Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

KOMENTÁŘ: Kdo má moc vítězí. To je důvod, proč se stále opakují genocidy

  14:55
Utrpení muslimských Rohingů v Barmě či civilistů v syrské válce ukazuje, že už zase platí právo silnějšího, „kdo má moc, vítězí“. Bez účinné prevence konfliktů a bez odstranění jejich příčin a zdrojů nás nejspíš čeká nekonečný koloběh syrských scénářů, dalších genocid a stále větší počet migrantů.
PRCHAJÍCÍ ROHINGOVÉ. Muslimští Rohingové, kteří utekli z Barmy před...

PRCHAJÍCÍ ROHINGOVÉ. Muslimští Rohingové, kteří utekli z Barmy před pronásledováním úřadů, směřují do uprchlického tábora v Bangladéši. | foto: Jorge Silva Reuters

V roce 1994 americký kongresman Bill Richardson navštívil prominentní barmskou disidentku Aun Schan Su Ťij v jejím domácím vězení. Během rozhovorů se jí zeptal: „Jaká by byla vaše vize Barmy, kdybyste měla moc ve svých rukou?“ 

Nositelka Nobelovy ceny míru, kterou získala o tři roky dříve na základě nominace samotného Václava Havla, odpověděla: „Mám představu o zemi, kde bychom byli všichni schopni řešit svoje problémy tím, že se budeme snažit porozumět jeden druhému a budeme spolupracovat.“ 

Aun Schan Su Ťij za dalších dvacet let skutečně získala moc nad Barmou a stala se neoficiální vůdkyní této převážně buddhistické země. Bezprostředně po zvolení do čela státu se však pohádkový příběh jednoho z hlavních symbolů boje za demokracii a lidská práva devadesátých let změnil doslova v horor, ze kterého západním liberálům vstávají vlasy na hlavě hrůzou.

Barmský stát (oficiálně Svazová republika Myanmar) namísto „porozumění a spolupráce“ rozpoutal kruté násilí vůči muslimské menšině Rohingů, které letos OSN uznala za akt genocidy. V důsledku genocidní politiky uprchlo z Barmy více než sedm set tisíc mužů, žen a dětí, kteří byli terčem brutálního zacházení ze strany armády. Díky moderním technologiím se podařilo genocidu Rohingů podrobně zdokumentovat, například i pomocí satelitních snímků, které odhalily rozsáhlé vypalování vesnic. 

Barmský režim včetně samotné Su Ťij celou záležitost systematicky bagatelizuje, násilné akce prezentuje jako „protiteroristické operace“ a ústy vůdkyně světu vzkázal: „My, kdo žijeme v Barmě, to vnímáme jinak než ti, kteří to sledují zvenku a kterých se výsledky změn, jimiž Barma prochází, nedotknou.“ 

Z hrdinky vyvrhelka

Reakce mezinárodních organizací na neuvěřitelný obrat v politice, postojích a morální integritě bývalé disidentky byla pochopitelně nevybíravá. Su Ťij byla letos odebrána řada ocenění z minulosti, mimo jiné cena za lidská práva Muzea holokaustu ve Washingtonu či cena mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. 

Barma páchá genocidu Rohingů, máme důkazy, tvrdí muzeum holokaustu

To však mučeným, zavražděným nebo vysídleným Rohingům život a svobodu nepřinese. V barmském případu mezinárodní společenství a zejména západní demokracie zcela selhaly a svým způsobem dokonce vydláždily cestu k moci političce, která možná jednoho dne stane před mezinárodním trestním tribunálem. 

Takový omyl není v dějinách zahraniční politiky ničím neobvyklým. Ostatně i Britové a Francouzi v roce 1938 naivně zachraňovali světový mír smlouvou s Adolfem Hitlerem, který celých dvacet let předtím sliboval německému národu rozšíření životního prostoru na úkor Židů, Slovanů a dalších skupin „podlidí“.

