Komisaře z východu čekají v europarlamentu problémy. Jourová ale má uznání

  14:43aktualizováno  14:43
Den poté, co budoucí předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová zveřejnila rozdělení odpovědností ve svém týmu, se objevují pochybnosti, zda někteří eurokomisaři projdou nadcházejícím „grilováním“ v europarlamentu (EP). Týká se to zvláště politiků z bývalého východního bloku, ale i například Francouzky Sylvie Goulardové.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | foto: AP

Místopředsedy komise a komisaře, které navrhly členské státy a šéfka EK jim přidělila jednotlivé oblasti, čeká na přelomu září a října slyšení v příslušných parlamentních výborech. Podle vyjádření europoslanců budou mít ale někteří uchazeči velmi složitou pozici.

Fotogalerie

Týká se to například rumunské komisařky pro dopravu Rovany Plumbové. V ní někteří poslanci vidí političku blízkou nejmocnějšímu muži rumunské politiky Liviu Dragneovi, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Rumunští členové liberální frakce v EP už tento týden dali najevo, že ji nepodpoří, pochybnosti mají i další poslanci.

Na problémy může narazit i její maďarský kolega László Trócsányi, který dostal na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU. Bývalý ministr spravedlnosti je vnímán jako politik loajální premiéru Viktoru Orbánovi, který je u části europoslanců v nemilosti kvůli omezování svobody médií a nezávislosti demokratických institucí. Podle maďarského socialistického europoslance Csaby Molnára udělají členové maďarské opozice v EP „vše pro to, aby se László Trócsányi nestal členem Evropské komise“.

Čachry s financemi

Problémy nejen ze strany polské opozice může očekávat komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, jehož vyšetřuje Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Vyšetřovatelé se o něj zajímají kvůli nesrovnalostem při vyplácení cestovních náhrad v době, kdy byl v letech 2004 až 2016 europoslancem. Politik polské vládní strany Právo a spravedlnost médiím řekl, že EP dobrovolně vrátil v přepočtu téměř 300 tisíc korun, OLAF se však zajímá o další peníze a někteří europoslanci dávají najevo, že jde o zásadní problém.

Kvůli financím slibují poslanci žhavé chvíle i francouzské komisařce pro vnitřní trh. Bývalá ministryně obrany a někdejší europoslankyně vrátila EP částku v hodnotě přes 1,3 milionu korun za to, že vyplácela peníze asistentovi, aniž by doložila, že pro ni pracoval. Francouzská policie ji rovněž vyšetřovala kvůli údajnému zneužívání evropských peněz na fiktivní asistenty její někdejší strany MoDem.

Jourová by měla obstát

Jméno budoucí české místopředsedkyně komise Věry Jourové, která má mít na starost dohled nad hodnotami EU a transparentností, patří zatím k těm, která jsou i vzhledem k dosavadnímu působení v EK přijímána bez výraznějších výhrad.

Které výbory dostanou konkrétní komisaře na starost, o tom se přesně rozhodne v následujících dnech. Vedení výborů pak sepíše otázky, na něž jim navržení členové EK písemně odpoví. Poté je čekají několikahodinová slyšení, během nichž by měli prokázat znalost svých portfolií a vyjadřovací schopnosti.

Při schvalování nyní končící EK před pěti lety neuspěla slovinská kandidátka Alenka Bratušeková. Bývalá premiérka, která se měla stát místopředsedkyní komise pro energetickou unii, sama kandidaturu vzdala poté, co nezvládla slyšení, a bylo zjevné, že podporu příslušných výborů EP nedostane.

Definitivní potvrzení celé komise pak bude mít v rukou říjnové plenární zasedání europarlamentu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Děti v Británii se děsí klimatické krize. Vinou rodičů, tvrdí psychologové

Celý projekt Fridays for Future, který v pátek organizuje demonstrace v...

Britští psychologové varovali rodiče, aby obezřetně volili způsob, jakým svým dětem vysvětlují proces klimatických...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR V ODDĚLENÍ ÚDRŽBY – RANNÍ SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz