Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa ztrácí nervy s multi-kulti, řeší krizi identity

  15:56
Vtipy, v nichž jsou Francouzi žabožrouti, Britové suchaři, Češi pivaři a Italové pánbíčkáři, už jaksi vyčpěly. Hlavně díky mohutným přistěhovaleckým vlnám už taková zjednodušení neplatí ani se zavřenýma očima. Některé země nyní na vládní úrovni zahajují něco, s čím se dříve rozhodně nepočítalo. Hledají způsob, jak definovat národní identitu.

Muž zdvihá kříž na náměstí Svatého Petra v Římě | foto: AP

Původně převládala v evropských zemích, kam mířili přistěhovalci zejména z Asie a Afriky, idea multikulturalismu. Podle ní nově přicházející přinášejí svoji vlastní kulturu, která bude respektována a obohatí tu stávající. Stále více se však nyní zdá, že se něco nepovedlo. Místo aby kultury do sebe vrůstaly, stávají se z nich jakési "paralelní světy".

Postoj evropských vlád, hlavně těch západních, kde má imigrace dlouholetou tradici, se v poslední době mění - od imigrantů se nyní více než dříve očekává, že se budou chtít integrovat a přejmou základní hodnoty té které země. 

Dosud nejkontroverznějším příkladem se stalo nedávné referendum ve Švýcarsku, v němž občané schválili zákaz stavby minaretů v zemi. Kritici tohoto rozhodnutí mimo jiné poukazují na to, že o výstavbě věží křesťanských kostelů, které jsou ikonou Švýcarska stejně jako hodinky či banky, se nediskutuje.

Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi

Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi

Že by šlo o začátek nové "křížové" výpravy, tentokrát k sobě domů? Tak jednoduché to není. Křesťanské náboženství se jako argument vládních činitelů neobjevuje, křesťanská tradice Evropy však ano. I tenhle nejasný termín podle mnoha názorů přispívá ke zmatku.

"Přidejme kříž na italskou vlajku!"

Nemalé pobouření mezi křesťany vyvolal verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodl, že z italských školních tříd mají zmizet kříže, neboť to porušuje práva rodičů na vzdělávání dětí v souladu s principy svobody vyznání. I sekulární italský stát je proti - výrok soudu kritizoval premiér Berlusconi, s rozhodnutím nesouhlasí podle průzkumů přes osmdesát procent Italů.

Jako na oplátku pak náměstek italského ministra pro infrastrukturu a dopravu Roberto Castelli odstartoval kampaň za to, aby byl na italskou vlajku přidán kříž. "Devět evropských zemí už na své vlajce kříž má," řekl na podporu svého návrhu.

Itálie je přitom příkladem, že se problém "definice národní identity" netýká jen přistěhovalců z jiných kontinentů. Těžké nepokoje a posléze přijatá tvrdá legislativa, kterou Evropská unie označila za diskriminační, vyvolala přistěhovalecká vlna z Rumunska.

O svoji identitu se podle mnoha ohlasů v médiích i na internetu silně bojí například i Irsko, které se v poměru k počtu obyvatel muselo vyrovnávat s největším přívalem pracovníků z nových členských zemí východní Evropy.

Zásah italské policie proti imigrantům z Rumunska

Zásah italské policie proti imigrantům z Rumunska

Ve Francii vláda přímo odstartovala celonárodní debatu o národní identitě. Starostové pořádají debaty s občany a ptají se jich, co pokládají za základní francouzské hodnoty. V pozadí debat je samozřejmě hlavní problém - vliv muslimské menšiny na život ve Francii. V úterý se na toto téma vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, když v článku pro list Le Monde napsal: "Islám by měl ve Francii najít cestu, která není v konfliktu se sociálními a občanskými právy v zemi."

Muslimům, kterých ve Francii žije zhruba pět milionů a tvoří osm procent obyvatelstva, vzkázal, že musejí respektovat laický charakter státu a jeho křesťanské kořeny. Už dříve se Sarkozy vyjádřil například proti nošení muslimského závoje burka, jejíž zákaz na veřejnosti nyní zvažuje parlamentní komise. "Francie je země, kde pro burky není místo," řekl tehdy.

Podle řady ohlasů v médiích se debata v médiích vymkla kontrole a stala se prostředkem, jak nahlas vyjadřovat xenofobní postoje. Vláda se však brání především argumentem, že nebýt její iniciativy, na tabuizaci tématu by získávala nacionalistická Národní fronta.

Rostoucí propasti mezi komunitami 

Otázky vlastní identity vážně řeší i Německo, kde je téma "němectví" od dob, kdy se Hitlerův režim rozhodl vyhladit Židy, velmi citlivé téma. Podle návrhu ministryně pro integraci Marie Böhmerové by přistěhovalci, kteří přijíždějí do země s úmyslem zde zůstat, měli podepisovat takzvaný "integrační dohodu".

V dohodě mají být jasně stanoveny základní hodnoty německého občanství, jako jsou například svoboda projevu či rovnoprávnost žen. "Každý, kdo tu chce žít, by měl říci 'ano' způsobu života v naší zemi," řekla ministryně.

Žena v burce (ilustrační foto)

Žena v burce (ilustrační foto)

Británie už rovněž zavedla testy pro získání občanství. Imigranti musejí povinně navštěvovat hodiny angličtiny a občanské nauky, které jim mají pomoci v integraci do společnosti. "Britové chtějí mít jistotu, že přistěhovalci přijmou jak práva, tak i závazky, které vyplývají z rozhodnutí žít zde," řekl na toto téma britský premiér Gordon Brown.

