Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

  19:16
Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele Gui Minhaie a čínskými podnikateli. Ti dceru přesvědčovali, že otce osvobodí výměnou za její mlčení. Diplomatka pak údajně slíbila, že když se věc povede, promluví ve švédské televizi o zářné budoucnosti švédsko-čínských vztahů.
Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii z roku 2013 | foto: AP

Angela Guiová, doktorandka na univerzitě v Cambridge, byla se švédskou velvyslankyní v Pekingu Annou Lindstedtovou v kontaktu kvůli otcově případu již mnohokrát. Poslední zkušenost, kterou popsala na svém blogu, se však nepříjemně vymyká. Případ citoval deník The Guardian.

Angela Guiová uvedla, že byla na konci ledna Lindstedtovou pozvána do Stockholmu, kde měla vyzkoušet „nový přístup“ ve snaze dostat svého otce z čínského vězení.

Gui Minhai, otec Agely a známý švédský spisovatel žijící v Hongkongu, se proslavil knihami o skandálech nejmocnějších lidí Číny. V roce 2015 Gui zmizel při návštěvě Thajska a vynořil se až o dva roky později na území Číny, kde si údajně odpykával trest za dvanáct let starou autonehodu.

Po půl roku stráveném na svobodě byl znovu zatčen. Čínská policie jej v lednu 2018 vytáhla z vlaku mezi Hong Kongem a Pekingem, kam cestoval v doprovodu švédských diplomatů. Gui je nyní znovu ve vězení, oficiálně kvůli „vyzrazování státních tajemství zahraničním skupinám.“

Angela, která otcova obvinění vidí jako falešná a politicky motivovaná, se v přítomnosti švédské velvyslankyně setkala s dvěma čínskými podnikateli, kteří měli být napojení na čínskou ambasádu ve Stockholmu a Komunistickou stranu Číny. Guiové slibovali zařídit otcovo propuštění.

Výměnou by musela Guiová uznat otcovu vinu, s nikým nemluvit o setkání, o otcově případu, nebo být v kontaktu s médii. „Číňané jsou na tebe naštvaní,“ popsala konverzaci s jedním z mužů. 

Dosud byla mladá žena v souvislosti s otcovým případem aktivní na sociálních sítích. Nedávno dala také rozhovor švédským novinám Svenska Dagbladet. „Co je pro tebe důležitější? Tvoje hodnoty nebo tvůj otec?“ měl říct jeden z podnikatelů mladé ženě.

Víno, lichotky, nátlak

Guiovou překvapilo, že s plánem souhlasila i švédská velvyslankyně a to navzdory manipulativnímu přístupu podnikatelů. „Řekla, že když mého otce propustí, tak půjde do švédské televize, kde promluví o zářné budoucnosti švédsko-čínských vztahů a vyjádří politování nad incidentem čínských turistů před stockholmským hotelem,“ uvedla Guiová. 

Diplomatka tím odkazovala na emotivní scénu ztropenou čínskou rodinou před švédským hotelem, který je bez rezervace odmítl ubytovat, což Peking označil za porušování lidských práv. Švédsko se v následné diplomatické roztržce Číně odmítlo omluvit (více o případu najdete v tomto článku).

Jednání s podnikateli se odehrávalo se v hotelovém salonku s omezeným přístupem a trvalo dva dny.

Guiová byla údajně vyzvána, aby „byla v přítomnosti podnikatelů co nejvíce“. Aniž by jí někdo řekl proč, tak hotel nesměla opouštět a vždy někdo z přítomných ji ze salonku doprovázel i na toaletu.

„Bylo tam hodně vína, hodně lidí, hodně podivných otázek,“ popsala Guiová atmosféru. Podnikatelé se podle ní hodně zajímali o její osobní život i studia v cizině. Během schůzky jí často lichotili. Jeden jí dokonce nabídl vízum a pracovní pozici v Číně, což odmítla.

Konverzace podle Guiové obratem vyeskalovala, když žena vyjádřila pochyby nad schopností podnikatelů ovlivnit propouštění vězňů a poukázala na fakt, že o případu jejího otce vědí velmi málo. „Musíš mi věřit, nebo svého otce už nikdy neuvidíš,“ odvětil jeden z dvojice mužů. 

Potrestáme Švédsko a bude to tvoje vina

Z nepříjemného a podivného jednání Guiová neodešla jen proto, že byla na místě přítomná velvyslankyně Lindstedtová. „Protože tam byla a vyjadřovala souhlas s tím, co se dělo, předpokládala jsem, že setkání organizuje švédské ministerstvo zahraničí,“ vyjádřila se Guiová. 

Ovšem když Guiová po odletu ze Stockholmu pátrala po zapojení ministerstva, zjistila, že vedení švédské diplomacie o setkání nevědělo. Neměli dokonce ani tušení, že je Lindstedtová v zemi. 

Švédské ministerstvo zahraničí pro tamní televizi SVT potvrdilo, že velvyslankyni kvůli incidentu předvolalo z Pekingu zpět do Stockholmu. Úřad nyní Lindstedtovou vyšetřuje pro porušení protokolu uspořádáním schůzky, o které nikoho neinformovala.

Rizikovost Huawei zohledněte už při zadání zakázky, doporučil úřad

Velvyslankyně se přitom snažila vyvolat dojem, že plán propuštění otce výměnou za mlčení dcery je oficiální pozicí Švédska.

„Čína přijala novou diplomatickou linii, podle které, když aktivismus a vystupování v médiích budou pokračovat, Čína může Švédsko potrestat,“ přesvědčovala Lindstedtová dceru spisovatele. Následně vyjádřila soucit nad tím, že Guiová nyní nese tak velkou zodpovědnost.

Dojem, že na mlčení Guiové závisí nejen osud jejího otce, se v ženě snažili vyvolat také přítomní podnikatelé. „Máš ráda Annu (velvyslankyni Lindstedtovou, pozn. red.), že ano? Jestli budeš dál mluvit do médií, poškodí to její kariéru. Nechceš jí ublížit, že ne?“ řekl podle Guiové jeden z nich.

Podivné čínské diplomatické praktiky

Guiová však po návratu do Británie nabídku odmítla jako pouhou snahu ji umlčet. Je totiž přesvědčená, že sliby podnikatelů o „možném“ propuštění jejího otce byly plané, negativně na ni působily také manipulativní jednání.

O zástupce jakých firem se jednalo žena v blogu neuvádí. Zapojení soukromých subjektů do politických a zpravodajských aktivit není však pro Čínu cizí. Článek 7 Zákona o státní zpravodajské činnosti z roku 2017 přikazuje všem občanům i soukromým firmám, aby spolupracovaly se zpravodajskými službami Čínské lidové republiky. 

Čína za Huawei chystá odvetu, ohrožena je Škoda i PPF, tvrdí Zeman

Pozornost v posledních měsících vyvolalo především zatčení ředitele polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei Wej-ťinga W. pro podezření ze špionáže. Společně s ním byl obviněný také Polák Piotr D., který se s Číňany spolupracoval i přesto, že mnoho let sloužil jako člen polské kontrarozvědky.

Diplomatické praktiky Číny nedávno vyvolaly pohoršení v souvislosti s případem Kanaďana Roberta Lloyda Schellenberga. Tomu čínské soudy v lednu udělily trest smrti za pašování drog. Podle Kanady je nebývale přísný trest odpovědí na prosincové zatčení Meng Wan-čou, finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele Huawei Technoogies.

Čínské „Trestání“ jiných, suverénních zemí za jejich domácí či zahraniční politiku je koncept, se kterým operuje také český prezident Miloš Zeman. V lednovém rozhovoru pro TV Barrandov prohlásil, že kvůli varování českých úřadů před technologiemi Huawei připravuje Čína na Česko odvetná opatření.

14.února 2019 v 04:52, příspěvek archivován: 15.února 2019 v 19:40

‘Threats, verbal abuse, bribes, flattery’ won’t silence me: Sweden probes unauthorised meeting with daughter of bookseller detained in China https://t.co/px7IwpOOcp @SweMFA @krislc @margotwallstrom @angelagui_ #china #sweden @GuiDaysInPrison @hongkongfp https://t.co/aug6QlKE3S

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Severní Amerika sledovala zatmění Slunce. Další příležitost bude za 20 let

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Írán spustil útok na Izrael. Vypustil přes 100 dronů a vypálil rakety

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Láska až za hrob či zastřelení ve výtahu. Stopoval jsem duchy v Bangkoku

14. dubna 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kam jít v hlavním městě Thajska, když chcete zplodit dítě, vyhrát ve sportce, získat modrou knížku...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Rudá sekta unesla milionářskou dcerku, v zajetí zmutovala na partyzánku

14. dubna 2024

Seriál Právě před padesáti lety v Americe vyvrcholila sága Patty Hearstové, zřejmě nejznámějšího případu...

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...