vojenské jednotky věrné uprchlému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu kladou teroristům malý odpor. Hútíové, šíitští povstalci ze severu země, sice považují AQAP za největšího nepřítele, avšak momentálně bojují na jiných frontách. Boje se odehrávají mezi nimi a milicemi napříč zemí a Hútíovci se také musí potýkat s leteckými údery Saúdské Arábie a jejích spojenců, píše The New York Times.
Arabská koalice, která chce navrátit k moci prezidenta Hádího, se soustředí na potlačení Hútíovců a postupu AQAP nevěnuje pozornost. Tento týden však při náletu amerického dronu zemřelo několik přívrženců AQAP včetně jednoho vůdce.
Odnož al-Káidy poprvé buduje výrazné vztahy s místními kmeny, které jsou rozčarovány z postupu Hútíovců, uvedl Džamál bin Umar, diplomat OSN, který se neúspěšně snažil domluvit příměří mezi znesvářenými stranami v Jemenu. „Posiluje to nebezpečí ze strany al-Káidy a toho se každý obává,“ řekl ve středu, když odstoupil ze své funkce. OSN v dohledné době chce jmenovat jeho nástupce.
Podle OSN v současném konfliktu zemřely stovky lidí, mezi nimi nejméně 364 civilistů. Světový program pro výživu (WFP) oznámil, že až polovina Jemenců má vlivem bojů problémy dostat se k potravinám. V Jemenu čekají na evakuaci desítky českých občanů (o nich více zde).
Ti by podle ČTK měli z válkou zmítané země odletět v pátek evakuačním letem Německa a Mezinárodní organizace pro migraci. „V tento moment můžeme potvrdit, že máme 19 občanů připravených k evakuaci,“ řekl Tomáš Kára z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí.
Boje v Jemenu zanechávají velké škody:
Chaos v Jemenu začal v září loňského roku, kdy Hútíovci, kteří tradičně obývají sever země, obsadili hlavní město Sanaa. S Hádím vyjednávali a ten odvolal vládu.
Povstalcům to však nestačilo a počátkem letošního roku zaútočili na vládní budovy, prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu. Ani tam však nebyl v bezpečí a po postupu Hútíovců utekl do Saúdské Arábie. Ta společně s několika dalšími arabskými státy na konci března zahájila letecké údery na Hútíovce.