Švédové odvedli Číňany dobývající se do hostelu. Brutalita! reagoval Peking

  13:47aktualizováno  13:47
Incident, který vypadal jako banální neshoda mezi čínskými turisty a stockholmským hostelem, přerostla v diplomatickou roztržku mezi Čínou a Švédskem. Peking kritizuje postup švédské policie, která z budovy násilím vyvedla trojici Číňanů domáhajících se ubytování. Čína nyní viní Švédsko z porušení lidských práv a požaduje omluvu.

Podle Číny turisté počátkem září čelili „brutálnímu zásahu” švédské policie. Tříčlenná rodina Zengových - rodiče se synem, dorazila na místo svého ubytování ve Stockholmu den předtím, než měla domluvenou rezervaci. Poté co rodina odmítla po výzvě personálu místo opustit, musela ji policie vysloveně vynést ze dveří.

Na záběrech, které obletěly sociální sítě, jsou vidět strážníci vyvádějící zmítající se čínské turisty. „Zabíjejí nás,” křičí mladík během zásahu. Další video zachycuje rodinu při hysterickém pláči na chodníku. „Zachraňte mě,“ vzlyká matka. 

15.září 2018 v 04:03, příspěvek archivován: 17.září 2018 v 11:21

Chinese Embassy in #Sweden on Friday issued safety alert after more Chinese tourists have been victims of theft and robbery, and victims were treated poorly by Swedish police https://t.co/ibVFGGTAuk

Ačkoli by se tato scéna mohla jevit jako banální incident, Čína ho vzala smrtelně vážně. Čínské velvyslanectví ve Švédsku v sobotu uvedlo, že čínské ministerstvo zahraničních věcí se oficiálně obrátilo na švédskou vládu a zdůraznilo, že „policie svým chováním vážně ohrozila život čínských občanů a porušila jejich základní lidská práva”.

„Vyzýváme Švédsko, aby bralo vážně naše znepokojení a přijalo konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti, práv a zájmů čínských turistů,“ řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang. Zmíněná rodina byla podle něj „brutálně napadena švédskou policií“.

Hlavní žalobce ve Stockholmu Mats Ericsson uvedl, že vyšetřování incidentu bylo uzavřeno už 7. září, neboť bylo shledáno, že se policie nijak neprovinila. „Jde o běžný zákrok v případě výtržnického chování. Policie má právo přemístit osobu z jednoho místa na jiné,“ dodal.

Zprávu si vyhledalo 130 milionů Číňanů

Zpráva v Číně vyvolala enormní zájem na internetu, kde si výrok „švédská policie zacházela špatně s čínskými turisty” vyhledalo více než 130 milionů lidí. Dalších 85 tisíc čtenářů mělo potřebu ho okomentovat na čínském blogovém portálu Weibo. Ne všichni se ale podle listu The Guardian turistů zastávají. Incident vyvolal diskusi o tom, jak se čínští turisté chovají doma i v zahraničí.

„Stydím se. Tito lidé ničí mezinárodní obraz Číny,” píše například jeden z uživatelů Weiba. „Dalajláma navštívil Švédsko a ministerstvo zahraniční tuto událost využívá jako záminku, aby mohlo vyvolat rozruch. Je to trapnější, než samotný herecký výstup rodiny,” přidal svůj názor další diskutující.

Čínský turista Zeng deníku Global Times uvedl, že poprosil personál hostelu o to, aby jeho rodiče mohli na místě počkat do doby, než bude jejich pokoj připravený. Obsluha podle něj žádost odmítla a zavolala policii. „Zhroutil jsem se a úplně jsem ztratil kontrolu,” vysvětluje Zeng své chování. „Nepřemýšlel jsem, jestli je to vhodné nebo ne. Chtěl jsem získat pomoc od kolemjdoucích,” doplňuje.

Manažer hostelu má ale na celou událost opačný názor. Podle něj rodina dorazila den předem a odmítala odejít. Personál policii zavolal až poté, co se turisté začali domáhat ubytování a zaměstnance slovně napadali. „Snažili jsme se pro naše hosty udělat vše, ale nemůžeme připustit, aby vyhrožovali zaměstnancům a obtěžovali tím další hosty,” upozornil.

Incident nastal v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a Švédskem opět napjaté. Stockholm totiž minulý týden hostil tibetského duchovního vůdce dalajlámu, kterého Peking označuje za podněcovatele separatistických tendencí v Tibetu. Sama Čína zadržuje hongkongského nakladatele Gui Minhaie, který má švédské občanství.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

Najdete na iDNES.cz