Barmský případ spíše zneklidňuje tím, jak dalece nechalo mezinárodní společenství vedení této země „volnou ruku“ při páchání genocidy. Po zkušenostech s vývojem situace dalších ohrožených skupin obyvatel v různých koutech světa – k nimž patří Kurdové v Sýrii, Ujguři v Číně nebo civilisté ve válkou a hladomorem zbídačeném Jemenu – se nabízí otázka, zda a do jaké míry je mezinárodní společenství vůbec ochotné konfliktům a masovému násilí předcházet. 

Uplynulý rok spíše ukazuje na znepokojující fakt, že svět na oblast prevence víceméně rezignoval. Ideje dodržování základních lidských práv definitivně ustupují politicko-ekonomickým zájmům velmocí a OSN jako garant globální stability omezuje svou roli na politiku „hašení požárů“. 

Letos investovala enormní úsilí do přijetí dvou tzv. globálních kompaktů o uprchlících a pro bezpečnou, řízenou a legální migraci – oba tyto dokumenty se však příčinám uprchlických krizí a migrace věnují jen okrajově. Potvrzují tak pokračující celosvětový trend, kdy je zodpovědnost za řešení důsledků politiky násilí přenechána na jiných. Zemím, ve kterých jsou porušována základní lidská práva, členové vybraných skupin perzekvováni a většinové společnosti systematicky vychovávány v intencích nenávistných ideologií, bude ponechána volnost a „svoboda“ v šíření kultury násilí. 

Vyšetřovatelé OSN vyzvali ke stíhání šéfa barmské armády za genocidu Rohingů

Geopolitické cíle, zbrojní kontrakty a ekonomická spolupráce se stanou přirozeným argumentem „práva silnějšího“, jak jsme v současnosti svědky v syrském konfliktu či v Jemenu. To, že se lidstvo tímto přístupem vrací do doby starověkých a středověkých válečných konfliktů, nikoho příliš zajímat nebude, protože, „kdo má moc, vítězí“. 

Je zřejmé, že tato politika v globalizovaném světě není dlouhodobě udržitelná. Bez účinné prevence konfliktů a genocidních událostí se bude počet lidí na útěku stále zvyšovat. I když se OSN podaří zavést efektivnější nástroje pro zvládání uprchlických krizí, bez odstranění jejich příčin a zdrojů čeká svět nekonečný koloběh „syrských“ scénářů se všemi politickými a humanitárními dopady. 

Vedle nástrojů pro zvládání důsledků svět především potřebuje propracovaný systém varovných signálů umožňující včas detekovat hrozby možného konfliktu a masového násilí. To předpokládá důslednější využití moderních informačních technologií, změny v oblasti diplomacie a návrat ke globálnímu partnerství a univerzálním hodnotám, jako je ochrana slabých. Jak řekl arménský diplomat Arman Kirakossian během letošního Dne lidských práv a prevence zločinu genocidy v Terezíně: „Historie nás učí, že nejúčinnější prevencí genocidy je respektování malých národů“.

Dva bývalí vůdci Rudých Khmerů byli odsouzeni za genocidu:

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Schwarzenbergové dříve pohřbívali srdce zvlášť, líčí historik Grubhoffer

Premium Na Pražském hradě se připravuje pohřeb Karla Schwarzenberga, a to i se šlechtickými zvyky. Třeba dříve byla těla...

Bulharský parlament přehlasoval veto prezidenta na dodávku zbraní Ukrajině

Bulharský parlament přehlasoval prezidentské veto ohledně vojenské pomoci Ukrajině, která zahrnuje obrněné transportéry...

Macron slavil s Židy a sklidil kritiku za „dvojí metr“ kvůli muslimům

Francouzský prezident Emmanuel Macron sklízí kritiku za to, že ve čtvrtek večer v prostorách Elysejského paláce spolu s...

Ani v příštím roce nic nebude. V USA pochybují o ukrajinské protiofenzivě

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...