KOMENTÁŘ: Drobeček z unijní hostiny. Vysněné portfolio nečekejme

  13:51aktualizováno  13:51
Tak česká eurokomisařka Věra Jourová by prý v nové evropské vládě, jež nastoupí v listopadu, měla dohlížet nad dodržováním principů demokratického a právního státu. A vedle vlády práva by měla mít na starosti ještě boj s dezinformacemi či nenávistnými výlevy na internetu. Jak je to s českým portfoliem píše v komentáři Miroslav Korecký z MF DNES.

Eurokomisařka Eva Jourová (ANO) | foto: ČTK

Je ale možné, že tento plán nové šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové už v tuto chvíli není aktuální, informace z Bruselu se liší. V každém případě to však ukazuje směr uvažování, v němž se nové rozdělování unijních postů odehrává.

Premiér Andrej Babiš přitom letos neponechal nic náhodě. I když je jeho evropskou favoritkou dnes už spíše europoslankyně ANO Dita Charanzová, zatímco Jourové má trochu za zlé, že zbruselštěla až moc, dal nakonec přednost právě jí. Aby zvýšil naději, že protřelá komisařka napodruhé získá nějaké silné portfolio, tedy post úzce související s přerozdělováním peněz a silným vlivem na podobu unijní legislativy.

Klíčových pět P

Personální nabídka, kterou Česko von der Leyenové udělalo, tak měla všech pět P. Jourová je milá šarmantní dáma se zajímavým životním příběhem. Je to žena a těch je v Komisi vždy nedostatek. Má už za sebou jednu pětiletku, takže zná práci evropské exekutivy a má bohatou síť kontaktů. Při prvním mandátu dostala sice slabší portfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovných příležitostí, ale snad se v něm docela osvědčila. Vše zvládla bez průšvihů, byla loajální, nezavdala záminku k podezření, že ji Babiš z Prahy vodí za provázky. Prostě žádná ostuda.

Proto si Češi brousili zuby na nějaké silnější ekonomické portfolio – vnitřní trh, mezinárodní obchod nebo digitální technologie. Vše bylo na dobré cestě, von der Leyenová měla co oplácet, vždyť i díky visegrádské čtyřce se dostala na své místo. A premiér si liboval, jak byli Češi pozváni k jednání hned jako třetí členská země. A teď tohle...

Dělat nepopulárního policajta, přes kterého bude Brusel školit v demokracii Maďary a Poláky. A také nepochybně Čechy, což už je vyslovená škodolibost. Je přece známo, že „vé čtyřka“ má dlouhodobě dost odlišný názor od Německa či Francie na to, co je ohrožením demokracie a do čeho všeho má Unie členským státům strkat nos.

V Evropské komisi chceme post místopředsedy či ekonomiku, řekl Petříček

Sám premiér tvrdí, že by to byl prestižní post a vyznamenání pro Česko, ale pravda je, že jde o drobek z bruselské hostiny. Portfolio ještě slabší než to minulé a možná nejslabší ze všech slabých, která minulí čeští eurokomisaři zatím zastávali. Navíc by tato pozice ani nebyla spojena s funkcí místopředsedy Komise, jak tomu bylo dosud. Fiasko.

Jistě, v čase, kdy v EU nastanou nové pořádky jak v souvislosti s odchodem Británie, tak s bojem proti klimatickým změnám, by každý chtěl silné portfolio, což logicky nejde. Ale vysvětlí někdo, proč Česko patnáct let jen příštipkaří, když třeba Němci, ať se jmenují Verheugen nebo Oettinger, vždy nakonec řídí průmysl, energetiku či rozpočet? A proč čtyři nejvyšší funkce v Unii mají zastávat Němka, Belgičan, Ital a Francouzka? Jde o prestiž a státní zájmy, ne že ne.

Vzpomeňme si na to, až zase budou v Bruselu bádat nad tím, proč Češi Unii nevěří a proč tu k eurovolbám skoro nikdo nechodí. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Teplé počasí v Česku zůstane. Výrazněji se ochladí až v půlce října

Ilustrační foto

Příští týden se bude počasí měnit jako na houpačce. Po teplém začátku týdne, kdy se ručička teploměru vyšplhá až na 23...

VIDEO: Na řidiče stažené závory fungují. Lze je však jednoduše prorazit

Ilustrační snímek

Může to znít až banálně. Nové video ministerstva dopravy říká, že řidiči nemají zůstat stát mezi závorami na...

Každodenní horor. Školy se potýkají s množstvím aut, rodiče jsou bezohlední

ilustrační snímek

Stále více českých škol se musí potýkat s ranní špičkou přímo před svými budovami. Děti jsou tak ráno vystavovány...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz