„Víme o zvyšující se aktivitě na straně teroristických uskupení a rovněž Ruské federace. Pečlivě ale sledujeme přemísťování a známe místa, kde se nacházejí. A samozřejmě očekáváme z jejich strany nepředvídatelné akce,“ citoval list Ukrajinska pravda ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka. Ujistil, že situace je plně pod kontrolou. „Jsme připraveni reagovat na změnu situace,“ prohlásil a dodal, že ministerstvo také připravuje zálohy.
Krize na UkrajiněVLÁDCI DONBASU: Elektrikář a Leninův obdivovatel POZOROVATELÉ: Volby v Donbasu hlídali maďarští fašisté SNAJPERKA: Ruka se mi nechvěje PLYN: Kyjev a Moskva se dohodly na dodávkách PSYCHOANALYTIK: Proč je internet plný přátel Ruska BATALION AJDAR: Intelektuálové, kteří bojují z Ukrajinu |
Zpravodajové agentury Reuters a AFP informují, že v Doněcku se od rána opět rozléhají exploze. Podle AFP je střelba intenzivnější, než tomu bylo v předchozích dnech, a podle všeho je vedena z města směrem k letišti, z něhož se proruští povstalci už řadu týdnů snaží vytlačit ukrajinskou armádu.
Tyto zprávy potvrdilo i tiskové středisko vojenské operace proti „teroristům“, jak Kyjev označuje proruské separatisty. Dodalo, že při opětném ostřelování pozic armády utrpěl zranění jeden voják. Letiště je prý však nadále v rukou vládních sil.
Středisko rovněž informovalo o ztrátě dalšího vojáka. Zahynul při ostřelování z povstaleckých raketometů u města Ščastja v Luhanské oblasti. Ještě jeden voják při akci utrpěl zranění.
Mluvčí ukrajinské armády uvedli, že povstalci za uplynulých 24 hodin ostřelovali pozice sil „protiteroristické operace“ na různých místech Doněcké a Luhanské oblasti v 50 případech.
V ukrajinských médiích se také množí informace o dalších posilách proudících ke vzbouřencům z Ruska a o přesunech „rusko-teroristických sil“ v přípravě na ofenzivní akce. Armádní analytik Dmytro Tymčuk například uvedl, že Rusové poslali dvě minometné baterie, šest těžkých děl a čtyři raketomety k městu Jasynuvata v Doněcké oblasti. Další zbraně zamířily k Makijivce u Doněcka a do Petrovského obvodu metropole Doněcké oblasti.
Porušování příměří a pohyb vojenské techniky
Úderné skupiny složené z ruských jednotek a povstaleckých sil se podle Tymčuka připravují v oblasti města Pervomajsk v Luhanské oblasti. Taktická úderná jednotka ruské námořní pěchoty prý byla přesunuta k Novoazovsku.
Příjezd armádních konvojů z Ruska na Ukrajinu ve středu potvrdila i Severoatlantická aliance. „V posledních dvou dnech jsme zaznamenali stejné věci jako OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě). Viděli jsme vjíždět na Ukrajinu kolony ruské výzbroje, ruských tanků, ruských protiletadlových systémů, ruských děl a ruských bojových jednotek,“ prohlásil podle agentury AFP vrchní velitel spojeneckých vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove, který je nyní v Sofii. Breedlove rovněž obvinil Rusko, že vyslalo na anektovaný Krym nosiče jaderných zbraní. „Zda nesou jaderné zbraně, anebo nikoli, nevíme,“ poznamenal.
Rada bezpečnosti OSNKvůli situaci na Ukrajině se ve středu večer sešla Rada bezpečnosti OSN. Ještě před jednáním prohlásil náměstek generálního tajemníka světové organizace Jens Andres Toyberg-Frandzen, že OSN je velice znepokojena "hrozbou totální války". O mimořádnou schůzi Rady bezpečnosti kvůli situaci na Ukrajině požádaly Spojené státy. Toyberg-Fradzen se zmínil o dalších možných scénářích vývoje na východní Ukrajině, včetně toho, že konflikt bude "zmrazen" a "současný stav přetrvá po celá desetiletí". Jinou variantou je pokračování potyček mezi proruskými rebely a ukrajinskou armádou, přičemž boje nízké intenzity by střídaly období výbuchů nepřátelství a růstu počtu obětí. První a třetí scénář označil dánský diplomat ve službách OSN za "katastrofu pro Ukrajinu". Kyjev a NATO obviňují Rusko z vyslání posil a obrněné techniky proruským separatistů, kteří se prý chystají k nové ofenzívě na východě Ukrajiny, kde má od 5. září platit oboustranné příměří. To je však prakticky denně porušováno. Americká velvyslankyně v radě Samantha Powerová obvinila Rusko, že "mluví o míru, ale přiživuje válku". Rusko obvinění z vojenského vpádu na Ukrajinu stále popírá, podobně jako dříve odmítalo přiznat nasazení svých vojáků na Krymu, který v březnu anektovalo. |
„Už jsme přestali věnovat pozornost nepodloženým prohlášením generála Breedlova o ‚zpozorovaných‘ ruských vojenských kolonách, které prý vtrhly na Ukrajinu. Nejednou jsme zdůrazňovali, že za opakovanou bruselskou rétorikou ohledně údajné přítomnosti ruských ozbrojených sil na Ukrajině nebyly a nejsou žádná fakta,“ prohlásil generál Igor Konašenkov, který je mluvčím ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov čím méně je Breedlove věrohodný, tím poplašnější jsou prohlášení amerického generála.
Bývalý český prezident Václav Klaus v Bruselu nechtěl Breedlovova vyjádření komentovat. „Ty informace se opakují měsíce a ještě nikdy se neukázaly jako pravdivé. Kdyby byla všechno z toho pravda, tak už by tam musela být asi milionová ruská armáda, která tam nepřetržitě rok putuje, což si myslím, že pravda není,“ řekl českým novinářům v Evropském parlamentu. Před vyslovením závažných soudů je podle něj třeba vyčkat „na faktická, reálná data“.
Napjatá situace na východě Ukrajiny, kde se opakovaně porušuje příměří dojednané 5. září v Minsku, se výrazně zhoršila po volbách, které separatisté tento měsíc uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti (více o volbách na východě Ukrajiny se dočtete zde).
Od víkendu jsou v oblastech ovládaných proruskými povstalci pozorovány pohyby vojenských konvojů s municí, děly a tanky (více o přesunu vojenské techniky zde). Podle Kyjeva jsou to ruské posily vzbouřencům, kteří prý připravují ofenzivu k rozšíření svého území. Moskva však popírá, že zbraně a vojáci pocházejí z Ruska, a separatisté tvrdí, že to jsou jejich zálohy stahované zejména k Doněcku v očekávání naopak ofenzivy ukrajinských sil (vše o situaci na východní Ukrajině se dočtete zde).