Čína poprvé vyslala do kosmu člověka

  6:47aktualizováno  6:47
Čína úspěšně vyslala do vesmíru svou první raketu s člověkem. Z kosmodromu v poušti Gobi odstartoval 38letý Jang Li-wej. Tchajkonaut, jak Peking říká astronautům, bude nahoře 21 hodin a planetu obkrouží 14krát. Z Číny se tím stala třetí vesmírná velmoc.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Člověka do kosmu dokázaly vyslat jen Rusko a Spojené státy.

Raketa nazvaná Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod) odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v devět hodin večer místního času (03:00 středoevropského času).

Na oběžnou dráhu se dostala bez problémů za deset minut. Ve zhruba dvousetkilometrové výšce se loď Šen-čou-5 (Nebeská loď) od rakety odpojila.

"Cítím se dobře a můj stav je normální," hlásil z vesmíru Jang Li-wej, když poprvé obkroužil Zemi. Čína tajila jméno prvního člověka, kterého vyšle do kosmu, do poslední chvíle.

Pro vesmírnou misi byl 169 centimetrů vysoký vojenský pilot s hodností podplukovníka vybrán teprve v úterý. Pilotem je už od roku 1983.

"Svou vlast nezklamu. Všechny úkony budu plnit s naprostou soustředěností. A získám poctu pro lidovou osvobozeneckou armádu a pro čínský lid," prohlásil tchajkonaut před startem.

DÁLE ČTĚTE

MULTIMÉDIA

Čína se v kosmu uvedla písní komunistů
analýza čínského kosmického programu

-

Čína tutlá prvního tchajkonauta
přímý přenos byl zakázan

VŠE O LETU

infografika

START RAKETY

fotogalerie

Čína podrobnosti o startu tajila
Čína jméno svého prvního astronauta do poslední chvíle tajila. Nejasnosti panovaly i kolem přesného času startu. V oblasti Vnitřní Mongolsko, kde kosmodrom leží, čínské úřady přijaly striktní bezpečnostní opatření.

Po přísně střežené a také jediné silnici vedoucí ke kosmodromu mířila vojenská vozidla a turistické autobusy se zvědavci, soukromé automobily však byly bez výjimky obraceny zpět.

Na místě se nesmělo telefonovat z mobilních telefonů. Úřady dokonce nepovolily vysílat přímý přenos ze startu. - co se dělo před startem, čtěte zde

Čína se stala třetí velmocí
Po startu prvního tchajkonauta se Čína stala po Rusku (bývalém Sovětském svazu) a USA třetí zemí, která do vesmíru vyslala vlastní kosmickou loď s lidskou posádkou.

Úspěšný start rakety a její navedení na oběžnou dráhu je vrcholem desetiletého úsilí čínského vesmírného programu.

"Start rakety je klíčovým krokem mírového rozvoje vesmíru," prohlásila dokonce mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čang Čchi-jüe.

Loď Šen-čou je postavená na stejném základě jako ruský třímístný Sojuz, což nejdříve vzbudilo dojem, že by Čína mohla poslat napoprvé do vesmíru až tři kosmonauty.

Oproti Sojuzu nicméně doznala rozsáhlých změn. Peking ovšem trvá na tom, že vše, co do vesmíru vyšle, je jeho vlastní výroby.

V tomto tvrzení Čínu podporují i státní sdělovací prostředky, které se tak snaží vyvrátit domněnky, že triumf Číny je založen na zahraničním know-how. Šen-čou je podle nich Čínou vytvořená kosmická loď.

Žena s dítětem si prohlížejí ve vesmírném muzeu v Hongkongu obrázek první čínské lodi s lidskou posádkou nazvanou Šen-čou-5. (10. října 2003)

Kurátor vesmírného muzea v Hongkongu ukazuje na raketu Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod), která vynese do vesmíru první čínskou lodi s lidskou posádkou nazvanou Šen-čou-5. (10. října 2003)

Raketa Čchang-čeng-2F, která vynese do vesmíru loď Šen-čou-5 s prvním čínskou lidskou posádkou, je připravena na kosmodromu Ťiou-čchüan v severozápadní provincii Kan-su. (9. října 2003)

Raketa Čchang-čeng-2F, která vynese do vesmíru loď Šen-čou-5 s prvním čínskou lidskou posádkou, je připravena na kosmodromu Ťiou-čchüan v severozápadní provincii Kan-su. (9. října 2003)

Dělníci opravují silnici vedoucí ke kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, odkud ostartuje první čínská raketa s lidskou posádkou. (14. října 2003)

Vojenský radar nedaleko kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, odkud ostartuje první čínská raketa s lidskou posádkou. (14. října 2003)

Armádní vrtulníky stojí na základně nedaleko kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, odkud ostartuje první čínská raketa s lidskou posádkou. (14. října 2003)

Raketa nazvaná Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod) odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v devět hodin večer místního času. (15. října 2003)

Jang Li-wej, 38letý Tchajkonaut, jak Peking říká prvnímu Číňanovi ve vesmíru, má za 21 hodin 14krát obkroužit Zemi. (15. října 2003)

Kosmodrom Ťiou-čchüan v poušti Gobi, ze kterého odstartoval první čínský kosmonaut. (15. října 2003)

Fotografie prvního čínského kosmonauta z kabiny orbitálního modulu těsně před startem z kosmodromu Ťiou-čchüan. (15. října 2003)

Yang Liwei, 38letý čínský kosmonaut, který na palubě Šen-čou-5 oblétne 14x Zemi. "Cítím se dobře a můj stav je normální," hlásil z vesmíru Jang Li-wej, když poprvé obkroužil Zemi. (15. října 2003)

Raketa nazvaná Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod) krátce po startu z kosmodromu Ťiou-čchüan v devět hodin večer místního času (03:00 středoevropského času). (15. října 2003)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

OBRAZEM: Kohlovo děvče s polskými kořeny. Angele Merkelové je pětašedesát

Německá kancléřka Angela Merkelová v mládí (2. července 1992)

Německá kancléřka Angela Merkelová slaví pětašedesáté narozeniny a kdyby byla obyčejnou Němkou, příští rok by mohla jít...

Mistryně kompromisů, shrnují média roli nové předsedkyně Evropské komise

Summit EU navrhl do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von...

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět...

Najdete na iDNES.cz