Že by i Británie, která má pověst nejvíce multikulturní země v Evropě, ztrácela nervy? Po teroristických útocích v londýnské hromadné dopravě v roce 2005 nepochybně není divu. Potíže s naplňováním idey multikulturnosti však mají Britové na očích denně.

V roce 2001 Gavin Hevitt, šéf evropského zpravodajství britské BBC, zpravodajsky pokrýval rasové nepokoje ve městě Oldhamu. Tehdy zde ještě byly čtvrti pestrou směsicí národností. Po pěti letech se tam zajel podívat znovu.

"Šokovalo mě, jak se jednotlivé komunity ve městě uzavřely do sebe. Ve čtvrti, kde se odehrály nepokoje, najednou nebylo ani jedno dítě muslimského vyznání. Ředitel místní školy mi řekl, že s některými matkami dětí nemá možnost hovořit, protože neopouštějí dům. Děti svou komunitu prakticky vůbec neopouštějí," popsal nyní.

Měli by se přistěhovalci v Evropě zcela přizpůsobit a vzdát se i těch zvyklostí, které neporušují zákon?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. prosince 2009. Anketa je uzavřena.
Autor:

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Při střetu s cisternou zemřel řidič dodávky, spolujezdkyně je těžce zraněná

Tragická nehoda uzavřela dnes ráno provoz na silnici I/9 u Svoru na Českolipsku. Při střetu dodávky s kamionem vezoucím cisternu zemřel řidič dodávky, jeho spolujezdkyně se těžce zranila.

28. března 2025  8:55,  aktualizováno  11:08

Bezvěrec. Šéf Pentagonu ukázal arabské tetování, namíchl americké muslimy

Americký ministr obrany Pete Hegseth opět čelí kritice, ale tentokrát nikoliv v souvislosti s potenciálním ohrožením bezpečnosti USA, nýbrž kvůli tetování na svém předloktí. Jde o nápis v arabštině,...

28. března 2025  11:05

Zřícený mrakodrap, stav nouze. Po otřesech v Thajsku a Barmě se čekají tisíce obětí

V Barmě v pátek při silném zemětřesení zemřeli tři lidé a tamní vláda vyhlásila stav nouze. Otřesy o síle 7,7 byly cítit i v sousedním Thajsku. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového...

28. března 2025  9:33,  aktualizováno  11:04

Exposlanec Feri podal ústavní stížnost, nesouhlasí se zamítnutím dovolání

Bývalý poslanec Dominik Feri podal ústavní stížnost v kauze znásilnění dvou dívek a dalšího pokusu o znásilnění. Stížnost směřuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který loni v prosinci odmítl...

28. března 2025  10:59

Tramvaj na Smíchově sunula jinou poškozenou, sama pak vykolejila

V pátek ráno v Praze 5 vykolejila tramvaj. Podle Pražského dopravního podniku (DPP) ji poslali odsunout jiný vůz, který se v noci porouchal. Podle původních informací, které iDNES.cz sdělila policie,...

28. března 2025  7:31,  aktualizováno  10:54

Žena vezla dvoutýdenní dítě a nabourala do autobusu. Nadýchala přes čtyři promile

Až neuvěřitelně vysoká hodnota 4,22 promile se rozsvítila policistům na přístroji k detekci alkoholu při kontrole čtyřicetileté řidičky, která nabourala v Hrušovanech nad Jevišovkou. V tomto městečku...

28. března 2025  10:42

Po korupčním skandálu nový šéf. Motol povede Petr Polouček, oznámil ministr

Fakultní nemocnici Motol povede dosavadní ředitel Nemocnice Na Homolce Petr Polouček. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má zkušenosti s vedením zdravotnického zařízení po...

28. března 2025,  aktualizováno  10:09

Merz chce migrační alianci. O odmítání běženců na hranicích jedná i s Českem

Pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz jedná s představiteli sousedních zemí, včetně českého premiéra Petra Fialy, o omezení migrace. S odvoláním na své zdroje to v pátek napsal německý...

28. března 2025  10:06

Putin navrhuje správu Ukrajiny pod záštitou OSN, chce se zbavit Zelenského

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by umožnila uspořádání „demokratických“ prezidentských voleb v zemi a následné vyjednání mírové dohody...

28. března 2025  8:13,  aktualizováno  10:02

Jsem chcimír, trumpista a chci se stát zase premiérem, potvrdil Babiš v Rozstřelu

Vysíláme

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se v Rozstřelu na iDNES.cz označil za chcimíra, trumpistu a poprvé oficiálně potvrdil, že je vyzyvatelem Petra Fialy na post premiéra. V obsáhlém rozhovoru se vymezil...

28. března 2025

VIDEO: Tohle bude klasika. Nový film s Leonardem DiCapriem má první trailer

Nový film s Leonardem DiCapriem v hlavní roli představuje první trailer. Drama One Battle After Another natočil Paul Thomas Anderson, tvůrce filmů jako Až na krev, Magnolia, Hříšné noci nebo Nit z...

28. března 2025  9:49

Řidiče náklaďáku přemohl na D5 mikrospánek, vůz se převrátil na bok do trávy

Provoz na dálnici D5 směrem na Rozvadov u sjezdu na Stříbro komplikovala od pátečního rána nehoda kamionu. Souprava sice skončila mimo dálnici, ale kvůli vyprošťování a překládce nákladu museli...

28. března 2025  8:15,  aktualizováno  9:45