Soul čelí demografické katastrofě. Korejky nechtějí ani děti, ani manžela

  15:50aktualizováno  15:50
Porodnost v Jižní Koreji tento rok podle odborníků zřejmě klesne pod rekordní minimum. To může mít dramatické následky pro ekonomiku, penzijní systém i obranyschopnost země. Hovoří se o fenoménu Sampo - generaci, která se vyhýbá manželství a dětem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Getty Images

„Děti neplánuji. Ani teď, ani v budoucnosti. Nechci zažít bolest, která je spojena s porodem, navíc by to narušilo moji kariéru,“ řekla stanici BBC Čang Jun-hwa, 24letá komiksová kreslířka ze Soulu. „Nechci být jen součástí nějaké rodiny. Radši budu nezávislá, budu žít sama a splním si své sny,“ dodala.

S takovým názorem není zdaleka jediná. Jižní Korea se za půl století proměnila ze zaostalé země v jednu z nejdůležitějších světových ekonomik. Společnost ale zůstává výrazně patriarchální a ženy v práci čelí tvrdému tlaku, aby před mateřstvím daly přednost firmě. Zákony proti diskriminaci existují jen na papíře.

„Můj šéf mi řekl: ‚Až budeš matka, tak tvojí prioritou bude dítě a ne naše společnost. Jsi ještě schopná pracovat?‘,“ vzpomíná Čoj Moon-čong na chvíli, kdy v práci řekla, že je těhotná. Nadřízený ji pak podle jejích slov zavalil prací a často na ni křičel, takže se nakonec zhroutila. Když se po týdnu vrátila z nemocnice, dělal všechno pro to, aby odešla z práce.

Od plození dětí ženy odrazují i vysoké životní náklady a nedostatek dostupných bytů pro mladé rodiny. Společenský fenomén už má svůj název: generace Sampo. Jsou to lidé, kteří odmítají nejen děti, ale i svatbu a vztahy vůbec. „Nejsem člověk, který by se někomu chtěl starat o zázemí. Mám dost práce se svým vlastním životem,“ říká Čang Jun-hwa.

O deset milionů lidí méně

To vše se promítá i do demografických statistik. Studie vypracovaná pro list Čosun Ilbo uvádí, že plodnost v Jižní Koreji letos spadne na rekordní minimum. Na jednu ženu v reproduktivním věku připadne 0,96 dítěte. Pro zachování stejné úrovně populace přirozenou výměnou je potřeba tento ukazatel udržet na hodnotě 2,1. V České republice míra plodnosti loni dosáhla čísla 1,67.

V Jižní Koreji už 13 hodin denně pracovat nechtějí. Vláda zkrátila pracovní týden

Je to poprvé, co toto číslo v Jižní Koreji spadne pod jedno dítě na ženu. Tak nízká porodnost je obvyklá jen v době války, po které navíc obvykle nastává baby boom. „Pro Korejce to nepochybně bude psychologický šok. Nejspíš to ovlivní představu, co je to ideální počet dětí a může to vést k dalšímu propadu,“ říká ekonom a jeden z autorů studie Lee Chul-hee.

Demografové počítají s tím, že padesátimilionová země během příštích padesáti let přijde o téměř deset milionů obyvatel. To se nepochybně projeví rostoucím tlakem v penzijním systému, ale i prázdnými školami a nedostatkem branců. V Jižní Koreji, která čelí neustálé hrozbě ze strany totalitní KLDR, je vojenská služba pro muže povinná.

Vláda na podporu plodnosti za posledních dvanáct let utratila v přepočtu asi tři biliony korun. Každá žena dostane po otěhotnění od státu 500 000 wonů (asi 10 000 korun), chudé páry mají nárok na příspěvek na umělé oplodnění, stát štědře dotuje mateřské školky a jesle. Podle odborníků to ale nestačí. 

„Blíží se to úrovni katastrofy. Nemůžeme se soustředit jen na péči o děti. Nejlepším řešením je zvýšit genderovou rovnost na pracovišti a doma. Ale to zabere hodně času,“ říká sociolog Lee Bong-joo z Národní univerzity v Soulu. Vlády by podle něj měla přijít s dotacemi na bydlení pro mladé rodiny a vymýtit diskriminaci pracujících matek.

Pro řadu starších Jihokorejců je fenomén Sambo často projevem sobectví mladé generace. „Měli by cítit povinnost k naší zemi. Nízká porodnost v naší zemi nám dělá velké starosti,“ postěžovaly si redaktorům BBC dvě penzistky v Soulu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ministři vnitra EU se neshodli na řešení migrace. Znovu jednají v pondělí

Tisíce migrantů v honduraském městě Santa Rosa de Copan (14.10.2018)

Ministrům vnitra členských zemí Evropské unie se na čtvrteční neformální schůzce v Helsinkách nepodařilo dosáhnout...

Vyjednavači o brexitu v Bruselu pobíhali jako idioti, zavzpomínal Timmermans

Kandidát na šéfa Evropské komise Frans Timmermans (30. června 2019)

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v rozhovoru s BBC prohlásil, že když britští vyjednavači před...

Minulé vlády USA střední Evropu opomíjely, teď se do regionu vracejí

Náměstek amerického ministra zahraničí Philip Reeker

Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty. Zatímco minulé vlády USA vztahy opomíjely,...

Najdete na iDNES.cz