Čína poprvé vyslala do kosmu člověka

  6:47aktualizováno  6:47
Čína úspěšně vyslala do vesmíru svou první raketu s člověkem. Z kosmodromu v poušti Gobi odstartoval 38letý Jang Li-wej. Tchajkonaut, jak Peking říká astronautům, bude nahoře 21 hodin a planetu obkrouží 14krát. Z Číny se tím stala třetí vesmírná velmoc.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Člověka do kosmu dokázaly vyslat jen Rusko a Spojené státy.

Raketa nazvaná Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod) odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v devět hodin večer místního času (03:00 středoevropského času).

Na oběžnou dráhu se dostala bez problémů za deset minut. Ve zhruba dvousetkilometrové výšce se loď Šen-čou-5 (Nebeská loď) od rakety odpojila.

"Cítím se dobře a můj stav je normální," hlásil z vesmíru Jang Li-wej, když poprvé obkroužil Zemi. Čína tajila jméno prvního člověka, kterého vyšle do kosmu, do poslední chvíle.

Pro vesmírnou misi byl 169 centimetrů vysoký vojenský pilot s hodností podplukovníka vybrán teprve v úterý. Pilotem je už od roku 1983.

"Svou vlast nezklamu. Všechny úkony budu plnit s naprostou soustředěností. A získám poctu pro lidovou osvobozeneckou armádu a pro čínský lid," prohlásil tchajkonaut před startem.

DÁLE ČTĚTE

MULTIMÉDIA

Čína se v kosmu uvedla písní komunistů
analýza čínského kosmického programu

-

Čína tutlá prvního tchajkonauta
přímý přenos byl zakázan

VŠE O LETU

infografika

START RAKETY

fotogalerie

Čína podrobnosti o startu tajila
Čína jméno svého prvního astronauta do poslední chvíle tajila. Nejasnosti panovaly i kolem přesného času startu. V oblasti Vnitřní Mongolsko, kde kosmodrom leží, čínské úřady přijaly striktní bezpečnostní opatření.

Po přísně střežené a také jediné silnici vedoucí ke kosmodromu mířila vojenská vozidla a turistické autobusy se zvědavci, soukromé automobily však byly bez výjimky obraceny zpět.

Na místě se nesmělo telefonovat z mobilních telefonů. Úřady dokonce nepovolily vysílat přímý přenos ze startu. - co se dělo před startem, čtěte zde

Čína se stala třetí velmocí
Po startu prvního tchajkonauta se Čína stala po Rusku (bývalém Sovětském svazu) a USA třetí zemí, která do vesmíru vyslala vlastní kosmickou loď s lidskou posádkou.

Úspěšný start rakety a její navedení na oběžnou dráhu je vrcholem desetiletého úsilí čínského vesmírného programu.

"Start rakety je klíčovým krokem mírového rozvoje vesmíru," prohlásila dokonce mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čang Čchi-jüe.

Loď Šen-čou je postavená na stejném základě jako ruský třímístný Sojuz, což nejdříve vzbudilo dojem, že by Čína mohla poslat napoprvé do vesmíru až tři kosmonauty.

Oproti Sojuzu nicméně doznala rozsáhlých změn. Peking ovšem trvá na tom, že vše, co do vesmíru vyšle, je jeho vlastní výroby.

V tomto tvrzení Čínu podporují i státní sdělovací prostředky, které se tak snaží vyvrátit domněnky, že triumf Číny je založen na zahraničním know-how. Šen-čou je podle nich Čínou vytvořená kosmická loď.

Žena s dítětem si prohlížejí ve vesmírném muzeu v Hongkongu obrázek první čínské lodi s lidskou posádkou nazvanou Šen-čou-5. (10. října 2003)

Kurátor vesmírného muzea v Hongkongu ukazuje na raketu Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod), která vynese do vesmíru první čínskou lodi s lidskou posádkou nazvanou Šen-čou-5. (10. října 2003)

Raketa Čchang-čeng-2F, která vynese do vesmíru loď Šen-čou-5 s prvním čínskou lidskou posádkou, je připravena na kosmodromu Ťiou-čchüan v severozápadní provincii Kan-su. (9. října 2003)

Raketa Čchang-čeng-2F, která vynese do vesmíru loď Šen-čou-5 s prvním čínskou lidskou posádkou, je připravena na kosmodromu Ťiou-čchüan v severozápadní provincii Kan-su. (9. října 2003)

Dělníci opravují silnici vedoucí ke kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, odkud ostartuje první čínská raketa s lidskou posádkou. (14. října 2003)

Vojenský radar nedaleko kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, odkud ostartuje první čínská raketa s lidskou posádkou. (14. října 2003)

Armádní vrtulníky stojí na základně nedaleko kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, odkud ostartuje první čínská raketa s lidskou posádkou. (14. října 2003)

Raketa nazvaná Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod) odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v devět hodin večer místního času. (15. října 2003)

Jang Li-wej, 38letý Tchajkonaut, jak Peking říká prvnímu Číňanovi ve vesmíru, má za 21 hodin 14krát obkroužit Zemi. (15. října 2003)

Kosmodrom Ťiou-čchüan v poušti Gobi, ze kterého odstartoval první čínský kosmonaut. (15. října 2003)

Fotografie prvního čínského kosmonauta z kabiny orbitálního modulu těsně před startem z kosmodromu Ťiou-čchüan. (15. října 2003)

Yang Liwei, 38letý čínský kosmonaut, který na palubě Šen-čou-5 oblétne 14x Zemi. "Cítím se dobře a můj stav je normální," hlásil z vesmíru Jang Li-wej, když poprvé obkroužil Zemi. (15. října 2003)

Raketa nazvaná Čchang-čeng 2F (Dlouhý pochod) krátce po startu z kosmodromu Ťiou-čchüan v devět hodin večer místního času (03:00 středoevropského času). (15. října 2003)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz