Čínská kosmická agentura si patrně připíše další úspěch v dobývání kosmu. Už má totiž za sebou nejkritičtější fáze své mise, během níž speciální modul sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin na Měsíci a vrátil se na oběžnou dráhu Měsíce.
Jde o první misi od roku 1976, jejímž úkolem je dopravit na Zemi měsíční horniny. Čchang-e 5 je zároveň první čínské vesmírné plavidlo, která dokázalo přistát na Měsíci a pak z něho opět vzlétnout.
Sondu vynesla na oběžnou dráhu Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan.
Čína míří k Měsíci na speciální misi. Do Vánoc chce mít doma jeho vzorky![]() |
K Měsíci pak Čchang-e 5 dorazila minulou sobotu po letu trvajícím 112 hodin. Dva její moduly úspěšně přistály v úterý odpoledne v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze.
Přistávací modul pak za 19 hodin úspěšně nabral z měsíčního povrchu materiál a svůj úkol dokončil ještě o den dříve, než se plánovalo. Vzletový modul i s nákladem odstartoval z měsíčního povrchu ve čtvrtek po 16. hodině našeho času, aby se spojil s návratovým zařízením na měsíční orbitě.
Přistávací modul, který zatím zůstal na Měsíci, je vybaven vrtným zařízením a robotickou paží a dokáže nabrat kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu z hloubky až dvou metrů.
Podle serveru Space.com by let zpátky k Zemi měl trvat čtyři a půl dne. Kapsle se vzorky má s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem. Komunikaci s návratovým modulem bude zajišťovat i Evropská vesmírná agentura (ESA).
Pokud budou let nazpět k Zemi i přistání úspěšné, stane se Čína třetí zemí, která úspěšně přepravila vzorky z Měsíce – po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země si však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.