Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Evropa ztrácí nervy s multi-kulti, řeší krizi identity

  15:56
Vtipy, v nichž jsou Francouzi žabožrouti, Britové suchaři, Češi pivaři a Italové pánbíčkáři, už jaksi vyčpěly. Hlavně díky mohutným přistěhovaleckým vlnám už taková zjednodušení neplatí ani se zavřenýma očima. Některé země nyní na vládní úrovni zahajují něco, s čím se dříve rozhodně nepočítalo. Hledají způsob, jak definovat národní identitu.

Muž zdvihá kříž na náměstí Svatého Petra v Římě | foto: AP

Původně převládala v evropských zemích, kam mířili přistěhovalci zejména z Asie a Afriky, idea multikulturalismu. Podle ní nově přicházející přinášejí svoji vlastní kulturu, která bude respektována a obohatí tu stávající. Stále více se však nyní zdá, že se něco nepovedlo. Místo aby kultury do sebe vrůstaly, stávají se z nich jakési "paralelní světy".

Postoj evropských vlád, hlavně těch západních, kde má imigrace dlouholetou tradici, se v poslední době mění - od imigrantů se nyní více než dříve očekává, že se budou chtít integrovat a přejmou základní hodnoty té které země. 

Dosud nejkontroverznějším příkladem se stalo nedávné referendum ve Švýcarsku, v němž občané schválili zákaz stavby minaretů v zemi. Kritici tohoto rozhodnutí mimo jiné poukazují na to, že o výstavbě věží křesťanských kostelů, které jsou ikonou Švýcarska stejně jako hodinky či banky, se nediskutuje.

Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi

Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi

Že by šlo o začátek nové "křížové" výpravy, tentokrát k sobě domů? Tak jednoduché to není. Křesťanské náboženství se jako argument vládních činitelů neobjevuje, křesťanská tradice Evropy však ano. I tenhle nejasný termín podle mnoha názorů přispívá ke zmatku.

"Přidejme kříž na italskou vlajku!"

Nemalé pobouření mezi křesťany vyvolal verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodl, že z italských školních tříd mají zmizet kříže, neboť to porušuje práva rodičů na vzdělávání dětí v souladu s principy svobody vyznání. I sekulární italský stát je proti - výrok soudu kritizoval premiér Berlusconi, s rozhodnutím nesouhlasí podle průzkumů přes osmdesát procent Italů.

Jako na oplátku pak náměstek italského ministra pro infrastrukturu a dopravu Roberto Castelli odstartoval kampaň za to, aby byl na italskou vlajku přidán kříž. "Devět evropských zemí už na své vlajce kříž má," řekl na podporu svého návrhu.

Itálie je přitom příkladem, že se problém "definice národní identity" netýká jen přistěhovalců z jiných kontinentů. Těžké nepokoje a posléze přijatá tvrdá legislativa, kterou Evropská unie označila za diskriminační, vyvolala přistěhovalecká vlna z Rumunska.

O svoji identitu se podle mnoha ohlasů v médiích i na internetu silně bojí například i Irsko, které se v poměru k počtu obyvatel muselo vyrovnávat s největším přívalem pracovníků z nových členských zemí východní Evropy.

Zásah italské policie proti imigrantům z Rumunska

Zásah italské policie proti imigrantům z Rumunska

Ve Francii vláda přímo odstartovala celonárodní debatu o národní identitě. Starostové pořádají debaty s občany a ptají se jich, co pokládají za základní francouzské hodnoty. V pozadí debat je samozřejmě hlavní problém - vliv muslimské menšiny na život ve Francii. V úterý se na toto téma vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, když v článku pro list Le Monde napsal: "Islám by měl ve Francii najít cestu, která není v konfliktu se sociálními a občanskými právy v zemi."

Muslimům, kterých ve Francii žije zhruba pět milionů a tvoří osm procent obyvatelstva, vzkázal, že musejí respektovat laický charakter státu a jeho křesťanské kořeny. Už dříve se Sarkozy vyjádřil například proti nošení muslimského závoje burka, jejíž zákaz na veřejnosti nyní zvažuje parlamentní komise. "Francie je země, kde pro burky není místo," řekl tehdy.

Podle řady ohlasů v médiích se debata v médiích vymkla kontrole a stala se prostředkem, jak nahlas vyjadřovat xenofobní postoje. Vláda se však brání především argumentem, že nebýt její iniciativy, na tabuizaci tématu by získávala nacionalistická Národní fronta.

Rostoucí propasti mezi komunitami 

Otázky vlastní identity vážně řeší i Německo, kde je téma "němectví" od dob, kdy se Hitlerův režim rozhodl vyhladit Židy, velmi citlivé téma. Podle návrhu ministryně pro integraci Marie Böhmerové by přistěhovalci, kteří přijíždějí do země s úmyslem zde zůstat, měli podepisovat takzvaný "integrační dohodu".

V dohodě mají být jasně stanoveny základní hodnoty německého občanství, jako jsou například svoboda projevu či rovnoprávnost žen. "Každý, kdo tu chce žít, by měl říci 'ano' způsobu života v naší zemi," řekla ministryně.

Žena v burce (ilustrační foto)

Žena v burce (ilustrační foto)

Británie už rovněž zavedla testy pro získání občanství. Imigranti musejí povinně navštěvovat hodiny angličtiny a občanské nauky, které jim mají pomoci v integraci do společnosti. "Britové chtějí mít jistotu, že přistěhovalci přijmou jak práva, tak i závazky, které vyplývají z rozhodnutí žít zde," řekl na toto téma britský premiér Gordon Brown.

Že by i Británie, která má pověst nejvíce multikulturní země v Evropě, ztrácela nervy? Po teroristických útocích v londýnské hromadné dopravě v roce 2005 nepochybně není divu. Potíže s naplňováním idey multikulturnosti však mají Britové na očích denně.

V roce 2001 Gavin Hevitt, šéf evropského zpravodajství britské BBC, zpravodajsky pokrýval rasové nepokoje ve městě Oldhamu. Tehdy zde ještě byly čtvrti pestrou směsicí národností. Po pěti letech se tam zajel podívat znovu.

"Šokovalo mě, jak se jednotlivé komunity ve městě uzavřely do sebe. Ve čtvrti, kde se odehrály nepokoje, najednou nebylo ani jedno dítě muslimského vyznání. Ředitel místní školy mi řekl, že s některými matkami dětí nemá možnost hovořit, protože neopouštějí dům. Děti svou komunitu prakticky vůbec neopouštějí," popsal nyní.

Měli by se přistěhovalci v Evropě zcela přizpůsobit a vzdát se i těch zvyklostí, které neporušují zákon?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 14986
NE
NE 2616
Autor:

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Biden vyzval Izrael k odstoupení od justiční reformy, Netanjahu tlak odmítá

Americký prezident Joe Biden vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od kontroverzní justiční...

Historická klimatická žaloba. Vedra nás vězní doma, stěžují si seniorky

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku začne ve středu projednávat historicky první žalobu týkající se klimatu....

Rusové nepřímo potvrdili debakl u Vuhledaru. Skončil další velitel, uvádí se

Sledujeme online Nejvyššího vojenského velitele, který byl pověřen vedením ofenzivy na ukrajinské město Vuhledar ve východní oblasti...

Havárie na Krymském mostě. Srážka čtyř obrněnců zablokovala provoz

Ruská armáda přišla alespoň dočasně o čtyři obrněná vozidla Z-STS Achmat, a to při havárii na Krymském mostě. Nehodu...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...