KOMENTÁŘ: Ochrana klimatu nebo hospodářství. Plány nové evropské vlády

  18:30aktualizováno  18:30
Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila nové složení úřadu. Co tím předem prozradila o prioritách Komise? Jak by měla vypadat EU v příštích pěti letech? Ředitel Institutu pro evropskou politiku Vladimír Bartovic v komentáři píše, že mezi některými portfolii je těžké vidět rozdíly. O to víc však záleží na kvalitách každého komisaře.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představuje podřízené, mimo jiné novou místopředsedkyni Věru Jourovou. (10. 9. 2019) | foto: Reuters

Personální složení nové Evropské komise, která se ujme moci 1. listopadu, žádné překvapení nepřineslo. Všichni kandidáti byli známí již několik týdnů předem a von der Leyenová na rozdíl od svého předchůdce Jeana Clauda Junckera žádného kandidáta nominovaného členskými státy neodmítla. 

Fotogalerie

Informace, kterou všichni netrpělivě očekávali, bylo rozdělení portfolií mezi komisaře. Von der Leyenová nakonec překvapila zejména novou strukturou Komise a dost zásadním předefinováním jednotlivých portfolií.

Už Juncker vytvořil strukturu, ve které místopředsedové koordinují činnost jednotlivých komisařů. Von der Leyenová ji však znepřehlednila, když zrušila pravidlo, že činnost každého komisaře je koordinována jen jedním místopředsedou. Nově budou muset komisaři v jednotlivých oblastech své odpovědnosti spolupracovat s více místopředsedy, což může způsobovat do budoucna problémy s koordinací a odpovědností.

Von den Leyenová sice chytře vytvořila až osm místopředsednických míst, aby prestižní funkcí uspokojila co nejvíce zemí, ale zároveň z nich vydělila pouze tři výkonná, která budou mít zároveň v přímé podřízenosti generální ředitelství, tj. jakási ministerstva EU. Jenom tito tři místopředsedové tedy budou mít k přímé dispozici úřednický aparát pro naplňování svých zadání. 

Dvě z těchto tří pozicí dala bývalým vedoucím kandidátům ve volbách do Evropského parlamentu, tzv. spitzenkandidátům evropských socialistů a liberálů Franzi Timmermansovi a Margarethe Vestagerové, aby si tak zajistila dostatečnou většinu pro volbu Evropské komise v Evropském parlamentu. 

Von der Leyenová vytvořením těchto „privilegovaných“ místopředsednických postů zároveň potvrdila, že jejími prioritami budou ochrana klimatu, digitální transformace a hospodářství včetně stability finančních trhů.

Uznání pro Jourovou

I ostatní místopředsednické funkce pokrývají prioritní oblasti z jejího programového prohlášení, na jehož základě získala důvěru Evropského parlamentu. U nich je však nejasná jejich pravomoc – zejména vůči jednotlivým komisařům – a sporná je v některých případech i náplň jejich práce. 

Při stávajícím počtu členských států Unie a zachování principu „jedna země = jeden komisař“ je sice opravdu těžké vytvořit tolik smysluplných portfolií, avšak některá jsou přinejmenším zvláštní. Kupříkladu řecký místopředseda by měl ochraňovat evropský způsob života. Pro občany bude jen velice složité si představit, co bude náplní jeho práce, a pro mnohé může takový název funkce zavánět slovníkem pravicových radikálů. 

Je to slogan krajní pravice! Poslání nového eurokomisaře vyvolalo rozpaky

Na první pohled je také těžké vidět rozdíl mezi portfoliem chorvatské místopředsedkyně, která bude mít na starosti demokracii, a Věry Jourové, která bude mít na starosti hodnoty – včetně právního státu.

V mnoha zemích Unie včetně Česka se okamžitě po oznámení složení nové Komise rozproudily debaty, jestli je dané portfolio úspěchem, nebo ne. Vlády své kandidáty brání a přidělené portfolio obhajují, zatímco opozice kritizuje. Pravda je většinou někde uprostřed. V případě Česka je opravdu možné považovat místopředsednické místo za osobní uznání Jourové, jež byla kvalitní a pracovitou členkou stávající Evropské komise. 

Ovšem přidělené portfolio nekoresponduje s ambicí české vlády získat silné ekonomické portfolio. To by však rády získaly téměř všechny členské země a těchto portfolií je málo. Jourová dopadla v podstatě ještě celkem dobře. Kupříkladu výše zmíněná Chorvatka Dubravka Šuicaová má kromě demokracie a demografie na starosti už jen přípravu konference o budoucnosti Evropy.

Portfolio Jourové je velice široké a obsahuje diametrálně odlišné oblasti, kterými jsou otázky právního státu v jednotlivých členských zemích, včetně plurality médií, transparentnost legislativního procesu EU a etika rozhodování jednotlivých evropských institucí, boj proti dezinformacím a falešným zprávám, vztahy s církvemi anebo otázka zavedení nadnárodních kandidátních listin pro volby do Evropského parlamentu. 

Komisaře z východu čekají v europarlamentu problémy. Jourová ale má uznání

Šířka portfolia a jednotlivá témata navozují dojem, že jde o jakési zbytkové záležitosti, které se nevešly jinam. Na druhou stranu Jourové umožní soustředit se na pár opravdu důležitějších věcí, ve kterých se může zviditelnit a uspět. 

To, že to zvládne, už dokázala i ve stávající Evropské komisi, kdy bylo její portfolio nejdříve kritizováno, a nakonec z něj „vytřískala maximum“, když se věnovala věcem, jako je ochrana soukromí spotřebitelů před velkými společnostmi jako Facebook nebo Google, GDPR nebo pro Středoevropany podstatná dvojí kvalita potravin.

Bude tedy záležet zejména na ní samotné, jak moc velké pole působnosti si dokáže vybojovat. Paradoxně její prostor věnovat se otázce právního státu v členských zemích bude nejvíce omezen tím, že skutečná pravomoc bude náležet belgickému komisaři Didieru Reyndersovi, zodpovědnému za portfolio spravedlnosti. Pravděpodobně mnohem větší šanci na úspěch a zviditelnění se bude mít spíše v otázkách boje proti dezinformacím a falešným zprávám.

V konečném důsledku je nejdůležitější to, jak kvalitní je člověk, kterého do Bruselu vysíláme. Věra Jourová si určitě neutrhne ostudu při grilování v Evropském parlamentu a to, že zvládá své domácí úkoly, mezi které neoficiálně patří i „hlídání“ zájmů Česka v Komisi, už přece dokázala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz