Číňané kupují Barmánky jako otrokyně. Znásilňují je, dokud neotěhotní

  20:22aktualizováno  20:22
Barmské a čínské úřady zavírají oči nad rostoucími případy unesených dívek z kačjinské menšiny, které pašeráci prodávají Číňanům jako manželky. Muži je poté znásilňují, dokud neotěhotní. Některé ženy čeká Sofiina volba, jestli se vrátit do vlasti a opustit své dítě, nebo dále prožívat dennodenní utrpení.

Muž a žena z Kajčinského státu jsou oblečeni v tradičních oděvech u příležitosti Svazového dne. (12. února 2019) | foto: Profimedia.cz

„Po roce jsem porodila. Za další mi dal můj čínský manžel na vybranou, jestli se chci vrátit zpátky domů a bez dítěte, nebo jestli chci zůstat s ním,“ popisuje děsivý zážitek jedna z těch, která zažila toto kruté zacházení. Čína se v posledních desetiletích potýká s nerovnováhou mezi pohlavími. Poměr žen v zemi neustále klesá už od roku 1987.

Fotogalerie

Vědci odhadují, že potraty spojené s nechtěným pohlavím dítěte, odkládáním  dívek nebo dokonce jejich zabíjením, vedlo k tomu, že Čína v současnosti postrádá téměř čtyřicet milionů žen. 

Miliony mužů si v důsledku toho nemohou najít ženu, což hraje do karet obchodníkům s lidmi, kteří ze sousedních chudých států pašují  pro své zákazníky nevěsty.

Většinu kačjinských žen z Barmy paradoxně propašují jejich příbuzní nebo přátelé. Motivací pro stěhovaní do Číny jsou nejčastěji slíbená pracovní místa. Jakmile však ženy překročí hranice, pašeráci je prodají buď jako sexuální otrokyně nebo jako manželky.

„Mým zprostředkovatelem byla moje teta, přemluvila mě,“ vypověděla pro humanitární organizaci Humans Right Watch (HRW) jedna z žen, kterou její příbuzná prodala ve věku sedmnácti let. Jen za poslední tři roky mluvili pracovníci HRW s téměř čtyřiceti oběťmi, kterým se podařilo utéct nebo si vybraly návrat do vlasti bez svých dětí narozených v Číně.

21.března 2019 v 19:56, příspěvek archivován: 22.března 2019 v 11:40

VIDEO: ??Give Us a Baby and We?ll Let You Go?: devastating @hrw report by @heatherbarr1 on trafficking of women and girls from Kachin and northern Shan States into sexual slavery in #China. https://t.co/6LTzkIMj8q

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

“‘Give Us a Baby and We’ll Let You Go’: devastating @hrw report by @heatherbarr1 on trafficking of women and girls from Kachin and northern Shan States into sexual slavery in #China. https://t.co/6LTzkIMj8q

Všechny tyto ženy pocházejí z Kačjinského státu, který je nejsevernějším územím Myanmaru, nebo ze sousedního Šanského státu. V obou těchto zemích se Kačjinové snaží už desítky let postavit vládě, avšak bez výsledku. Sedmnáctileté příměří skončilo v roce 2011 a obnovený konflikt od té doby přinutil 100 000 lidí, aby opustili své domovy a pokusili se přežít.

Oběti nenajdou zastání ani na jedné straně hranice

Muži odešli bojovat a ženy se staly jedinými živitelkami početných rodin. Vzhledem ke špatně placené nebo těžko dostupné práci se však některé z nich domnívají, že nemají jinou možnost, než pokračovat za prací do Číny. Tam jsou mzdy několikanásobně vyšší, a to i pro nelegální přistěhovalce.

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

„Barmské a čínské úřady se dívají jinam, zatímco bezohlední obchodníci prodávají kačjinské ženy a dívky do zajetí a nevýslovného utrpení,“ popisuje odbornice na práva žen Heather Barrová z HRW.

„Kvůli nedostatku právní ochrany se tyto ženy staly snadnou kořistí pro pašeráky, kteří se nemusí obávat vymáhání práva na žádné straně hranice,“ dodává Barrová pro The Guardian.

Barmská vláda nahlásila v roce 2017 celkem 226 případů obchodování s lidmi, podle odborníků z HRW jsou však skutečná čísla mnohem vyšší. Oběti pašování a jejich rodiny mají jen malou šanci na oficiální pomoc. Rodiny hledající své pohřešované dcery, sestry nebo ženy se podle HRW se pomoci v Barmě dočkají jen, pokud nabídnou vysoké peněžní částky.

Pokud se oběti pokusí najít pomoc u čínských úřadů, následuje uvěznění za porušení imigračních zákonů. Čína následně ženy repatriuje a vysadí je hned na hranicích daleko od jejich původního domova. „Pokud barmské úřady někoho zatknout, jsou to jen lidé na jejich území. Pašerácké sítě v Číně zůstávají nadále netknuté,“ uzavírá HRW.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Kim dorazil do Ruska, ve Vladivostoku museli přestavět vjezd do nádraží

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na uvítací ceremonii s chlebem a solí v ruském...

Obrněný vlak severokorejského diktátora Kim Čong-una dorazil ve středu do Vladivostoku na východě Ruska, kde se ve...

Notre-Dame je opět v ohrožení - kvůli lijákům. Natahují na ni plachtu

Chrám Notre-Dame, poničený požárem, zakrývají sítě v rámci chystaných...

Nad pařížskou katedrálu Notre-Dame, které minulý týden shořela střecha i s krovem, začínají v úterý lezci natahovat...

KLDR potvrdila Kimovu schůzku s Putinem, setkají se v Rusku

Kim Čong-un (vlevo) a Vladimir Putin.

Moskva i Pchjongjang v úterý potvrdily chystanou schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz