Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

  20:00
Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986. Radioaktivní látky, které exploze jednoho z bloků uvolnila do ovzduší, si podle oficiálních statistik vyžádaly život čtyř tisíců lidí, na následky radiace však lidé umírají doteď. Jak dějiště největší jaderné havárie v dějinách vypadá dnes?
Kdysi v Pripjati žilo padesát tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Kdysi v Pripjati žilo padesát tisíc obyvatel, dnes je to město duchů. | foto: Profimedia.cz

Zpřeházené školní lavice, spisy pacientů na rozbitých nemocničních kachličkách, rezavějící ruské kolo v opuštěném zábavním parku. Město Pripjať, které leží jen 3 kilometry od elektrárny Černobyl, je skanzenem dosud největší jaderné havárie v dějinách. 

„Město duchů“ leží v zakázané zóně, která pokrývá 2600 kilometrů v perimetru 30 km od elektrárny. Podle odborníků nebude tato oblast pro lidi obyvatelná dalších 20 tisíc let. Přesto zde zůstává ručička dozimetru, přístroje měřícího dávky ionizujícího záření, překvapivě nízko.

„Na většině míst tu míra radiace ukazuje tolik, kolik běžně naměříme v České republice, tedy přibližně 0,15 až 0,20 µSv (mikrosievertů),“ popisuje Kateřina Vršanská, zkušená průvodkyně po okolí elektrárny Černobyl. 

V atmosféře radioizotopy nezůstávají, z okolí se rozptýlily už po několika dnech až týdnech. Přetrvávají však v půdě, odkud se přenášejí do rostlin a do těl živočichů. Přestože úřady po havárii odstranily vrchní vrstvu zeminy, vykácely ozářené lesy a omyly budovy, mikroskopických částeček se zcela zbavit nedá.

Místa se zvýšenou mírou radiace, kde se radioizotopů zachytilo nejvíce, nazývají odborníci „hotspots“. Jedním z nich je například „Rudý les“, který své jméno získal po barvě stromů uhynulých po silném ozáření. Není ale zdaleka jediné. „Například na základní škole v Pripjiati, kde nebylo možné udělat skrývku zeminy, lze naměřit 6,28 µSv. To už je za určitých okolností nebezpečné,“ říká Vršanská.

Práce v blízkosti smrtící hmoty

Navzdory četným „hotspots“ je v zakázané zóně je překvapivě živo. Například proto, že černobylská jaderná elektrárna i dnes zaměstnává 2 300 lidí.

Pro nedostatek jiných zdrojů energie Ukrajina udržovala elektrárnu v chodu až do roku 2001. V roce 1991 přitom vyhořela také turbínová hala druhého reaktoru a propadla se zde střecha. Přestože samotný reaktor porušený nebyl, úřady si jej již kvůli politickému tlaku nedovolily spustit.

Bylo to monstrum, vzpomíná zaměstnanec Černobylu

V současnosti tu dělníci zajišťují bezpečný stav elektrárny, postupně ji rozebírají a také dokončují práce na obrovském sarkofágu, který má zabezpečit zabezpečit, že do atmosféry nebudou unikat radioaktivní látky ze starého betonového sarkofágu z roku 1986.

„Archa“, která by se svojí výškou dokázala přikrýt i sochu Svobody, se nad troskami elektrárny tyčí od konce roku 2016. V ruinách čtvrtého bloku se totiž stále ukrývá pahýl reaktoru roztaveného při tragické nehodě. Hmota přezdívaná „Sloní noha“ ze sebe stále chrlí tolik radioaktivních částic, že po pouhých 300 sekundách strávených v její přítomnosti čeká člověka do 48 hodin jistá smrt.

I přes četná bezpečnostní opatření tak mohou dělníci na likvidaci komplexu pracovat pouze 15 dní v měsíci, poté se vyměňují s druhým turnusem. Zaměstnanci zbylých bloků mohou pracovat jen tři dny. Přespávat jezdí do městečka Černobyl těsně za hranicí zakázané zóny. V něm se potkávají se starousedlíky. 

Útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Do oblasti, ze které bylo v roce 1986 překotně vysídleno přes dvě stě tisíc lidí, se několik původních obyvatel vrátilo, navzdory všem rizikům. 

V bezprostřední blízkosti „mrtvé zóny“ žije dodnes přibližně sto padesát lidí. Většinou jde o ženy starší sedmdesáti let. V půdě, která v sobě nese zbytky kontaminace, si pěstují zeleninu, vodu berou ze studen. Některé tu takto žijí i déle než třicet let.

Oběti černobylské tragédie ještě nejsou sečteny

„Na každého jednotlivce radiace působí jinak. Jsou lidé, kteří po návratu do zóny zemřeli velmi brzy. A jsou lidé, kteří tam žijí dodnes. Znám stařenku, která kromě dvou týdnů bydlí v oblasti celý život, jí vlastní vypěstovanou zeleninu. Je jí přes osmdesát,“ vypráví Vršanská.

Do okolí Černobylu však v posledních letech přichází také mladá generace. Oblast bez příležitostí zatížená nebezpečím radiace se stala útočištěm pro lidi, kteří uprchli z válkou stiženého východu Ukrajiny. Je tu totiž levně. Domy, často polorozpadlé, zde pořídíte třeba za pár tisíc korun. Ukrajinská vláda navíc lidem za život v rizikové oblasti měsíčně přispívá částkou, která v přepočtu dosahuje 4000 korun. 

Jen šedesát kilometrů od Černobylu teď bydlí i Maryna Kovalenková. Se svými dvěma dcerami se sem přestěhovala, když proruští separatisté začali ostřelovat jejich rodné město Toškivka na Donbase. Bez peněz jsme si nemohly dovolit odejít jinam, popsala žena v reportáži stanice BBC.

Z radiace Maryna strach nemá. „Je mi to jedno. Důležité je jen to, že nad mými dětmi nelétají střely. Radiace nás možná zabijí pomalu, ale nehází na nás bomby,“ říká žena. V jejím sousedství žije dalších deset rodin původem z Donbasu. Ty sdílí stejný názor. „Poté, co jsme zažili válku, je radiace nic,“ říká Vadim, který s rodinou utekl z východoukrajinské Horlivky.

Radiace lepší člověka

Oázou klidu je dnešní Černobyl také pro divokou zvěř. Za rostoucí populací lišek, jelenů, vlků a medvědů ovšem nestojí radiace, nýbrž blahodárná nepřítomnost člověka. „Pro zvířata je to fantastické místo. Je jediné v Evropě, kde funguje přirozený potravní řetězec,“ říká Vršanská.

Vědci sice u zvířat objevili jisté negativní následky záření, například častější albinismus u ptáků či menší objem jejich mozkové hmoty (psali jsme zde). Problémy však nejsou tak časté ani závažné, aby snižovaly počty zvířecích populací. Zvířata se navíc oproti člověku dožívají velmi málo let, a tak je rakovinné bujení, které je nejčastějším následkem radioaktivního záření, často „nestihne“ zabít, říká ekolog Jim Beasley.

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

„V Pripjati je také hodně divokých psů. Když jsme procházeli kolem, loudili po nás jídlo a chtěli se mazlit, ale je nebezpečné na ně sahat. Leží na zemi, mohou na sobě mít nějaké částečky,“ popsala Monika Forethová, která se k Černobylu podívala jako turistka.

Návštěvníci zakázané zóny musí dodržovat přísná pravidla. Není tu dovolené scházet z chodníků, dotýkat se rostlin nebo předmětů, při odjezdu ze zóny pak každého čeká měření radiace (psali jsme zde). I přesto je návštěva Černobylu mezi lidmi stále populárnější. 

Jen v roce 2018 přilákala tato jaderná elektrárna více než 70 tisíc turistů, uvádí magazín Cosmos. A ač se to může zdát neuvěřitelné, Černobyl má za sebou už i svou první technopárty.

Autor:

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po převratu, ve které se ohlíží za boomem sexbyznysu po pádu komunismu. „Je to pravdivá historie. Nikomu se...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu. Zastavilo se metro v Madridu či Barceloně, přerušen byl provoz na železnici, výpadky měly online služby a...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Za digitalizaci stavebního řízení bonus 250 tisíc. Krajský úřad odměny tajil

Premium

Bývalý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, dnes ministr pro místní rozvoj (za STAN), loni vyplatil nejvyšší bonusy spojené s digitalizací stavebního řízení – osmnácti úředníkům rozdělil téměř...

29. dubna 2025

Soud projedná odvolání psychiatra Cimického. Má jít na pět let do vězení

Městský soud v Praze v úterý ve 13 hodin projedná odvolání psychiatra Jana Cimického, který je obžalovaný ze čtyř znásilnění a tří desítek případů vydírání. Podle nepravomocného rozsudku si má...

29. dubna 2025  10:40

Bílý dům zmírní cla uvalená na automobilový průmysl, píše americký list

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý zmírní dopad svých cel na automobilové díly tím, že výrobcům kompenzuje některá cla uvalená na zahraniční součástky v automobilech...

29. dubna 2025  10:36

Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve výroční zprávě na několik problémů v Česku. Mezi nimi je neuzavřené odškodnění obětí nucených sterilizací, nevyužívání kvalifikace...

29. dubna 2025  7:29,  aktualizováno  10:34

Trest platí. Za upálení manželky v autě potvrdil Ústavní soud muži 27 let

Ústavní soud odmítl stížnost muže z Českolipska, jenž si za brutální vraždu manželky odpyká 27 let ve vězení. Ženu znehybnil paralyzérem, pak inscenoval autonehodu, vůz polil benzinem a zapálil....

29. dubna 2025  10:33

Od května se mění platba za televizi a rozhlas. Na co dát pozor a co se změní samo

Od 1. května se zvyšuje poplatek za televizi a rozhlas. Pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně za domácnost, pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Nově začnou poplatek...

29. dubna 2025  10:21

Ústavní soud odmítl stížnost Stačilo! na přepočet hlasů ve volbách

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti...

29. dubna 2025  10:11

D48 na Novojičínsku uzavřela nehoda, policisté odklánějí veškerou dopravu

Na třiatřicátém kilometru dálnice D48 u Příbora na Novojičínsku se střetla tři auta. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Dálnice je ve směru na Příbor uzavřená a auta...

29. dubna 2025  10:01

Trump není ve vězení jen proto, že znovu vyhrál volby, říká amerikanista

Vysíláme

Za pár týdnů se chystá do Spojených států. „S ohledem na to, co se tam děje, už teď dostávám tipy od lidí, jak si mám všechno smazat, nebrat s sebou telefon, případně si koupit ten, co používají...

29. dubna 2025

Rozkopal zboží, prodavačce vyrazil zuby. Zamítnutá reklamace rozlítila zákazníka

V napadení pěstí vyústil konflikt kvůli vrácení zboží. Nespokojený zákazník, který se neúspěšně domáhal reklamace zakoupené tašky, napadl prodavačku obchodu v Praze 7. Vyrazil jí i několik zubů....

29. dubna 2025  9:48

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si připsala poněkud nelichotivý bojový zářez. Během nepřátelské palby muselo plavidlo provést ostrý úhybný...

29. dubna 2025  9:31

Zmije překvapila lidi v obchodě a schovala se, odchytila ji odvážná prodavačka

Zákaznice s prodavačkou v jedné z drogerií v Táboře byly hodně překvapené, když v obchodě spatřily plazící se zmiji obecnou. Ta se poté v prostorách prodejny schovala tak důkladně, že ji na místě...

29. dubna 2025  9:26
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.